Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Wspólny projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego i II LO w Raciborzu

03.04.2015 13:41 | 0 komentarzy | żet

II LO im. A. Mickiewicza w Raciborzu wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim realizują wspólny projekt edukacyjny „Szkoła Młodych Talentów”, którego adresatami są uzdolnieni uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi.

Wspólny projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego i II LO w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cele projektu to m. in. rozwijanie umiejętności, wykraczających poza Podstawę Programową na poziomie rozszerzonym, rozwijanie kreatywności myślenia młodzieży, doskonalenie kompetencji młodzieży uzdolnionej, zapoznanie uczniów z technikami i metodami  kształcenia studentów. Pierwsza faza projektu to cykl zajęć warsztatowo – laboratoryjnych dla 50 licealistów, które odbyły się 28 marca br. w pracowniach Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Tematyka zajęć:
„Kolorowy świat roślin – doświadczenia z barwnikami roślinnymi” (Zakład Fizjologii i Biologii Rozwoju Roślin), „Mikroskopia kontrastowo-fazowa i fluorescencyjna” (Zakład Biologii Komórki), „Biooptyka” (Zakład Biofizyki), "Oczyszczanie białek rekombinowanych" (Zakład Biotechnologii Roślin), „Metody oceny stanu  roślin” (Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin), „Podstawowe metody pracy w laboratorium mikrobiologicznym” (Zakład Mikrobiologii). Okolicznościowy wykład wygłosił mgr Mariusz Gogół, finalisty konkursu FAMELAB.

Druga faza projektu miała miejsce w II LO w Raciborzu. Z wykładami na temat „Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste”  (dla ok. 120 uczniów) wystąpiła prof. dr hab. Alicja Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej.
Uczestnicy projektu „Szkoła Młodych Talentów” otrzymają okolicznościowe zaświadczenia, potwierdzone przez władze Wydziału i dyrekcję Liceum. Realizację przedsięwzięcia ze strony Uczelni koordynuje dr Monika Rak. Całość projektu sfinansował Uniwersytet Jagielloński.

- Na Uniwersytecie zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło. Zaraz po przyjściu wysłuchaliśmy powitalnego wykładu na temat cytrulinacji, po którym podzieliliśmy się na pięć grup. Każda z tych grup brała udział w trzech warsztatach, które wybraliśmy zgodnie z swoimi zainteresowaniami. Podczas zajęć atmosfera była bardzo przyjemna, nie czuliśmy się skrępowani. Były prowadzone w sposób ciekawy, myślę, że nikt nie mógłby narzekać na nudę. Zdecydowanie jedną z wielu zalet była możliwość zobaczenia „od środka” uczelni, na którą być może niektórzy z nas chcą się wybrać – relacjonuje Aneta Nowak z klasy IIIb, która wraz z Paniami Bogumiłą Bąk (biologia), Ireną Paniczyk-Zwierz (fizyka) oraz Aleksandrą Pochwałą (chemia) brała udział w zajęciach warsztatowych. Uczniowie  z entuzjazmem mówią też o wykładach prof. Alicji Józkowicz, która ujęła młodzież ogromną wiedzą, pasją i fascynującą osobowością. Pani Profesor długo i cierpliwie odpowiadała na liczne pytania, a po wykładach przeżyła istne oblężenie swojego biurka przez rozemocjonowanych licealistów. Pani Profesor – dziękujemy! - relacjonuje II LO.

źródło: II LO Racibórz, oprac. żet, fot. Bartosz Migocki