Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Radny PiS martwi się o młodych: Osiedlowe salony gier są zagrożeniem

12.06.2015 00:24 | 0 komentarzy | acz

Rybnicki radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Dwornik, chce zainteresować władze miasta tym, co się dzieje na największym rybnickim osiedlu. Jak grzyby po deszczu powstają tam salony gier.

Radny PiS martwi się o młodych: Osiedlowe salony gier są zagrożeniem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny zadał prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze jedenaście pytań dotyczących, jego zdaniem, podejrzanych punktów działających na osiedlu. – W ostatnim okresie w naszym mieście obserwujemy coraz częściej pojawiające się punkty działalności gospodarczej, których charakter działania pozostaje tajemniczy i wzbudza sporo podejrzeń ze strony mieszkańców – pisze w interpelacji rybnicki radny. Chodzi między innymi o punkty na ulicy Orzepowickiej i Dąbrówki. Jak tłumaczy, jego interpelacja jest wynikiem sygnałów od mieszkańców osiedla.

– Charakter takiej  działalności tzn. zasłonięte witryny, zgaszone światło wewnątrz, czas otwarcia 24h na dobę, powoduje, że nasza społeczność lokalna nabiera coraz więcej podejrzeń, a także wzbudza w ich przekonaniu niepokój i naruszenie poczucia bezpieczeństwa. Z obserwacji wynika, że w nocy podjeżdżają pod wymienione punkty samochody, nie tylko na śląskich rejestracjach, często taksówki,  a głównie młodzi ludzie udają się do wymienionych miejsc – twierdzi radny PiS.

W interpelacji radny pyta urzędników czy są prowadzone miejskie statystki dotyczące takich punktów, jaka działalność w nich się odbywa, czy ktoś kontroluje liczbę osób uzależnionych od hazardu oraz czy władze miasta współpracują z policją w zakresie przeciwdziałania patologiom, które mogą być konsekwencją działania  placówek z automatami do gier. – Wkrótce mija termin odpowiedzi. Obiecano mi, że lada dzień otrzymam odpowiedź. Rozumiem, że to może potrwać, bo zadałem wiele kluczowych pytań. Temat jest niezwykle istotny dla mieszkańców Rybnika, a w szczególności tysięcy osób mieszkających na wspomnianych osiedlach – mówi Łukasz Dwornik.

Sprawę automatów do gier opisywaliśmy na łamach naszego tygodnika już na przełomie marca i kwietnia. Zgodnie ze zmienionymi i aktualnymi przepisami automaty do gier hazardowych mogą znajdować się już tylko w miejscu, których właściciele posiadają zezwolenia lub koncesje na urządzanie takich gier. Na rynku znajduje się jednak jeszcze pewna liczba legalnych automatów, które zostały wydane na mocy wcześniejszych przepisów.

– Na terenie właściwości powiatu rybnickiego wodzisławskiego i raciborskiego jest pięć takich automatów. W Raciborzu jest 1 punkt gier na automatach gdzie pracuje 1 automat, w Rybniku – 2 punkty gier na automatach łącznie z 4 automatami – mówiła nam dwa miesiące temu Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach.

Automaty o niskich wygranych można wstawiać tylko do lokali, które mają udzielone koncesje na prowadzenie kasyna. Ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych, która weszła w życie z dniem 1 styczna 2010 roku wprowadziła zakaz wydawania nowych oraz przedłużania obowiązujących zezwoleń na urządzanie gier na automatach w salonach gier oraz punktach gier na automatach o niskich wygranych. Tym samym z końcem 2015 r. wygasną ostatnie tego typu zezwolenia, a działalność w zakresie automatów do gier będzie mogła być prowadzona tylko i wyłącznie w kasynach gry.

(acz)

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika