Sobota, 20 lipca 2019

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

RSS

Komunikacja to podstawa. Właśnie po to powstała platforma SILESIAinfo

18.06.2015 13:26 | 2 komentarze | żet

Prezydent Raciborza i primator Opawy wspólnie z przedstawicielami środowisk gospodarczych podpisali "Deklarację Gospodarczej Współpracy".

Komunikacja to podstawa. Właśnie po to powstała platforma SILESIAinfo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Platforma SILESIAinfo powstała w wyniku dialogu pomiędzy samorządowcami, przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu - mówił podczas zorganizowanej na Zamku Piastowskim w Raciborzu konferencji zakończenia projektu (a otwarcia platformy na działanie) prezydent Raciborza Mirosław Lenk. - Jestem przekonany, że to narzędzie będzie dobrze służyło komunikacji - dodał, wskazując, że w kilkunastoletniej historii kontaktów partnerskich Raciborza z Opawą jest to drugi transgraniczny projekt o charakterze gospodarczym.

Primator Opawy Martin Vitecek podkreślił, że pomimo otwarcia granic, do tej pory pomiędzy przedsiębiorcami opawskimi i raciborskimi wciąż istniała bariera komunikacyjna. - Cieszę się, że tę współpracę udało się rozpocząć i mam nadzieję, że będzie to jedno z wielu wspólnych przedsięwzięć, które będziemy realizować w przyszłości - powiedział.

Pomysłodawca i rzeczywisty autor projektu (formalnie jest on realizowany przez Miasto Racibórz i Miasto Opawę oraz zrzeszenia przedsiębiorców - Raciborską Izbę Gospodarczą, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu oraz Powiatową Izbę Gospodarczą w Opawie) Ireneusz Burek opowiedział o genezie powstania projektu, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców dotyczące informacji o charakterze gospodarczym (czytaj więcej: SILESIAinfo - platforma wymyślona przez przedsiębiorcę dla przedsiębiorców).


SILESIAinfo - co to takiego?

Wnioskodawcą finansowanego ze środków Euroregionu Silesia PL-CZ jest Miasto Racibórz, partnerem po stronie czeskiej jest Miasto Opawa, a wśród środowisk gospodarczych – Raciborska Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu oraz Powiatowa Izba Gospodarcza w Opawie. Projekt jest dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Jego pośrednimi beneficjentami są również instytucje otoczenia biznesu, które zyskają narzędzie lepszej integracji z lokalnymi przedsiębiorcami. Platforma ma charakter otwarty – mogą się w niej rejestrować również większe podmioty gospodarcze (w tym podmioty prawne i stowarzyszenia).

Platforma SILESIAinfo (www.silesiainfo.org) będzie pozyskiwać, porządkować i przekazywać informacje gospodarcze przedsiębiorcom na lokalnym rynku oraz tworzyć dwukierunkową relację pomiędzy partnerami projektu a biznesem.

Platforma posiada trzy zasadnicze funkcje:

informacyjna – ogłoszenia o przetargach, zmiany przepisów ustawowych, ogłoszenia o uchwałach samorządu, plany inwestycji, informacji o organizacji pracy urzędów, informacje o wydarzeniach, dotacjach, szkoleniach, terenach inwestycyjnych, lokalach użytkowych itd.,

konsultacyjna – administrator za pomocą systemu może wysyłać do użytkowników w celu konsultacji i opiniowania w środowisku gospodarczym projekty planowanych inwestycji, zgłoszone przez użytkowników uwagi, zapytania,

zapytań – użytkownik może zwrócić się za pośrednictwem administratora do partnerów projektów oraz placówek współpracujących (planuje się dokooptowanie urzędu skarbowego, ZUS-u, powiatowego urzędu pracy itd.) z informacją, zapytaniem, uwagą, problemem dotyczącą obszaru funkcjonowania podmiotów gospodarczych i otoczenia gospodarczego. Administrator przekaże tym kanałem informację do odpowiednich wydziałów, referatów lub zewnętrznych urzędów. Opracowane odpowiedzi będą publikowane na stronie www i przesłane do zainteresowanego użytkownika lub do wszystkich użytkowników platformy w ramach komunikacji dwustronnej pomiędzy partnerem projektu a lokalnym biznesem.

Ponadto zarejestrowany użytkownik będzie miał możliwość dokonania wpisu do bazy firm, publikowania ogłoszeń, przedstawienia oferty itp.

Więcej informacji na www.silesiainfo.org