Niedziela, 20 października 2019

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Ranking samorządów "Rzeczpospolitej": Racibórz, Rybnik i Krzyżanowice wysoko

14.07.2015 11:28 | 0 komentarzy | żet

Tylko trzy samorządy z naszego regionu zostały sklasyfikowane w najnowszym rankingu samorządów "Rzeczpospolitej". Wodzisław Śląski "załapał się" jedynie do rankingu innowacyjności gmin.

Ranking samorządów "Rzeczpospolitej": Racibórz, Rybnik i Krzyżanowice wysoko
fot. grzegorz2906 ("Racibórz z lotu drona"/youtube.com)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" należy do najbardziej prestiżowych w kraju. Został sporządzony w dwóch etapach. Najpierw dokonano wyboru miast i gmin, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 (na podst. danych ministerstwa finansów). Pod uwagę wzięto również m.in. dynamikę inwestycji, wzrostu wydatków (pomniejszoną o środki unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca) a także dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Następnie do samorządów wysłano ankiety, w których pytano m.in. o liczbę nowych podmiotów gospodarczych, stopę bezrobocia, wyniki testu szóstoklasistów oraz wiarygodność kredytową.

Szczęśliwa "ósemka" Raciborza

Najlepszą lokatę w naszym regionie zajął Racibórz. W rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich został sklasyfikowany na 8. miejscu (nota łączna 56,22 pkt.). W tym rankingu pierwsze miejsce zajął Kołobrzeg (60,05 pkt.), wyprzedzając Aleksandrów Łódzki i Jarocin. Racibórz uzyskał bardzo wysoką notę za zarządzanie (28,97 pkt.), ustępując w tym względzie jedynie Kołobrzegowi (33,21 pkt.) oraz Mszczonowowi (29,84 pkt.).

W pozostałych składowych rankingu Racibórz był raczej średniakiem - wydatki na promocję wyniosły 0,5 proc. (w Uniejowie stanowiły one 8,86 proc., choć gmina ta zajęła 57. miejsce w całym rankingu), udział wydatków na organizacje pozarządowe wyniósł 1,31 proc. (w Jarocinie 11,75 proc.), wydatki na gospodarkę mieszkaniową w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły 473 zł (w Krynicy Morskiej 1064 zł, choć w całym rankingu Krynica zajęła 56. miejsce).

Awans Rybnika

W stosunku do ubiegłego roku Rybnik awansował w rankingu o trzy pozycje, zajmując ostatecznie 12. miejsce (66,05 pkt.). Pierwszy miejsce zajął Gdańsk (79,98 pkt.), na kolejnych pozycjach sklasyfikowano Kraków, Wrocław i Poznań. Rybnik nie wyróżnił się szczególnie, w którejkolwiek ze składowych rankingu (nota za zarządzanie 29,05 pkt., dla porównania Poznań miał 46,23 pkt.; środki unijne na osobę - 191 zł, dla porównania Dąbrowa Górnicza - 1519 zł; wydatki na gospodarkę mieszkaniową 291 zł na mieszkańca, dla porównania Gliwice - 1103 zł).

Cieszy sytuacja finansowa miasta - w tej kategorii Rybnik otrzymał 37 pkt. - więcej niż sklasyfikowane wyżej w rankingu ogólnym największe miasta w Polsce (Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań).

Krzyżanowice wśród najlepszych gmin wiejskich

Gmina Krzyżanowice (powiat raciborski) zajęła 20.miejsce w rankingu gmin wiejskich (w sumie 51.68 pkt.). Pierwsze w rankingu Zielonki (woj. małopolskie) zdobyły 61,06 pkt. Drugie miejsce zajął Słupsk, a trzecie Ustka.

Wsparcie przedsiębiorczości i innowacje

Reprezentantów naszego regionu można również odnaleźć w rankingach dodatkowych. Wśród miast i gmin, które otrzymały najwięcej punktów w pytaniach dotyczących wsparcia przedsiębiorczości i promocji zatrudnienia znalazł się Racibórz (78 pkt.), ustępując Suchej Beskidzkiej (89 pkt.) i Buguchwale (100 pkt.).

Racibórz znalazł się również na 16. miejscu w rankingu innowacyjnych gmin miejskich i miejsko-wiejskich (pierwszy Aleksandrów Łódzki zdobył 26 pkt.). 32. miejsce zajął Wodzisław Śląski (15 pkt.), a Krzyżanowice 38. miejsce (14 pkt.). W tym zestawieniu punktowano m.in. dostęp do spraw urzędowych przez internet, liczbę prywatnych serwisów internetowych, darmowych punktów dostępu do internetu, zintegrowany system zarządzania gminą.

W rankingu innowacyjnych miast na prawach powiatu wysokie 6. miejsce zajął Rybnik (24. pkt). Pierwsze miejsce w tej grupie samorządów zajęło Świnoujście (29 pkt.).

Na podstawie: "Ranking Samorządów 2015", Rzeczpospolita, Nr 162 (10191), 1407.2015