Niedziela, 25 lipca 2021

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Inwestycje w toku. Co z budową urzędu?

22.08.2015 09:27 | 0 komentarzy | ska

Gmina Świerklany ogłosiła dwuetapowy przetarg na dokończenie budowy nowego urzędu. Aktualnie firmy składają wnioski o dopuszczenie do przetargu, bo ten jest ograniczony. – Po kłopotach z poprzednim wykonawcą chcieliśmy zmniejszyć ryzyko do minimum – tłumaczy wójt Tomasz Pieczka.

Inwestycje w toku. Co z budową urzędu?
Budowa nowego urzędu pochłonęła prawie milion złotych. Obecnie trwa przetarg ograniczony, który ma wyłonić nowego wykonawcę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogłoszony przetarg ma dwa etapy. Obecnie zgłosiły się cztery firmy, z czego trzy zostały odrzucone. – Jedna z form odwołała się od naszej decyzji i teraz czekamy na dalsze procedury. To jest przetarg ograniczony, więc najpierw firmy składają wnioski o dopuszczenie, a dopiero później oferty. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mam nadzieję na wznowienie prac z końcem tego roku – mówi wójt. Budowa stanęła na fundamentach, a wartość już wykonanych prac to niecały 1 mln zł. – Aby zabezpieczyć się przed problemami wybraliśmy dość rygorystyczne kryteria dla firm w przetargu ograniczonym. Przede wszystkim chodziło o płynność finansową. Firmy musiały przedstawić wskaźniki finansowe z kilku lat wstecz. Nie chcieliśmy, aby po raz kolejny wygrała bankrutująca firma. Prawo zamówień publicznych daje taką możliwość i dziwię się, że wcześniej nie zrobiono takiego przetargu – stwierdza wójt Tomasz Pieczka.

Prace trwają

Oprócz urzędu w Świerklanach i Jankowicach prowadzone są obecnie inne duże inwestycje. Tuż obok obecnego urzędu gminy w Jankowicach rośnie sklep biedronka. Według zapewnień wójta inwestor może otworzyć sklep już nawet z początkiem września. Również z początkiem września gmina rozpocznie remont ul. Boryńskiej. Powstaną nowe miejsca parkingowe w okolicy przystanku za SP im. Ludwika Holesza , gdzie do tej pory stale brakowało miejsc dla samochodów. Wymienione zostaną barierki, wyznaczone zostaną wjazdy do posesji. Obecnie trwa również remont cząstkowy chodnika przy ul. 3 Maja. – Tego typu remonty są dla nas ważne, bo wiemy ile trzeba się za nimi nachodzić. To remont przy drodze wojewódzkiej. Cieszę się, że od skrzyżowania dzieci do szkoły będą mogły iść po prostym chodniku. Chcielibyśmy, aby sukcesywnie co roku remontowany był fragment chodników przy drogach wojewódzkich, a na dobrej drodze jest także kwestia utworzenia chodnika przy ul. Wodzisławskiej od skrzyżowania z ul. Połomską w dół do granicy – zapowiada Tomasz Pieczka.

Brakuje terenów

Jak informuje wójt, do gminy zgłosiło się dwóch inwestorów, którzy chcieliby w Świerklanach ulokować swoje fabryki. Niestety gmina nie posiada praktycznie żadnego dużego terenu na własność w pobliżu autostrady. – Kilkadziesiąt lat wstecz już wiedziano, że będzie tu budowana autostrada, a mimo to gmina nie wykupiła ówczesnych terenów rolnych. Do urzędu zgłaszają się teraz inwestorzy, którzy chcieliby u nas ulokować biznes, ale niestety nie mamy im do zaproponowania terenu. Trzeba pamiętać, że górnictwo nie będzie trwało wiecznie, a póki co nie mamy dla niego alternatywy. Nowy urząd nie zapewni miejsc pracy, te pieniądze można było przeznaczyć na zupełnie inny cel. Ale to moje zdanie, teraz budowa już trwa – podkreśla wójt, wspominając wizytę w Jankowicach w gminie Tarnowo Podgórne, która bardzo rozwinęła się po utworzeniu dużej strefy przemysłowej dla 150 dużych podmiotów gospodarczych.

Szymon Kamczyk