Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Rozłam na szczytach władzy w Pszowie: wiceburmistrz Hawel odwołany

12.08.2015 08:15 | 21 komentarzy | mak

Burmistrz Pszowa Katarzyna Sawicka-Mucha odwołała Marka Hawla ze stanowiska swojego zastępcy. Na razie nie powołała nowego wiceburmistrza, ale doradcę – został nim Dawid Topol.

Rozłam na szczytach władzy w Pszowie: wiceburmistrz Hawel odwołany
Burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha i były już wiceburmistrz Marek Hawel
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiceburmistrz Marek Hawel został odwołany ze stanowiska 31 lipca. Decyzja burmistrz Katarzyny Sawickiej-Muchy zaskoczyła go. – Nie znam bezpośrednich motywów. To pani burmistrz powołuje, ze swojej inicjatywy, i odwołuje zastępcę. Taka była jej decyzja – mówi Marek Hawel.

Potrzebny kulturze

Burmistrz Sawicka-Mucha podkreśla, że powodem odwołania nie były żadne zgrzyty, jeśli chodzi o współpracę. – Nic takiego się nie działo – zapewnia. Zdaniem pani burmistrz Marek Hawel jest potrzebny pszowskiej kulturze, dlatego powrócił na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie które sprawował, zanim został burmistrzem (był na bezpłatnym urlopie). – Podjęłam decyzję o powrocie pana Marka Hawla do MOK-u ze względu na to, by miasto pod względem kulturalnym mogło się bardziej rozwijać. W mojej ocenie kultura jest nieco zaniedbana. Teraz wszystkie zadania związane z wydarzeniami kulturalnymi, typu dożynki czy Święto Niepodległości, będą włączone w działalność MOK-u. Pan Marek Hawel ma świetne pomysły, więc sądzę, że dobrze poradzi sobie w tej kwestii – mówi burmistrz Sawicka-Mucha.

Strategia i rozwój

Burmistrz Pszowa na razie nie będzie miała swojego zastępcy. – To stanowisko będzie wakatem, również ze względów oszczędnościowych – wyjaśnia. Powołała jednak swojego doradcę. Został nim radny powiatowy, Dawid Topol. – Pola moich działań to głównie strategia i rozwój. A także kwestia szeroko podjętej współpracy z różnymi podmiotami – zaznacza Dawid Topol, doradca burmistrz Pszowa. – Jestem związany z samorządem od 1997 r., poznałem samorząd od podstaw. Dla mnie funkcja doradcy to nowe wyzwanie i myślę, że nie zawiodę zaufania – podkreśla.

Gdyby Dawid Topol został wiceburmistrzem, musiałby zrezygnować z funkcji radnego powiatowego, gdyż tych dwóch zadań nie można łączyć. – Jeśli okaże się, że współpraca świetnie się układa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pan Topol został wiceburmistrzem. Ale wtedy musiałby zrezygnować z funkcji radnego – podkreśla burmistrz Sawicka-Mucha. – To kwestia przyszłości. Na razie zamierzam realizować się w 100-procentach w jednym, jak i w drugim miejscu – zapewnia nowy doradca.

Marek Hawel był burmistrzem Pszowa przed dwie kadencje. W ostatnich wyborach samorządowych, kiedy ubiegał się o reelekcję, przegrał ze startującą po raz pierwszy Katarzyną Sawicką-Muchą. Wspólnie ustalili jednak warunki współpracy i decyzję o powierzeniu funkcji zastępcy swojemu kontrkandydatowi burmistrz Sawicka-Mucha ogłosiła 8 grudnia ubiegłego roku na sesji, zaraz po swoim zaprzysiężeniu.

Dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie Michał Lorek powróci do pracy w pszowskim urzędzie miasta, dokładnie do referatu organizacyjnego.

(mak)

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa

Michał Lorek

Michał Lorek

Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.