Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

22.05.2015 11:01 | 0 komentarzy | mak

Stoisz na przystanku i czekasz na przyjazd autobusu? Teraz możesz sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się pojazd MZK Jastrzębie, którym chcesz podróżować.

Autobusu szukaj na smartfonie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację MyBus. Można ją znaleźć na stronie internetowej: mzkjastrzebie.com. Następnie wyszukać nazwę przystanku znajdującego się w sieci połączeń obsługiwanych przez MZK Jastrzębie Zdrój. A z listy autobusów, które właśnie są w ruchu, wybrać ten, który nas interesuje. System sam obliczy ilość czasu, jaki musi upłynąć do przyjazdu wybranego pojazdu na wskazany przez nas przystanek. Rozwiązanie to pozwoli na precyzyjniejsze niż do tej pory korzystanie z komunikacji miejskiej. Dzięki niemu pasażerowie unikną spóźnień lub niepotrzebnego tracenia czasu w oczekiwaniu na autobus, któy na przykład utknął w korku.

Więcej nowości

Na przystankach autobusowych pojawiły się tablice świetlne, na których wyświetlane są informacje, co do kursów autobusów, jakie w najbliższym czasie przyjadą właśnie na ten jeden konkretny przystanek, na którym się znajdujemy. We wszystkich gminach będących członkami MZK Jastrzębie Zdrój łącznie ustawionych zostanie 100 świetlnych tablic informacyjnych.

Proste dla pasażera

Oba opisane systemy działają tylko i wyłącznie dlatego, że w autobusach zamontowane zostały odbiorniki sygnału GPS, który za pośrednictwem sieci GSM łączy się z centralą i przekazuje pozycję danego autobusu w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to, choć skomplikowane w montażu i działaniu, jest banalnie proste dla użytkownika.

Elektroniczny bilet

Zmianie uległ także sposób poboru opłat za przejazd. Papierowe bilety, choć cały czas w użyciu, powoli odchodzą do lamusa. Teraz zastąpi je imienna karta elektroniczna, którą można zamówić przez internet. Wystarczy wejść na stronę https://e-biletmzkjastrzebie.com/ i wypełnić niewielki formularz, aby zarejestrować się w systemie i stać się posiadaczem biletu elektronicznego. Wraz z nim użytkownik uzyskuje dostęp do specjalnego konta w systemie, za pomocą którego może stale i na bieżąco kontrolować swoje płatności za przejazdy autobusami MZK Jastrzębie Zdrój.

Wdrożenie tak nowatorskich systemów zarządzania i informacji ruchem autobusów nie było proste ani tanie, na szczęście projekt dofinansowany został ze środków unijnych. Jego całkowita wartość opiewa na kwotę 11 612 445 zł, zaś wkład własny gmin członkowskich MZK wyniósł 1 741 866 zł. Działania, które doprowadziły do rozwiązań, z których można już dziś korzystać, rozpoczęły się w październiku 2012 r. Cały czas trwa wdrażanie projektu. Do końca 2015 r. wszystko powinno być już gotowe.

opr. mak