Niedziela, 12 lipca 2020

imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

RSS

Biskup, orkiestra i chór na Mszy Świętej z okazji 80-lecia kościoła NSPJ w Raciborzu

18.10.2015 13:33 | 1 komentarz | żet

Probosz parafii NSPJ w Raciborzu Adam Rogalski powiedział, że obchody 80-lecia parafii NSPJ w Raciborzu mają nam uświadomić jak wiele zawdzięczamy Bogu i temu miejscu - tj. świątyni przy ul. Warszawskiej w Raciborzu.

Biskup, orkiestra i chór na Mszy Świętej z okazji 80-lecia kościoła NSPJ w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

20 października 1935 roku kard. Adolf Bertram poświęcił nowo wybudowany kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. W niedzielę 18 października ks. bp Paweł Stobrawa odprawił Mszę Świętą upamiętniającą to doniosłe wydarzenie. Msza miała uroczystą oprawę - melodie śpiewanych przez chór pieśni wygrywała orkiestra. Parafianie mieli również okazję zobaczyć prace uczniów SP 15 przedstawiające "okrąglak".

- Radość z dzisiejszego dnia ukazuje głębie naszego serca i potrzebę jedności z Bogiem - mówił podczas kazania ks. biskup, przypominając że ludzie od początku stworzenia oddawali Bogu cześć - najpierw na górach, później we wzniesionej przez Salomona świątyni, a po jej zburzeniu przez Rzymian - w tysiącach świątyń chrześcijańskich. - Każda świątynia jest miejscem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem i korzysta z Bożych łask - mówił ks. bp Paweł Stobrawa, wskazując, że z domem Bożym związane jest ludzkie życie i wszystkie jego etapy - począwszy od chrztu, przez pokutę, pierwszą komunię świętą, bierzmowanie i ślub, na mszy żałobnej skończywszy.

Niedzielna Msza Święta była jedynie częścią obchodów 80-lecia istnienia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Na godz. 19:00 zaplanowano premierę filmu "Dzieje kościoła pw. NSPJ" (zobacz również: To jest mój techniczny szczyt. Adrian Szczypiński opowiada o filmie o okrąglaku) poprzedzoną krótką prelekcją o historii kościoła, którą wygłosi Wojciech Mitręga. We wtorek 20 października o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem księży pochodzących z parafii, a w niedzielę 25 października o godz. 16:30 rozpocznie się koncert organowy Brygidy Tomali (więcej informacji o wydarzeniach związanych z 80-leciem parafii dostępnych jest pod TYM linkiem).

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Ks. Adam  Rogalski

Ks. Adam Rogalski

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, największej parafii w Raciborzu.