Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojnowiczanie wściekli na władze: Musimy Wam patrzeć na ręce!

Mieszkańcy mają żal do władz gminy i radnych, którzy przyjęli plan dopuszczający lokalizację wiatraków w pobliżu zabudowań.

Wojnowiczanie wściekli na władze: Musimy Wam patrzeć na ręce!
- Wynika z tego, że powinniśmy radnym patrzeć na ręce, bo uchwalają coś po cichu i nie mówią o tym na zebraniach wiejskich - mówiła rozgoryczona całą sytuacją Jolanta Otlik (na głównym zdjęciu).

W sobotę 17 października Dom Kultury w Bojanowie na blisko trzy godziny przemienił się w arenę gorącego sporu – po jednej stronie stali mieszkańcy Wojnowic, po drugiej – władze gminy z burmistrzem Andrzejem Strzedullą na czele, przedstawicielem inwestora Aleksandrem Majstrenko-Nowakiem oraz urbanistą Janem Knurą.

Racje inwestora

Już na początku spotkania A. Majstrenko-Nowak powiedział mieszkańcom, że procedura przygotowawcza dla inwestycji rozpoczęła się jeszcze w 2010 roku. Jej celem było uzyskanie decyzji środowiskowej i niezbędnych pozwoleń na budowę dwóch farm wiatrowych – pierwszej złożonej z 17 turbin i drugiej złożonej z 19 turbin.

Procedura dotycząca planów budowy pierwszej farmy wiatrowej została zakończona. Przedsiębiorstwo VisaVento podpisało umowy dzierżawy z 36 mieszkańcami i de facto inwestycja może ruszyć w każdej chwili. – Wszystkie procedury zostały spełnione. Nie mamy sobie nic do zarzucenia – mówił Aleksander Majstrenko-Nowak. Pierwsze wiatraki w Wojnowicach mają stanąć jeszcze w tym roku.

Inwestor dodał, że w 2010 roku, kiedy rozpoczął starania o lokalizację inwestycji, był miło zaskoczony brakiem protestów i dziwi się, że fala niezadowolenia wezbrała dopiero teraz – gdy po kilku latach kosztowanych przygotowań, zakontraktowaniu dostawy wiatraków (wartych 50 mln euro), inwestycja ma wreszcie ruszyć.

Racje mieszkańców

Mieszkańcy Wojnowic i Bojanowa tłumaczyli, że nie są przeciwni wiatrakom jako takim – po prostu nie chcą mieć ich tuż za swoimi oknami. Dodali, że o planowanej inwestycji nie zostali poinformowani ani przez radnych, ani przez ówczesnego sołtysa, ani przez byłego już burmistrza Manfreda Abrahamczyka, ani przez urzędników.

Wojnowiczanie martwią się, że po wzniesieniu wiatraków wartość ich nieruchomości ulegnie przecenie. – Kto kupi dom, który stoi 500 metrów od takiego wiatraka? – pytała Jolanta Otlik, dodając, że z powodu niepoinformowania mieszkańców o planowanej inwestycji minął już okres, w którym mogli ubiegać się o odszkodowanie.

Plan pozwala

Jan Knura starał się uspokoić wzburzone nastroje. Na każdej turbinie zostanie zamontowana „klatka Faradaya” zamykająca oddziaływanie magnetyczne na wysokości 100 metrów, natomiast natężenie hałasu powodowanego przez wiatraki w odległości 380 metrów od instalacji wyniesie zaledwie 40 decybeli, czyli tyle ile generuje uruchomiona lodówka – argumentował.

Dodał, że sporządzony w 2009 roku na zlecenie gminy i uchwalony przez radę nowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu wiatraki mogą stanąć już 500 metrów od zabudowań, powstał właśnie po to, by chronić mieszkańców, gdyż w ówczesnych warunkach inwestycje tego typu mogły być lokowane jeszcze bliżej zabudowań. Poza tym projekt planu był poddany konsultacjom społecznym i żadne wnioski nie wpłynęły do gminy.

Co do wspomnianego przez Jolantę Otlik odszkodowania – mieszkańcy i tak nie mieliby na nie szans, gdyż mogliby się o nie starać dopiero wówczas, gdyby oddziaływanie turbin uniemożliwiło im użytkowanie posiadanych przez nich nieruchomości na dotychczasowych zasadach, a do tego nie dojdzie – przekonywał. Z tego samego powodu inwestor i władze gminy nie musiały zawiadamiać właścicieli nieruchomości o planowanej inwestycji. – Przy tak wrażliwej sprawie nie zasłaniajmy się ustawą. Ustawa nie zabrania dialogu – powiedział przybyły na spotkanie Adam Gawęda (PiS), radny sejmiku wojewódzkiego, na co mieszkańcy zareagowali gromkimi brawami.

Wyszli z sali

Część oburzonych mieszkańców opuściła salę jeszcze przed zakończeniem spotkania. Liczyli, że 17 wiatraków będzie można oddalić od zabudowań, tymczasem wszystko wskazuje na to, że tak się jednak nie stanie. Nie przekonały ich również argumenty o korzyściach z inwestycji – wpływów do gminnej kasy oraz ewentualnych pakietów socjalnych dla mieszkańców. – To, że gmina się sprzedała, to nie znaczy, że my się sprzedamy! – rzucił na odchodne jeden z nich.

Pod znakiem zapytania pozostaje natomiast budowa drugiej farmy wiatrowej – inwestor nie uzyskał jeszcze decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, być może uda się ją jeszcze oddalić od zabudowań.

Wojtek Żołneczko


W spotkaniu wziął udział radny Raciborza Piotr Klima. Chce zwołania trzech rad: powiatu, Krzanowic i raciborskiej by zajęły się sprawą wiatraków. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że burmistrz Strzedulla stanowczo zareagował na pomysł Klimy i rozesłał mejla do raciborskich samorządowców. Przekazał w nim, że decyzje o inwestycjach realizowanych w Krzanowicach należą do suwerennych rozstrzygnięć tamtejszego samorządu.

 

 

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Manfred Abrahamczyk

Były burmistrz Krzanowic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].