Wtorek, 18 lutego 2020

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Pomysł na weekend: Warto zwiedzać nasze lasy

12.07.2015 09:57 | 2 komentarze | ska

Podczas, gdy inni wyjeżdżają na zagraniczne wczasy, warto zainteresować się naszym regionem. Niskim kosztem można w ten sposób poznać bardzo ciekawe miejsca i urokliwe zakątki przyrodnicze. Niektóre z nich znaleźć możemy w okolicznych lasach.

Pomysł na weekend: Warto zwiedzać nasze lasy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Rybniku i okolicach znaleźć możemy wiele miejsc z ciekawą przyrodą lub historią – nawet rzut kamieniem od centrum. W dzielnicy Paruszowiec – przy ul. Wielopolskiej, znajduje się szkółka Nadleśnictwa Rybnik „Zagroda Leśnika”. Na terenie szkółki znajduje się m.in. ścieżka edukacyjna, na terenie której możemy poznać cały proces powstawania lasu. W niedalekiej odległości znajduje się również zbiornik wodny małej retencji, który przy słonecznej pogodzie jest idealnym miejscem na rodzinny piknik i leśne spacery. – Nasz zbiornik na Paruszowcu choć powstał sztucznie, bardzo dobrze zespolił się z miejscowym krajobrazem. Widzimy, że to miejsce staje się coraz bardziej uczęszczane i to nas cieszy. Postawiliśmy tam ogólnodostępną wiatę i ławeczki, które mogą być pomocne w rodzinnym biwakowaniu – mówi Janusz Fidyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik.

Nie palmy ognisk

Często przy okazji tematu letnich wycieczek pojawia się pomysł rozpalenia ogniska. Leśnicy nie są jednak pozytywnie nastawieni do tematu. – Czasem ludzie występują do nas po zgodę na rozpalenie ogniska, nawet w miejscach do tego przygotowanych (np. na polanie na Paruszowcu, gdzie jest urządzone miejsce na ogień). Raczej nie wydajemy takiej zgody. Stoimy na stanowisku, że są to miejsca, które mają służyć większemu ogółowi. Nie można sobie tam zrobić urodzin i wyłączyć tego terenu na jakiś czas z ogólnego użytkowania. To nie ta funkcja. My wolimy, żeby ktoś tam przysiadł, odpoczął. Ewentualnie zorganizowana grupa ze szkoły może coś tam zorganizować – wyjaśnia nadleśniczy, podkreślając, że las ma być miejscem spokoju i odprężenia.

Perełki naszych lasów

Na terenie Nadleśnictwa Rybnik znajdują się również inne ciekawe miejsca przyrodnicze. Wymienić tu należy przede wszystkim uroczysko Głębokie Doły w Książenicach, gdzie znaleźć można miejsce występowania rzadkich gatunków roślin. Miejsce to jest również ciekawe pod względem nierówności terenu. Drugim ciekawym miejscem jest Pojezierze Palowickie w okolicy Palowic. Kiedyś ten teren zajmowały stare kopalnie. Dziś znajdziemy tam zespół stawów hodowlanych, bo stare szyby zostały zalane. Miejsce to nie jest szeroko znane, dlatego znajdziemy tam spokój i piękne widoki. – W naszych lasach każdy musi znaleźć swoje miejsce. Dlatego organizujemy przy drogach miejsca postoju pojazdów, a nasze utwardzane drogi leśne mogą służyć jako ścieżki rowerowe – informuje Janusz Fidyk.

Szymon Kamczyk