Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Posłowie Zawadzki i Siedlaczek z niewielkimi szansami na reelekcję

06.08.2015 11:07 | 9 komentarzy | Artur Marcisz

Wybory za niespełna trzy miesiące – trwają przymiarki do list wyborczych. Nerwowa atmosfera panuje w szeregach Platformy Obywatelskiej, która według sondaży nie wprowadzi do Sejmu RP tylu posłów co przed czterema laty.

Posłowie Zawadzki i Siedlaczek z niewielkimi szansami na reelekcję
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ustępujący prezydent kraju Bronisław Komorowski wyznaczył datę wyborów parlamentarnych na 25 października. Tym samym oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. W sztabach partii politycznych trwa układanie list kandydatów, które należy zgłosić do 15 września. Najwcześniej swoje listy upubliczniła rządząca PO. Ich kształt musi zaaprobować jeszcze zarząd krajowy PO. Walka o dobre pozycje na listach kandydatów będzie tu chyba najgorętsza. Wszystko przez sondaże, z których wynika, że PO, notująca po wyborach prezydenckich znacznie niższe poparcie niż opozycyjny PiS, wprowadzi do Sejmu mniejszą liczbę posłów niż przed 4 laty.

Ciężki los czeka parlamentarzystów PO z naszego regionu, którzy w wyborcze szranki staną w okręgu wyborczym nr 30, zrzeszającym Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory oraz powiaty mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski. W okręgu tym wybieranych jest 9 posłów. 4 lata temu PO uzyskała tu prawie 45 proc. głosów i dostała 5 mandatów poselskich. Posłami zostali Marek Krząkała (związany z Rybnikiem), Joanna Kluzik-Rostkowska (wyborcza „jedynka” rybnickiej listy, choć zupełnie z naszym regionem nie związana), Henryk Siedlaczek (związany z Raciborzem), Krzysztof Gadowski (związany z Jastrzębiem) i Ryszard Zawadzki (związany z Wodzisławiem). Obecnie PO ma nikłe szanse na wprowadzenie takiej samej liczby głosów. Pracownie sondażowe dają tej partii około 30 proc. poparcia. Według polityków i ekspertów może się okazać, że PO wprowadzi w naszym regionie maksymalnie 3 posłów. Toteż wśród obecnych posłów tej partii spora nerwowość.

Spora rotacja na listach PO

„Jedynką” rybnickiej listy PO będzie ponownie Kluzik-Rostkowska, czego się można było spodziewać. Ale już dalsze pozycje muszą budzić spore emocje nie tylko wśród samych zainteresowanych. Miejsce drugie obejmie Gabriela Lenartowicz, drugi wicewojewoda śląski i do niedawna członek Zarządu Województwa Śląskiego. Miejsce trzecie Krzysztof Gadowski. Dopiero „czwórkę” otrzymał Marek Krząkała, który 4 lata temu otrzymał w okręgu rybnickim największą liczbę głosów. Miejsce piąte otrzymał Ryszard Zawadzki, który 4 lata temu wszedł do Sejmu z szóstej pozycji. W czołowej piątce zabrakło natomiast miejsca dla posła Henryka Siedlaczka, który 4 lata temu startował z czwartego miejsca listy wyborczej. W zbliżających się wyborach Siedlaczek otrzyma najprawdopodobniej „siódemkę”, która daje mu niewielkie szanse na przedłużenie poselskiego mandatu („jego” głosy w dużej może zebrać Lenartowicz, również kojarzona z ziemią raciborską). - Takie jest życie, taki jest zawód polityka. Mam jedynie nadzieję, że wyborcy są na tyle doświadczeni, że oddadzą głos na osobę, która pracowała rzetelnie przez całe 4 lata, a nie przez ostatnie 2 miesiące latała z tubą – mówi poproszony przez nas o komentarz poseł Siedlaczek. Jeśli podczas wyborczego plebiscytu utrzyma się sondażowa tendencja, to nikłe szanse na wejście do Sejmu ma nie tylko Siedlaczek, ale też Zawadzki, który 4 lata temu ze wszystkich posłów PO wybranych w okręgu nr 30 otrzymał najmniejszą liczbę głosów. Ten z umiarkowanym optymizmem patrzy w przyszłość. - Sporo ostatnio mówi się o JOW-ach, dlatego mam nadzieję, że wyborcy będą głosowali na osoby, które są znane ze swojej dobrej pracy. Myślę, że w ostatnich 4 latach dałem się poznać z dobrej strony jako poseł aktywny, zaangażowany na rzecz mieszkańców naszego regionu. Stąd też liczę na dobry wynik – mówi poseł ZawadzkiO poselskie życie walczy również Gadowski, który jest ostatnio bardzo aktywny w sferze bilbordowej. Jego wizerunek od kilku tygodni można spotkać niemal w każdym miejscu Jastrzębia czy powiatu wodzisławskiego. Kandydatem PO do Senatu w okręgu obejmującym Jastrzębie, Żory, powiat raciborski i powiat wodzisławski ma być Dariusz Prus, etatowy członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego.


