Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Bar piwny zamienił się w świątynię

26.06.2015 09:09 | 16 komentarzy | mak

Mieszkańcy Radlina przecierają oczy ze zdumienia. Budynek, w którym przez lata mieścił się bar piwny z dyskoteką, stał się... świątynią!

Bar piwny zamienił się w świątynię
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niewielki budynek przy ulicy Ujejskiego w Radlinie przez lata funkcjonował jako bar piwny. Zmieniały się szyldy, ale zawsze lano tam piwo. - Na pewno były nazwy Kufelek, African’s Pub i Pajęczynka. W piątki i soboty były tam dyskoteki. Wtedy przychodziło najwięcej osób - mówi jeden z mieszkańców Radlina.

Pamiętają o barmance

Wiele osób nazywało jednak lokal inaczej. - To „Bar pod cycem”. Zawsze tak się mówiło. Nazwa wzięła się od barmanki, która tam pracowała. No wiadomo dlaczego, miała pokaźny biust - wyjaśnia inny z mieszkańców.

Kaplica z krzyżem

Kilka miesięcy temu bar zamknięto i rozpoczął się remont. Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że lokal zamieni się w świątynię. Pojawił się krzyż i duży baner z fragmentem Ewangelii. Wreszcie szyld „Społeczność chrześcijańska Opoka. Kościół ewangelicznych chrześcijan”. Do tego informacja o godzinach, w których odbywają się nabożeństwa. Jak się dowiedzieliśmy, kaplica oficjalnie została otwarta w maju.

Brat robił zdjęcia

Okoliczni mieszkańcy i bywalcy sąsiednich barów nie kryją zaskoczenia. - Wielkie poruszenie. Gada się o tym, że wcześniej piwo, a teraz modlitwa - mówi klient jednego z radlińskich lokali. - Odkąd żyję, tam istniał bar. Nie ukrywajmy, ale była to speluna. Obok był postój autobusów, więc jak górnicy kończyli dniówkę, to szli do baru na piwo. Nie było to spokojne miejsce. Nie raz klienci wychodzili pijani, kłócili się, a nawet bili. Niemniej jestem zaskoczona, że zamiast baru jest teraz świątynia. Mój brat, który obecnie mieszka w innym mieście, robił nawet zdjęcia. Też nie mógł uwierzyć w taką przemianę. W ostatnią niedzielę widziałam kilka elegancko ubranych osób, które wchodziły do środka - mówi z kolei kobieta, którą spotkaliśmy w pobliżu byłego baru.

Społeczność chrześcijańska Opoka w Wodzisławiu i Radlinie należy do kościoła ewangelicznych chrześcijan w Polsce. - Jesteśmy kościołem protestanckim prawnie działającym w Rzeczpospolitej Polskiej w oparciu o statut zatwierdzony przez biuro ds. wyznań - pisze o sobie społeczność na swojej stronie internetowej.