Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Dorabiali krocie do sowitych wynagrodzeń

16.07.2015 18:17 | 6 komentarzy | ma.w

Wśród zarządzających raciborską oświatą i kulturą wypłaty są wysokie, sięgają 7,5 tys. zł na miesiąc, ale nie brak chętnych do napełnienia portfeli kolejnymi złotówkami. Chodzi o kwoty przekraczające dziesiątki tysięcy złotych w ciągu roku. Czy dyrektorzy nie powinni bardziej koncentrować się na swoich podstawowych obowiązkach i odpuścić dodatkowe źródła dochodu? Piszemy kogo mamona skusiła najbardziej i co z problemem zamierza zrobić władza.

Dorabiali krocie do sowitych wynagrodzeń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oświadczenia majątkowe raciborzan pracujących w samorządzie właśnie ujrzały światło dzienne (zobacz również: Dyrektorzy, naczelnicy, prezesi - ile zarobili w ubiegłym roku?). Uwagę przykuwa grupa dyrektorów szkół – miejskich i powiatowych, którzy w pozycji umowy o dzieło oraz inne źródła podają znaczne kwoty pieniędzy, przekraczające 10 tys. zł.

Przyglądając się zarobkom samorządowców nie znajdziemy takich bonusów np. wśród kadry urzędniczej z Batorego. Z 22 osób najwyższego szczebla kierowniczego w magistracie i jednostkach mu podległych tylko 4 dorobiły do swoich pensji. Najwięcej była wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Przy 158 tys. zł rocznej pensji otrzymała jeszcze ponad 6 tys. zł z dodatkowych umów i ponad 20 tys. zł za pracę w PWSZ.  Jej resortowa podwładna Janina Wystub kierująca RCK wykazała blisko 11 tys. zł dodatkowych poborów przy wypłacie rocznej 75 tys. zł. Dorobić potrafili także szef TBS Leszek Wenda – 6 tys. zł przy pensji 83 tys. zł oraz sekretarz miasta Tomasz Kaliciak – 3 tys. zł, które pobrał w rok z 134 tys. zł pensji urzędnika.

Orły mamony

Dużo więcej umów zleceń jest w raciborskich szkołach. Kwoty za cały rok kształtują się średnio między 360 zł a 962 zł, ale jest tu paru liderów wybijających się istotnie ponad przeciętność. Prym wiedzie tu Norbert Mika szef Gimnazjum nr 3 z Żorskiej. Do pensji 83 tys. zł dorobił ponad 12 tys. zł z dodatkowych źródeł. Gdy zasiadał jeszcze w radzie powiatu jego dochody były wyższe o 20 tys. zł. Drugi na podium jest Jan Goldman z kwotą przekraczającą 8 tys. zł (pensja dyrektora SP 5  to 78 tys. zł). Trzecią lokatę w tym nieformalnym rankingu zajmuje Krzysztof Chrupajło dyrektor Gimnazjum nr 2 na Ostrogu, który także zgromadził z umów dodatkowych ponad 8 tys. zł (zarobek roczny 90 tys. zł). Powyżej średniej znaleźli się tu dyrektor zespołu z Ocic Andrzej Skurk z 1,7 tys. zł (82,3 tys. zł rocznie) oraz dyrektor przedszkola Ewa Zimny z podobną kwotą (73 tys. zł w rok).

Powiat Raciborski też może „pochwalić” się orłami w pozyskiwani dodatkowych źródeł dochodu. 9,5 tys. zł rocznie miał Zenon Sochacki były już dyrektor Ekonomika, gdzie starostwo płaciło mu 79 tys. zł. 4,6 tys. zł dorobił Janusz Obarymski z MOS-u (63 tys. zł rocznych poborów jako były szef placówki). Pozostali z dyrektorów z umów zleceń nie mieli nawet połowy kwoty co szef MOS. Nowe podejście władz powiatu do takich praktyk wskazuje, że menadżerowie powstających właśnie Centrów Kształcenia Zawodowego będą skupiali się na zarządzaniu placówką zamiast pracować na chleb z kredą w ręku przy tablicy.

Wszystko ma swój kres

Takie praktyki z poświęcaniem się nie tylko obowiązkom dyrektorskim niezbyt podobają się pryncypałom kadry kierowniczej szkół. Prezydent Raciborza zamierza od nowego roku szkolnego ograniczyć możliwości szukania dodatkowych „fuch” przez swoich podwładnych z placówek oświatowych. Paru z nich już nie ma na stołkach szefów, kolejni powoli żegnają się z funkcją.

Panie Nowacka i Wystub (kończy pracę w RCK z końcem września) nie powtórzą już tak dobrych wypłat z budżetu Raciborza. Dołączy do nich też Jan Goldman, który żegna się z dyrektorowaniem w Studziennej. Tych troje wiele łączy, wszyscy pracują w PWSZ w jednym instytucie, a J. Goldman był wymieniany jako następca Marka Kurpisa w wydziale edukacji w urzędzie. Krzysztof Chrupajło i Norbert Mika też należą do zaufanych ludzi byłej zastępcy prezydenta. Pierwszy zastąpił Ludmiłę Nowacką w funkcji dyrektor G2, drugi działał z nią na niwie naukowej oraz politycznej.

Miasto zapowiada konkursy dla dyrektorów swoich placówek i będzie się przyglądać obecnej kadrze. – Przekażemy naszym dyrektorom zdecydowaną sugestię by nie szukali dodatkowych źródeł zarobkowania, bo płacimy im wystarczająco dobrze – zapowiada zmiany od 1 września Mirosław Lenk prezydent Raciborza.

(ma.w)

Dane o zarobkach oparto na aktualnie dostępnych oświadczeniach majątkowych wymienionych osób.

Ludzie:

Janina Wystub

Janina Wystub

Była dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Norbert Mika

Norbert Mika

W swojej karierze pełnił funkcje przewodniczącego rady powiatu, członka zarzadu powiatu oraz dyrektora Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu.