Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Na Nowinach zagrasz w snookera

13.05.2015 08:13 | 1 komentarz | KP

Mało kto wie, że ta bilardowa gra, znana Polakom głównie z relacji telewizyjnych na kanałach Eurosportu, dostępna jest w Rybniku na wyciągnięcie ręki.

Na Nowinach zagrasz w snookera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Członkowie wspierający

Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej w Rybniku przy ulicy św. Józefa. To właśnie tutaj, w jednej z sal, od kilku lat stoi specjalny stół do gry w snookera, o wymiarach około 3,6 na 1,8 metra. Każdy, kto kiedykolwiek choć przez chwilę zainteresował się tym sportem, może tutaj przyjść i przekonać się, czy drzemie w nim talent na miarę Ronniego O’Sullivana czy innej gwiazdy światowego snookera. – To bardzo dobry czas, żeby mówić o tej dyscyplinie, bo właśnie teraz odbywają się mistrzostwa świata. U nas, w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej, snooker pojawił się w kwietniu 2011 roku – mówi Tomasz Harsze, dyrektor placówki, który przypomina, że szkoła to nie tylko lekcje, a nauka nie musi odbywać się tylko w szkolnej ławce. – Są rzeczy, które szkołę czynią bardziej przyjazną i ocieplają jej wizerunek – przekonuje dyrektor, wskazując na stół do snookera. Zasada jest taka, że uczniowie i nauczyciele, nie tylko ci z RCEZ, mogą korzystać z niego za darmo. – Całe wyposażenie nie zostało zakupione z budżetu szkoły, a ze środków zewnętrznych. Utrzymanie sprzętu leży po stronie tak zwanych członków wspierających. Są to osoby spoza szkoły, a więc nie są ani uczniami, ani nauczycielami i oni mają za zadanie dbać o ten sprzęt. Uczniowie i nauczyciele, a także wszyscy inni związani z edukacją nie ponoszą żadnych opłat – wyjaśnia Tomasz Harsze.

Bile i kanapki

Jak się okazuje, stół jest wielofunkcyjny i służy nie tylko do gry. – Sytuacja jest dość specyficzna. W sali, w której mieści się stół do snookera, była sala cateringowa i nadal pełni ona taką funkcję, z tym, że teraz jest lepsza niż była. W takiej sali podstawowym meblem jest stół. A my mamy najporządniejszy z możliwych, ładnie oświetlony. W momencie, kiedy są jakieś konferencje to przez nałożenie odpowiednich płyt i dekorację stołu pomieszczenie zmienia się w salę cateringową – tłumaczy dyrektor. Oczywiście wskazane jest, by na stole częściej znajdowały się bile, niż kanapki. – Serdecznie zapraszamy wszystkich. Jest to dyscyplina niszowa i nigdy nie będzie miała tylu zwolenników co piłka nożna, ale jest to naprawdę świetna rzecz. To jest sport dla prawdziwych dżentelmenów, ludzi poukładanych, którzy szanują partnera. Zresztą widać to w rozgrywkach snookerowych, gdzie zachowania charakterystyczne dla innych dyscyplin są wykluczone. To nam się podoba, czujemy się z tym świetnie, bo widzimy, że jest to rzecz wartościowa i naszym zdaniem do naśladowania – przekonuje dyrektor RCEZ.

Pierwszy turniej już był

Ważną datą dla wszystkich miłośników rybnickiego snookera jest październik 2014 roku. To właśnie od tego momentu funkcjonuje uczniowski klub sportowy, który ma już na swoim koncie zorganizowanie pierwszego turnieju o puchar prezydenta miasta Rybnika. Jesienią tego roku planowany jest kolejny. A w jaki sposób można rozpocząć przygodę ze snookerem? – My gramy w każdą środę i piątek od godziny 17:00. Można wtedy przyjść i zobaczyć jak to wygląda. Aby spróbować swoich sił i zagrać, wystarczy skontaktować się ze mną (kontakt na stronie www.rcez.pl) i umówić praktycznie na dowolną godzinę – informuje dyrektor Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej.

(kp)