Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Kuczera, Kieca i Lenk na dniu otwartym krwiodawstwa w Raciborzu [ZDJĘCIA]

24.08.2015 15:13 | 4 komentarze | żet

Prezydenci Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego wspólnie z wicewojewodą Gabrielą Lenartowicz deklarują lobbing na rzecz raciborskiego krwiodawstwa. Tymczasem nakładem 10 tys. zł powstaje plan naprawczy centrum, który w przyszły poniedziałek zostanie wysłany do ministerstwa zdrowia.

Kuczera, Kieca i Lenk na dniu otwartym krwiodawstwa w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu otworzyło swe podwoje mieszkańcom naszego regionu. Darmowe badania, zwiedzanie poszczególnych działów centrum i autobusu krwiodawstwa, wystawa przedstawiająca jego początki w Raciborzu - to tyle niektóre z szeregu atrakcji, które zapewniono zwiedzającym. - Wystawa jest ciekawa dla dawców i pracowników centrum. Przychodzą tutaj i wspominają dawne czasy - mówi Danuta Mróz, pracownik RCKiK w Raciborzu.

Tego dnia centrum krwiodawstwa w Raciborzu odwiedzili również prezydenci Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, a także starosta raciborski i wicewojewoda Gabriela Lenartowicz. Agnieszka Wiklińska (p.o. dyrektora RCKiK w Raciborzu) oprowadziła ich po działach preparatyki, spedycji krwi, biologii molekularnej oraz pracowni konsultacyjną.

- Nasza obecność w tym dniu jest sygnałem poparcia dla tej instytucji, która służy naszym mieszkańcom - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, nawiązując do rozważanej przez ministerstwo zdrowia możliwości włączenie placówki w Raciborzu w struktury centrum krwiodawstwa w Katowicach. RCKiK w Raciborzu ma czas do końca sierpnia na przesłanie do resortu zdrowia planu naprawczego, w którym dowiedzie, że po pokryciu przez ministerstwo zobowiązań centrum jest w stanie funkcjonować samodzielnie.

Plan przygotowuje polska firma z doświadczeniem na niemieckim rynku - poinformowała Agnieszka Wiklińska. Będzie się on składał z dwóch części - krótkofalowej, która w poniedziałek 31 sierpnia zostanie wysłana do Warszawy) oraz długofalowej, zakładającej rozszerzenie działalności merytorycznej centrum, tak aby stało się ono ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Koszt przygotowania pierwszej części planu to 10 tys. zł. - Chcemy przenieść rozwiązania sprawdzone w sektorze prywatnym do służby krwi - powiedziała Agnieszka Wiklińska.

- Obecnie skupiamy się na przekonaniu ministerstwa, że RCKiK w Raciborzu może samodzielnie funkcjonować - powiedziała wicewojewoda Gabriela Lenartowicz, dodając, że jednym z ważnych argumentów w negocjacjach z resortem jest potencjał krwiodawców związanych z centrum. Ci obecni na sali potwierdzili słowa G. Lenartowicz. - To wszystko są więzi i wzajemna życzliwość. Było to tworzone przez lata i teraz może ulec zerwaniu. W ministerstwie muszą mieć tego świadomość. Jesteśmy z Wami! - powiedzieli krwiodawcy.

- Jeśli będziemy pracować tak jak do tej pory, ufając sobie, to wszystko będzie dobrze - zakończyła G. Lenartowicz.

W galerii zdjęcia z dnia otwartego RCKiK w Raciborzu oraz wizyty samorządowców i wicewojewody.

Wojtek ŻołneczkoLudzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski