Piątek, 21 września 2018

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Bezpieczne gospodarstwa Raciborszczyzny w regionalnej czołówce

11.06.2015 13:00 | 0 komentarzy | eos

Cieszymy się, że możemy dziś nagrodzić państwa za to, że dbacie, aby w waszych gospodarstwach można było czuć się bezpiecznie. Niezależnie od zajętego miejsca wszyscy jesteście zwycięzcami i wzorem do naśladowania – pochwaliła podczas uroczystego spotkania wyróżniających się rolników dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Katowicach Irena Łaba.

Bezpieczne gospodarstwa Raciborszczyzny w regionalnej czołówce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W katowickiej siedzibie KRUS odbył się finał regionalnej edycji 13. Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, w którym komisja tworzona przez przedstawicieli KRUS,  Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego, Śląskiej Izby Rolniczej i Państwowej Inspekcji Pracy oceniła 12 gospodarstw rolnych, biorąc pod uwagę nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale również ogólny wizerunek, ład i utrzymywany tam porządek.

13. etap konkursu okazał się bardzo szczęśliwy dla rolników Raciborszczyzny. W gronie laureatów znaleźli się Sylwia i Stefan Strokowie z Raciborza, którzy zajęli II miejsce, Regina i Józef Malcharczykowie z Pawłowa w gminie Pietrowice Wielkie nagrodzeni IV miejscem oraz wyróżnieni Mariola i Alojzy Figurowie z Raciborza. Nagrody pod nieobecność państwa Figurów odebrała kierownik Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu Krystyna Nowak.

W tegorocznej edycji konkursu I miejsce zajęli właściciele gospodarstwa ogrodniczego, Barbara i Piotr Jendrysikowie ze Świbia.

Nagrody – sprzęt poprawiający komfort pracy i bezpieczeństwo wręczali współorganizatorzy konkursu, a jednocześnie ich fundatorzy: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie Stanisław Gmitruk, prezes zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach Roman Włodarz, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach Andrzej Krawczyk, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Tomasz Żabiński, wicedyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i dyrektor Oddziału w Mikołowie Stanisław Gardoń, przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach Tomasz Urban.

– Warto się pokazywać, a przy okazji zdobywać kolejne doświadczenia, które pomagają w państwa pracy. Rolnicy korzystający ze wsparcia finansowego agencji najczęściej prowadzą gospodarstwa bardzo dobre i bezpiecznie – podkreślił efekty współpracy dyrektor Ślaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie Stanisław Gmitruk.

Inicjatywę KRUS pochwalił prezes ŚIR w Katowicach Roman Włodarz: –Konkurs jest jednym z nielicznych przykładów promowania dobrych praktyk na wsi. Pamiętam czasy, w których nie było ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego rolników i nikt, w sensie instytucjonalnym, nie zajmował się bezpieczeństwem w rolnictwie. Nauka BHP prowadzona była jedynie w szkolnictwie rolniczym. Taki stan trwał do okresu przemian w latach 90., kiedy zlikwidowano BHP w programach nauczania i powstała pustka. Dopiero KRUS ponownie zainicjował sprawę bezpieczeństwa. Zagadnienie to ma również wymiar ekonomiczny. 25 lat temu wg danych Komisji Europejskiej w sześciu najbogatszych krajach europejskich, straty ekonomiczne z tytułu wypadków w rolnictwie sięgały 3 proc. dochodu narodowego wypracowanego w rolnictwie. W Polsce niestety takich badań jeszcze nikt nie przeprowadził, dlatego inicjatywa KRUS jest tak cenna, gdyż jak na razie nie pojawiła się żadna inna związana z bezpieczeństwem na wsi – podkreślił prezes.

Obok kawy, smacznych wypieków i innych słodkości, na stolach nie zabrakło także polskich jabłek, które na uroczystość przywiózł dyrektor Tomasz Żabiński. – Jabłka, symbol naszej działalność i wsparcia dla producentów rolnych objętych embargiem rosyjskim, trafiają do każdej rodziny za pośrednictwem dzieci, które otrzymują je w szkole obok szklanki mleka. Realizujemy także pomoc dla najuboższych w ramach funduszy ze środków unijnych. Do 25 czerwca jeśli zakupiliście państwo kwalifikowany materiał siewny można złożyć wniosek wraz z fakturą i uzyskać dopłatę – zachęcał przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego.