Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:
01.09.2015 08:27 | 0 komentarzy | abs, art, mak, tora

Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides w Katowicach oraz Fundację Stefana Batorego. Ja to wygląda w powiecie wodzisławskim?

Czy radni są dostępni dla mieszkańców?
Przykładowa podstrona radnej z Radlina na miejskiej stronie internetowej. Można tu znaleźć wszystkie potrzebne informacje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stowarzyszenie sprawdziło 48 gmin z całego kraju, po trzy na województwo, pod kątem dostępności radnych dla mieszkańców. Monitoring był więc dość wybiórczy, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że gmin w Polsce jest około 1200. Postanowiliśmy więc dowiedzieć się jak mieszkańcy naszego powiatu mogą kontaktować się z radnymi. Czy są wyznaczone dyżury, podane telefony kontaktowe, itd. My jako dziennikarze nie mamy żadnego kłopotu z otrzymaniem w urzędach namiarów na konkretnych radnych. Zwłaszcza, że w obsługiwanych przez nas standardowo gminach jesteśmy kojarzeni czy to przez urzędników, czy przez włodarzy. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment i pozamienialiśmy się urzędami, które zamierzaliśmy sprawdzić. A dzwoniliśmy bez przedstawiania się, jako mieszkańcy szukający kontaktu do wybranych radnych. Poniżej efekty.

Wodzisław Śląski

Wiadomości znajdziemy na stronie wodzislaw-slaski.pl wchodząc do zakładki Ratusz. Następnie musimy wybrać zakładkę Rada. Znajdziemy tam informacje o dyżurach, biurze rady, wykaz radnych z określeniem komitetu wyborczego, z którego startowali, a nawet wykaz interpelacji. Można więc sprawdzić, w jakich sprawach interweniowali i czy dostali odpowiedź.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Grabowiecki pełni dyżur w poniedziałki od godz. 13.00 do 14.00. Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Roman Szamatowicz dyżuruje w piątki od godz. 10.00 do 11.00. Podaje też nr tel. 603978120. Drugi zastępca przewodniczącego Rafał Połednik pełni dyżur w czwartki od godz. 15.00 do 16.00. Można z nim skontaktować się też telefonicznie pod nr 501351750. Natomiast obok zdjęć radnych nie zamieszczono numerów telefonów, czy adresów mailowych. Jednak dzwoniąc do biura rady z prośbą o kontakt do dwóch radnych bardzo miły pan bez problemu podał nam ich telefony komórkowe. Dopytaliśmy jeszcze, czy dzwoniąc na te numery trzeba to zrobić w określonych godzinach. - Radni przekazali te numery do kontaktów na zewnątrz, nie było mowy o określonych godzinach, dlatego myślę, że nie będzie z tym żadnego problemu – usłyszeliśmy.

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. znaleźliśmy wszystkich radnych ze zdjęciami, także numerami telefonów. Podobnie dzwoniąc jako mieszkaniec bez problemu dostaliśmy te same informacje. Aby znaleźć wiadomości o radnych powiatowych należy na stronie powiatwodzislawski.pl wejść do zakładki Samorząd/rada powiatu. Dowiemy się np. że przewodniczący rady Eugeniusz Wala oraz jego zastępcy Ireneusz Serwotka i Eugeniusz Ogrodnik dyżurują we wtorki w godz. 13.00-14.00. Radnymi są też starosta, wicestarosta oraz etatowy członek zarządu. Wszelkie namiary na nich, łącznie z terminami dyżurów znajdziemy w zakładce samorząd/zarząd powiatu. Znajdziemy tam również notki biograficzne oraz podział kompetencji.

Radlin

Za wzór w kwestii kontaktu można postawić Radlin. Na stronie internetowej miasta każdy z radnych ma swoją własną podstronę z krótkim biogramem, kontaktem, najczęściej telefonicznym czy mailowym oraz informacją który okręg (z podziałem na ulice) reprezentuje. Aby odszukać podstronę radnego wystarczy wejść w menu Urząd i wybrać z listy Radni Miejscy. A ponieważ każda z tych podstron ma również swoją sub-domenę z przekierowaniem, można również wpisać w wyszukiwarce imię i nazwisko radnego, bez przerw i polskich znaków i uzupełnić to o domenę radlin.pl (np. ewaszulik.radlin.pl ).

Od wielu lat w Radlinie funkcjonuje również w budynku głównym urzędu ściana na której ulokowane są skrzynki na korespondencję od mieszkańców. Każdy z radnych ma swoją osobną skrzynkę, podpisaną nazwiskiem gdzie można składać pisma, dotyczące problemów mieszkańców. - Wyszliśmy z założenia, że kontakt do radnego jest prawem każdego mieszkańca i dobrze byłoby dopełnić wszelkiej staranności, aby kontakt z radnymi był jak najłatwiejszy - podkreśla Marek Gajda, rzecznik urzędu miasta.

Marklowice

Na stronie Urzędu Gminy w Marklowicach w zakładce Bip, samorząd, a następnie Rada Gminy i Skład Rady Gminy można znaleźć listę z nazwiskami wszystkich radnych. Każde nazwisko opatrzone jest zdjęciem. Dołączony jest także kontakt telefoniczny. Z tym, że przy wszystkich pozycjach figuruje... ten sam numer telefonu - jak się okazuje, jest to numer urzędowego fax-u. Zadzwoniliśmy jednak do biura rady, przedstawiliśmy się jako mieszkaniec i poprosiliśmy o podanie numeru telefonu komórkowego do jednej z radnych. Bez najmniejszego problemu otrzymaliśmy kontakt.

Rydułtowy

Na stronie rydułtowskiego urzędu gminy bez problemu można odnaleźć wszystkich radnych. Każdy przy swoim nazwisku ma zdjęcie. Wypisany jest też rejon, którego radny jest reprezentantem. Strona oferuje także możliwość wysłania e-maila do konkretnego radnego. Wystarczy uruchomić odnośnik „wyślij wiadomość do radnego” i użytkownik zostaje przekierowany do formularza kontaktowego. - Można też przyjść do urzędu i spotkać się z radnymi. Przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i kilkoro radnych pełni w urzędzie dyżury - mówi przewodniczący rady, Lucjan Szwan. Na stronie nie ma jednak numerów telefonów do radnych.

Pszów

Na stronie pszowskiego urzędu w zakładce Rada Miasta najpierw można zobaczyć grupowe zdjęcie radnych. Poniżej znajduje się kilka odnośników. Pierwszy do przewodniczącego rady, Czesława Krzystały. Jest tam podany numer telefonu do przewodniczącego, najważniejsze informacje o jego osobie oraz dni i godziny dyżurów w biurze rady, podczas których mieszkańcy mogą przyjść i porozmawiać. Bliźniaczą zakładkę ma wiceprzewodniczący rady, Piotr Kowol. Jest też zakładka ze składem osobowym całej rady oraz z podziałem na komisje problemowe, w których pracują radni. Brakuje na stronie danych kontaktowych – telefonicznych czy mailowych – do poszczególnych radnych. Trzeba więc dzwonić do urzędu, by uzyskać kontakt do radnego.

Gorzyce

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Gorzycach, w zakładce Władze gminy znajduje się również skład rady gminy. Przy każdym nazwisku radnego jest jego zdjęcie, numer kontaktowy, a także informacja o tym kiedy radnym pełni dyżur, o ile zdecydował się na tego rodzaju kontakt z mieszkańcami. W sumie na 21 radnych, aż 11 pełni dyżury. To ewenement, bo w innych gminach dyżury z reguły pełnią jedynie przewodniczący rady i zastępcy. Przy niektóych nazwiskach radnych znajduje się również adres mailowy. Ogólnie więc dostępność radnych dla zwykłego mieszkańca jest więcej niż zadowalająca. Mieszkaniec nie musi bowiem nigdzie wydzwaniać, żeby np. uzyskać nr telefonu do radnego. Wystarczy, że zerknie na stronę internetową urzędu gminy.

Godów

Z informacji dostępnych na stronie internetowej Urzędu Gminy w Godowie mieszkaniec dowie się, że w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca przewodniczący rady gminy Antoni Tomas pełni dyżur w urzędzie, w pokoju nr 16, w godz. od 15.00 do 16.00. Dyżur pełni również przewodnicząca rady gminy Izabela Tomiczek, która przyjmuje interesantów w urzędzie w każdy trzeci poniedziałek miesiąca w godz. od 15.00 do 16.00. Poza tym na stronie interentowej gminy znajdziemy jedynie skład rady gminy. Podany jest natomiast kontakt do biura rady. Jak spradziliśmy bez problemu można tam uzyskać numer telefonu do radnego, z którym mieszkaniec chce się skontaktować.

Mszana

Dostęp do radnego jest praktycznie bezproblemowy. Wystarczy odnaleźć na interentowej stronie Urzędu Gminy w Mszanie zakładkę rada gminy i pod nią dyżury rady. Tam mieszkaniec może znaleźć nazwiska wszystkich radnych z informacją, z którego sołectwa pochodzą, z podanymi numerami telefonów, a w większości przypadków również z adresem mailowym. Podana jest również informacja, że kontakt możliwy jest za pośrednictwem biura rady.

Lubomia

Tu z dostępnością radnych jest różnie. Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Lubomi znajduje się jedynie informacja o składzie rady. Bardziej dociekliwi znajdą w zakładce Kontakty numer wewnętrzny do urzędnika zajmującego się obsługą rady gminy. Teoretycznie tam mieszkaniec powinien uzyskać namiary na interesującego go radnego. W praktyce do biura rady nie zawsze można się dodzwonić. Brak również informacji o ewentualnych dyżurach przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady, choć podany jest numer kontaktowy do ich biura w urzędzie gminy.

abs, art, mak, tora

Ludzie:

Eugeniusz Wala

Eugeniusz Wala

Były Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Jan  Grabowiecki

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Rafał Połednik

Rafał Połednik

Były Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.