Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Wiceminister zdrowia w Raciborzu: chcemy uniknąć likwidacji centrum krwiodawstwa

03.06.2015 17:07 | 4 komentarze | ma.w

Trzy godziny trwała dzisiejsza, poranna wizyta w RCKiK Anny Łukasik - podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. Spotkała się tu z p.o. dyrektor centrum Agnieszką Wiklińską, posłem PO Henrykiem Siedlaczkiem prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem i przedstawicielami pracowników. Rozmowy dotyczyły przyszłości RCKiK i zatrudnienia jego personelu.

Wiceminister zdrowia w Raciborzu: chcemy uniknąć likwidacji centrum krwiodawstwa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po wizycie Anna Łukasik udzieliła krótkiej wypowiedzi dla mediów. - Jaki jest cel pani wizyty w Raciborzu? - spytaliśmy przedstawicielkę ministra zdrowia. - Wizyta związana jest z ubiegłoroczną stratą finansową RCKiK wynoszącą 7 mln zł. Ustawa o działalności leczniczej zmusza ministra zdrowia do wyboru pomiędzy likwidacją placówki lub przekształcenia jej w spółkę. Staramy się znaleźć takie rozwiązanie aby tego uniknąć. Taką propozycją jest połączenie RCKiK Racibórz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Katowicach - poinformowała Łukasik.

Powiedziała także, że połączenie pozwoli na "zwiększenie jeszcze bardziej racjonalności gospodarką krwią na terenie województwa śląskiego i na wykorzystywanie zapasów znajdujących się na terenie działalności RCKiK na potrzeby RCK w Katowicach".

- Cel ministerstwa zdrowia jest taki żebyśmy mogli wykorzystywać krew pobraną na terenie Raciborza na potrzeby województwa śląskiego zamiast wozić ją do innych województw - podkreśliła A. Łukasik.

Jej zdaniem połączenie obu centrów da poczucie bezpieczeństwa pracownikom. - W ramach tego połączenia mają czy mogliby zostać przekazani w trybie art. 23 prim kodeksu pracy. To przekazanie, po prostu zmiana pracodawcy ale pracownicy zostają przekazani na tych samych warunkach na jakich byli zatrudnieni w Raciborzu - zaznaczyła podsekretarz Anna Łukasik. Dodała, że chodzi o ochronę miejsc pracy osób zatrudnionych w RCKiK.

Na koniec oznajmiła, że na temat zaproponowanych przez ministerstwo rozwiązań będą toczyły się rozmowy z prezydentem Raciborza. - Umówiliśmy się na spotkanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowała Łukasik.

Przedstawiciel ministra zdrowia zobowiązała p.o. dyrektora Agnieszkę Wiklińską do przedstawienia w najbliższym czasie projektu działań naprawczych, które centrum może podjąć we własnym zakresie.

Pod RCKiK czekała na Annę Łukasik poprzednia dyrektor centrum Maria Wiecha. O przyjeździe wiceminister powiadomili ją byli podwładni. Wątpi czy po połączeniu placówek (raciborskiej z katowicką) w Raciborzu nadal będą funkcjonować laboratoria. - Przecież jest centralizacja badań, takie są unijne standardy - zauważyła podczas wypowiedzi Łukasik dla mediów. Ta przywitała się z Wiechą ale nie kontynuowała z nią rozmowy.

- Gwarancji zatrudnienia moim zdaniem nie będzie. Pracownicy dostaną propozycje ale w całym okręgu podlegającym pod Katowice czyli np. Cieszynie czy Jastrzębiu. Nie każdego będzie stać na takie dojazdy - zaznacza M. Wiecha, która z RCKiK była związana przez 35 lat. Obawia się, że połączenie z Katowicami zapoczątkuje likwidację RCKiK. Boi się też utraty zaufania honorowych dawców krwi. - W wielkich centrach dawcy są anonimowi u nas byli i są rodziną - zaznaczyła. Na uwagi Łukasik o konieczności korzystania przez region z krwi Raciborza odparła, że "RCKiK zawsze służył globalnie i nigdy nikomu nie brakło krwi".

Po spotkaniach z dyrekcją i załogą głos wypowiedzi dla mediów udzielił także poseł PO Henryk Siedlaczek, który mówił, że w przyszłym tygodniu omówi sprawę RCKiK z ministrem Bartoszem Arłukowiczem, a wcześniej rozmawiał na ten temat z wiceministrem Sławomirem Neumannem. - Szukamy rozwiązania lepszego niż połączenie raciborskiego centrum z katowickim. Chcemy aby status quo RCKiK nie zostało naruszone - stwierdził parlamentarzysta. Przyznał, że nastroje załogi "są poważne". - To jest etap wstępnych rozmów - podsumował.Ludzie:

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Maria  Wiecha

Maria Wiecha

Była radna miejska, była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.