Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

Sensacyjne odkrycie w Wodzisławiu: w stawie znaleziono cios mamuta sprzed 12 000 lat

01.09.2015 11:38 | 15 komentarzy | tora, ż

Według Sławomira Kulpy, archeologa i dyrektora Muzeum w Wodzisławiu, możemy mieć do czynienia z największym odkryciem archeologicznym w historii Wodzisławia. Niewykluczone, że uda się odnaleźć nie tylko więcej szczątków mamuta, ale również ludzi, którzy na niego polowali.

Sensacyjne odkrycie w Wodzisławiu: w stawie znaleziono cios mamuta sprzed 12 000 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odkrycia dokonał Arkadiusz Bieniek na terenie swojego ośrodka "Rybaczówka" w Wodzisławiu Śląskim-Zawadzie. 31 sierpnia zauważył wystający z wysychającego stawu przedmiot, który na pierwszy rzut oka wydawał mu się fragmentem konaru. Wspólnie z pracownikami wyjął znalezisko na brzeg. Wówczas mężczyźni stwierdzili, że to nie konar, ale raczej kość jakiegoś "pradawnego zwierzęcia". Pan Arkadiusz powiadomił o znalezisku straż miejską, która przekazała informację pozostałym służbom miejskim.

Wkrótce na miejsce przyjechali pracownicy wodzisławskiego muzeum, którzy stwierdzili, że znalezisko to prawy cios mamuta sprzed około 12 tys. lat.

Cios został zabezpieczony i czeka na transport do wodzisławskiego muzeum. Wkrótce zostanie poddany kolejnym badaniom.

Więcej o sensacyjnym odkryciu w kolejnym wydaniu "Nowin Wodzisławskich" (8.09.15).


Mamut - rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej (schyłek plejstocenu), zamieszkujących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji. Najczęściej mianem "mamuta" określa się mamuta włochatego, zwanego też mamutem właściwym. Mamut włochaty należał do ulubionej zwierzyny łownej człowieka w późnym plejstocenie. Ludzie traktowali te zwierzęta nie tylko jako źródło pożywienia, ale również materiałów do wyrobu okryć, sprzętów domowych, narzędzi, a nawet domostw. Zwierzęta te wyginęły około 8-10 tys. lat p.n.e. (wśród możliwych przyczyn wyginięcia gatunku podaje się: polowania człowieka, zmiany w klimacie, epidemię). Na Wyspie Wrangla mamuty - w skarłowaciałej formie - miały dożyć okresu około 2 tys. lat p.n.e. (za: pl.wikipedia.org).