Wtorek, 18 czerwca 2019

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Mechatronicy z Rybnika finalistami Mistrzostw Świata w Robotyce

17.04.2015 12:29 | 0 komentarzy | ż

Z inicjatywy dyrektor Grażyny Kohut Mechatronicy z Rybnika po raz pierwszy wystartowali w austriackim  RobotChallenge i od razu z sukcesem. Wszystkie roboty z Rybnika (Falcon w LineFollower LEGO oraz Backspace  i Inflamator w Sumo LEGO) zakwalifikowały się do finału imprezy.

Mechatronicy z Rybnika finalistami Mistrzostw Świata w Robotyce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku Jakub Banet, Paweł Bekus, Patryk Dulniok, Robert Kristof, Patryk Mentlik, Jakub Treszczyński, Marcin Wójcik oraz opiekun Koła Robotów Mobilnych - Piotr Tokarz zostali finalistami mistrzostw świata w robotyce w Wiedniu.

Robot Falcon uzyskał dziewiąty czas w swej kategorii, natomiast Backspace zajął pierwsze miejsce w grupie pokonując drużyny z Słowacji, Rumunii, Arabii Saudyjskiej, Hong Kongu i Turcji. Robot Inflamator zajął drugie miejsce w grupie eliminacyjnej ulegając drużynie z Estonii i Polski, a pokonując Łotyszy, Czechów i dwie drużyny z Turcji. Wyniki, które osiągnęli uczniowie ZST pozwoliły uzyskać tytuł finalisty największych zawodów robotyki w Europie.

W tegorocznej imprezie, która odbyła się w dniach 11-12 kwietnia 2015r. w Wiedniu uczestniczyło 639 robotów z 40 krajów i 4 kontynentów. Dwudniowe zmagania oprócz wielkiej dawki adrenaliny i emocji, pozwoliły poznać wielu uczestników. Uczniowie dyskutowali na temat konstrukcji robotów i sposobu ich programowania. Ponadto testowali swoje roboty w walkach przedeliminacyjnych z zawodnikami m.in. z Chin i Meksyku. Otrzymaliśmy zaproszenia na kolejne zawody organizowane w wielu krajach, z których chcemy skorzystać – następne już 25 kwietnia w Bratysławie.

RobotChallenge jest jednym z największych konkursów dla sterowanych i autonomicznych robotów mobilnych na całym świecie. Skupia on ludzi z całego świata, którzy swoje zainteresowania robotyką chcą wykorzystać do przedstawienia swoich dzieł szerokiej publiczności. Dzięki 14 różnym dyscypliną impreza oferuje wyzwania dla początkujących, jak i doświadczonych projektantów robotów we wszystkich grupach wiekowych. W nagrodę za ich miesiące pracy w dziedzinie informatyki, elektroniki, mechaniki i sztucznej inteligencji turniej daje możliwość zaprezentowania swoich robotów entuzjastycznej publiczności i zwyciężenia w swoich kategoriach.

W ciągu ostatnich kilku lat RobotChallenge stał się jednym z największych wydarzeń w dziedzinie robotyki na całym świecie. Od 2004 roku zespoły z 56 krajów z ponad kilkoma tysiącami robotów brały udział w zawodach. RobotChallenge zyskał tytuł Mistrzostw Świata w robotyce.

źródło: ZST Rybnik, oprac. żet