W PiS pewniakami parlamentarzyści

Zupełnie inne nastroje panują w opozycyjnym PiS. Partia w sondażach regularnie bije PO, utrzymując stałą dość wysoką, bo przekraczającą 10 proc. przewagę. Na razie nie jest znany jeszcze kształt jej listy wyborczej w okręgu rybnickim. Można jednak założyć, że wyborczą „jedynką” będzie posłanka Izabela Kloc z Mikołowa. Szanse na wysokie miejsca mają też posłowie Grzegorz Matusiak (związany z Jastrzębiem) i Grzegorz Janik (kojarzony z Rybnikiem). Wysoko znajdzie się zapewne Czesław Sobierajski, który we wrześniu 2014 r. objął mandat poselski po wybranej do Senatu Izabeli Kloc. Co do reszty nazwisk trudno nawet spekulować. - Lista 18 nazwisk została wysłana do Warszawy, ale są to osoby tylko z PiS, a zapewne na liście kandydatów umieszczeni zostaną jeszcze ludzie Gowina czy Marka Jurka, którzy poparli naszego kandydata w wyborach prezydenckich. Prawica idzie szeroko. I dobrze – mówi nam Teresa Glenc, radna PiS w radzie powiatu wodzisławskiego i pełnomocnik PiS Powiatu Wodzisławskiego. Przyznała, że sama jest na razie jedynie kandydatem na kandydata.

Jak u innych?

Co do pozostałych partii trudno uznać coś za pewnik. Ruch Kukiza nie zdradza na razie nazwisk. Wiadomo jednak, że z Ruchem sympatyzuje Mateusz Kania, kandydat na prezydenta Wodzisławia w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. O kształcie list ma decydować Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Lokomotywą PSL-u będzie prawdopodobnie Bronisław Karasek z Gołowic, obecny radny sejmiku wojewódzkiego. - Na razie w tym kierunku to zmierza. Natomiast moja kandydatura musi uzyskać aprobatę konwencji wojewódzkiej i następnie krajowej. Będziemy też na 90 procent wystawiać kandydata do Senatu – mówi Bronisław Karasek. Nie wiadomo na kogo postawi Zjednoczona Lewica. Być może „jedynką” będzie Piotr Chmielowski, który jest posłem SLD, a do Sejmu wszedł przed 4 laty z listy Ruchu Palikota.

Artur Marcisz

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Prus

Dariusz Prus

Były wicestarosta powiatu wodzisławskiego 

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Janik

Grzegorz Janik

Poseł na Sejm

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Joanna   Kluzik-Rostkowska

Joanna Kluzik-Rostkowska

Joanna Grażyna Kluzik-Rostkowska (ur. 14 grudnia 1963 w Katowicach), posłanka na Sejm VI i VII kadencji.

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm

Piotr Chmielowski

Piotr Chmielowski

Poseł na Sejm VII kadencji.

Ryszard  Zawadzki

Ryszard Zawadzki

Ryszard Józef Zawadzki (ur. 24 sierpnia 1951 w Nysie) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm