Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Przepływająca przez Rybnik Ruda została Rzeką Roku

30.09.2015 15:26 | 0 komentarzy | (q)

Ruda zwyciężyła w plebiscycie internetowym na najlepszą rzekę w Polsce. Do organizowanego przez Klub Gaja konkursu Rudę zgłosił rybnicki urząd miasta. W finale przedsięwzięcia Ruda znalazła się razem z 11 innymi rzekami. Głosowanie na najlepszą z nich trwało od 1 do 29 września.

Przepływająca przez Rybnik Ruda została Rzeką Roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas trwania plebiscytu Ruda sukcesywnie zmniejszała dystans do prowadzącego właściwie od samego początku Kanału Bydgoskiego. Ostatecznie rybnicka rzeka zdobyła 5495 głosów i pokonała Bydgoszcz 316 głosami.

Zadowolenia  z prestiżowego tytułu dla Rybnickiej Rudy nie kryje prezydent Rybnika Piotr Kuczera: - Plebiscyt był okazją do tego, by pokazać, jaki potencjał kryje w sobie przepływająca przez Rybnik Ruda. Cieszymy się, że mogliśmy się pochwalić w całej Polsce tym cennym przyrodniczo i społecznie ciekiem. Inicjatywa była także szansą na zainteresowanie mieszkańców środowiskiem naturalnym w ich najbliższym otoczeniu oraz do mobilizacji, by zrobić coś razem, jako lokalna wspólnota. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do głosowania – podkreśla prezydent.

Tak dobry wynik w głosowaniu Ruda uzyskała dzięki pomocy wielu środowisk promujących przedsięwzięcie, współpracy z okolicznymi samorządami, zaangażowaniu urzędników, uczniów rybnickich szkół, firm, harcerzy z drużyny wodniackiej, którzy zorganizowali na miejskim rynku happening zachęcający do głosowania, lokalnych mediów i wielu innych osób, zwłaszcza mieszkańców dzielnic, na terenie których Ruda przepływa. Spory wkład wniosła też firma „Aktywni” organizująca na Rudzie spływy kajakowe oraz akcje społeczne. W akcję głosowania włączyło się również Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

– Organizowana przez nas od 6 lat akcja „Wielkie Sprzątanie rzeki Rudy” przyczyniła się do zwiększenia wrażliwości mieszkańców oraz turystów korzystających z uroków rzekii zmobilizowała do dbania o przyrodę i zachowanie czystości naszych rzek. Gorąco wierzę,że zdobycie tytułu „Rzeka roku 2015” przyczyni się do pogłębienia świadomości, iż Śląsk to nie tylko krajobraz przemysłowo-górniczy, ale również piękna przyroda, o którą wszyscy powinniśmy dbać – mówi Jacek Kluczniok w imieniu Aktywnych – miłośników rzeki Rudy.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika