Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Beton wyparł zieleń? Spór o wygląd skweru im. ks. Pieczki [ZDJĘCIA]

30.04.2015 09:04 | 2 komentarze | ma.w, żet

Zieleń zmarginalizowano, a plac z fontanną zdominował beton – takie narzekania mieszkańców przekazał w magistracie radny Leszek Szczasny. Wszedł w polemikę z wiceprezydentem miasta.

Beton wyparł zieleń? Spór o wygląd skweru im. ks. Pieczki [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co sądzisz o wyglądzie skweru im. ks. Pieczki w Raciborzu?

Radny uważa, że nowa przestrzeń jest „całkiem gustowna” ale przysłuchując się głosom bywalców na skwerze widzi, że ci tęsknią za krzewami i zielenią. – Wiceprezydent Krzyżek zapewniał mnie, że areał zielony statystycznie nie zmienił się po rekonstrukcji, ale statystyka nie zawsze jest dyscypliną godną zaufania. Kura i pies ujęte statystycznie mają po trzy nogi co nijak ma się do rzeczywistości – podkreśla L. Szczasny. Wskazuje też, że w słowniku języka polskiego słowo „skwer” ma synonim „zieleniec”. – Goły trawnik to za mało, szczególnie w centrum – dodaje rajca. Szczasny widzi potrzebę pilnych działań PK i urzędu w sprawie zazielenienia obszaru nad fontanną.

Zastępca prezydenta przypomina, że zanim skwer zyskał nowy wygląd przeprowadzono w tej sprawie konkurs na koncepcję architektoniczną, a po niej poddano propozycje konsultacjom społecznym. – Dopiero po nich wykonaliśmy inwestycję. Ona jest skończona, koniec, kropka. Dzieło skończone nie podlega zmianom, bo komuś się coś nie podoba. Przypomnę, że specjaliści z paru województw uznali tę przestrzeń publiczną jako najładniejszą obecnie na całym Śląsku. Ustawianie tam elementów zielonych sprawi, że nie będzie to już ta sama, najładniejsza śląska przestrzeń – wyjaśnia Wojciech Krzyżek. Jego zdaniem, architekci i urbaniści muszą edukować społeczeństwo w zakresie wyglądu przestrzeni publicznych. Zgadza się, że samorządowcy muszą liczyć się ze zdaniem mieszkańców, lecz według wiceprezydenta dano im się wypowiedzieć na etapie planowania skweru.

(ma.w)

Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia