Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Obywatelski znaczy lepszy? Półtora miliona złotych na budżet obywatelski w Raciborzu

28.04.2015 09:25 | 0 komentarzy | ma.w

– Spróbujmy to zrobić jak najlepiej dla raciborzan – apelował prezydent Mirosław Lenk do członków komisji oświaty, z którymi omawiał temat budżetu. Co na to radni?

Obywatelski znaczy lepszy? Półtora miliona złotych na budżet obywatelski w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radnych najpierw zainteresowało, kto przygotuje zasady dzielenia pieniędzy. Leszek Szczasny (NaM) nie chciałby tam zobaczyć samych urzędników. To spojrzenie odmienne od wizji prezydenta. – Ograniczę się jednak do moich pracowników, ewentualnie pozyskam zewnętrznego konsultanta. Tak postępowały inne gminy. Do mieszkańców wyjdziemy później, z szerokimi konsultacjami – wyjaśnił. Najpóźniej w maju prezydent chce zapoznać radę z efektami prac nad raciborskim modelem.

Wiceprzewodniczący komisji oświaty Tomasz Cofała (Razem dla Raciborza) dziwi się dlaczego sprawdzona formuła Inicjatywy Lokalnej (miejski program pomocy finansowej; ostatnio zrealizowano zeń plac zabaw na Pomnikowej) ma być gorsza niż budżet obywatelski? Wiąże się przecież z realnym wkładem mieszkańców oraz odpowiedzialnością za zrealizowany projekt. Zdaniem Cofały tego brakuje nowemu systemowi. Inicjatywę uważa za lepszą także szef komisji Paweł Rycka (RdR). – Mobilizuje ludzi aby coś od siebie dali. Jak sprezentowanie przysłowiowej wędki. Budżet obywatelski fajnie brzmi. Ale to jak dawanie samej ryby – uważa przewodniczący komisji.

Janusz Loch (RdR) orzekł, że 1,5 mln zł przeznaczonych na sensowną sprawę w mieście przyniesie mieszkańcom zadowolenie. – Te same pieniądze zainwestowane w budżet obywatelski doprowadzą do niesnasek. Tylko dlatego, że głosowanie wygrał ktoś inny – podkreślił. Marek Rapnicki (niezależny) przyznał, że budżet obywatelski może być kością niezgody.

L. Szczasny pocieszał, że raciborska rada nie jest pionierem w tym temacie i może się wzorować na doświadczeniach innych: Z każdą inicjatywą wiąże się ryzyko.

(ma.w)


Budżet obywatelski nie ma ograniczeń Inicjatywy Lokalnej jak problem z własnością terenu. Może być on spółdzielczy lub należeć do wspólnoty. W tej formule można inwestować pieniądze samorządu. Otwiera to możliwości rozbudowy parkingów osiedlowych.

Ludzie:

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.