Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Minister w Nieboczowach. Geologia kładzie cień na Zbiornik Racibórz Dolny

29.06.2015 14:40 | 3 komentarze | ma.w

Premier Kopacz wysłała swoich ministrów na Śląsk. Wcześniej wysondowała na jakich problemach się skupić, bo we wtorek rząd obraduje wyjazdowo w Katowicach. Poseł Siedlaczek zaprosił na budowę Zbiornika Racibórz, bo jak twierdzi, to najważniejszy problem jego okręgu wyborczego, nierozwiązany od 100 lat.

Minister w Nieboczowach. Geologia kładzie cień na Zbiornik Racibórz Dolny
Od lewej: wójt gminy Lubomia Czesław Burek, wiceminister środowiska Dorota Niedziela, poseł Henryk Siedlaczek oraz były starosta raciborski Adam Hajduk (obecnie kierownik w Biurze Wdrażania Projektu Zbiornik Racibórz Dolny)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do Raciborza i Nieboczów przyjechała 29 czerwca wiceminister środowiska Dorota Niedziela w towarzystwie najwyższych urzędników od krajowej i regionalnej gospodarki wodnej. Zwiedziła budowę, spotkała się z wykonawcą (hiszpański
Dragados) i przejechała przez Nowe Nieboczowy. Z jakim obrazem inwestycji wracała do stolicy?

- Z obrazem trudnego i ogromnego zadania, które posuwa się do przodu bo ludzie potrafią się dogadać. Może jest lekki poślizg z wykonaniem prac ale dobro ludzi, zabezpieczenie ich przed powodzią wymaga uwagi i staranności, a nie pośpiechu - powiedziała nam na powstającym osiedlu w Nowych Nieboczowach. Była nim zachwycona, przyznała, że "miło by się tu mieszkało".

Od miejscowych samorządowców i RZGW dowiedziała się, że budowa Zbiornika napotkała przeszkodę. Jest niezależna od wykonawcy, natury geologicznej. Trzeba rozwiązać problem podnoszących się wód gruntowych. - Nie można się obrażać na geologię. Problem trzeba rozwiązać, co może potrwać - stwierdziła D. Niedziela.

Czy termin ukończenia prac na Zbiorniku jest zatem zagrożony? - Na dzisiejszy stan wiedzy nie. Powinniśmy oddać obiekt w 2018 roku - twierdzi Tomasz Cywiński kierujący RZGW Gliwice. Podkreśla, że nie ma przesłanek by budowę kontynuował kto inny niż Dragados. - Mamy umowę z tą firmą i wyegzekwujemy ją by doprowadziła inwestycję do końca - mówi. Budowa jest zaawansowana w 20% jeśli chodzi o zakres rzeczowy. Teraz trzeba wykonać dodatkowe projekty wykonawcze, uwzględniające wyniki badań geologicznych.

Henryk Siedlaczek z PO uważa, że wizyty z ministerstwa powinny odbywać się co roku. - Na miejscu trzeba zobaczyć, posłuchać o problemach - podkreśla.Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia