Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Popołednie ze ślonskom godkom, czyli RAŚ w Raciborzu-Studziennej

W organizowanym przez Ruch Autonomii Śląska spotkaniu wzięło udział czterdzieści osób. W programie znalazło się miejsce na sztuki po śląsku oraz informacje o konieczności wsparcia "ślonskiej godki", bez którego jest ona skazana na wymarcie.

Popołednie ze ślonskom godkom, czyli RAŚ w Raciborzu-Studziennej

W niedzielę, 12 kwietnia 2015, na sali sportowej w Raciborzu-Studziennej miało miejsce „Popołednie ze ślonskom godkom” organizowane przez Ruch Autonomii Śląska. Spotkanie ściągnęło ponad 40 uczestników.

Zebrani zobaczyli dwie sztuki po śląsku, wystawiane przez „Grupę Bina” z Pszowa, którą prowadzi społecznik, członek RAŚ Marcin Szewczyk, autor wielokrotnie nagradzanych sztuk w konkursach katowickiej Gazety Wyborczej na jednoaktówkę po śląsku. Były to: komedia „Karlus niy z tej ziymi” oraz utrzymana w konwencji horroru „Szcziga”, będąca apokryfem do znalezionego niegdyś przez archeologów pochówku wampirycznego w Wodzisławiu Śl.

Świetnie zagrane sztuki nagrodzono gromkimi brawami. Następnie swój monolog o bifyju wygłosiła Monika Grzesik z Raciborza, która zasłużenie dotarła z nim do półfinału renomowanego konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”. Na końcu głos zabrał Janusz Wita, radny wojewódzki z ramienia RAŚ, zaznaczając, że ślonsko godka potrzebuje wsparcia jeśli ma przetrwać, np. poprzez nadanie jej statusu języka regionalnego, czego niestety boją się polskie władze, a przecież podniesienie statusu śląszczyzny nie jest dla nikogo zagrożeniem, nie wyrządza nikomu krzywdy. Dodał, że mimo, iż wielu dzieciom próbuje przekazywać się znajomość śląskiego, to zadanie to jest utrudniane przez mass media dostępnie głównie w języku polskim, które to posiadają spory wpływ na język używany przez najmłodszych.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania toczyły się jeszcze długie rozmowy w kuluarach, przy kawie, herbacie i ciastkach; rozprowadzano także gazetę RAŚ „Jaskółka Śląska”, książki o tematyce regionalnej oraz gadżety jak flagi, naklejki i koszulki ze śląskimi emblematami.

Główny organizator spotkania Krzysztof Grzesik z Raciborza ocenił spotkanie jako udane i zapowiedział organizację przez Ruch Autonomii Śląska kolejnych spotkań i działań w powiecie raciborskim.

źródło: RAŚ/Kamil Kotas, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].