środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Racibórz: Drogi wizytówki do remontu w tej kadencji

02.04.2015 15:03 | 1 komentarz | ma.w

Cztery drogi wjazdowe do miasta mają szansę znaleźć się w marszałkowskich planach remontów. Gabriela Lenartowicz zaczęła raciborski lobbing w Katowicach.

Racibórz: Drogi wizytówki do remontu w tej kadencji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nastąpiła pożądana zmiana w relacjach na linii władze województwa – Racibórz i powiat raciborski. Dotąd nasi włodarze musieli czapkować w Katowicach, by dostać się do gabinetów osób decydujących o drogach wojewódzkich. Za sprawą Gabrieli Lenartowicz, członka zarządu województwa, dyrektorzy odpowiedzialni za śląskie drogi przyjechali do Raciborza, by rozmawiać o przyszłych remontach.

– Identyfikacja problemów musi się odbyć tu, na miejscu. Otwieramy nowy rozdział kontaktów w sprawach dróg i dobrej współpracy w tym zakresie. Powiat raciborski jest mi bliski stąd ta inicjatywa – podkreśla Lenartowicz. Stawia na roboczy sposób przedstawiania sobie – przez samorządowców z gmin i urzędników wojewódzkich – potrzeb i uwarunkowań. Zaznacza jednak, że marszałek i jego służby to nie złota rybka spełniająca życzenia i strumień środków finansowych jest ograniczony.

Rowerem do Pietrowic Wielkich

Pierwszy w kolejce jest remont raciborskiego odcinka drogi nr 416 w kierunku Pietrowic. Prezydenta Lenka wspomagają tu przewodniczący rady powiatu Adam Wajda i pietrowicki wójt Andrzej Wawrzynek. Przedstawili dodatkowo potrzebę  uzupełnienia tej drogi o ciąg rowerowy a nawet pieszo-rowerowy. Nastąpiłoby w ten sposób połączenie sieci ścieżek rowerowych w Raciborzu z takową w gminie Pietrowice Wielkie. Ta koncepcja trafi teraz do wydziału komunikacji i transportu w urzędzie marszałkowskim. Samorząd województwa już widzi zasadność poprowadzenia tamtędy ścieżki rowerowej. – Widać w tym logikę – przyznała Monika Warmuz szef wydziału, który przeanalizuje raciborską propozycję. Ze strony miejscowych gmin złożono deklarację utrzymania nowej ścieżki.

Bosacka jeszcze w tym roku

Przed wyborami Mirosław Lenk proponował w Katowicach pół miliona złotych na wspólne przedsięwzięcie Raciborza i Zarządu Dróg Wojewódzkich – remont ulicy Bosackiej. Wtedy projekt nie wypalił, dziś w obecności Lenartowicz rozmowy wyglądają już inaczej. – Ta modernizacja powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Deklaruję środki finansowe w równej wysokości co ZDW. Remont będzie dotyczyć także chodników. Nawet ścieżka rowerowa wchodzi tu w grę – zapewnia prezydent Raciborza. Po remoncie Bosacka nadal będzie miała po jednym pasie w każdą stronę. ZDW i włodarz Raciborza uważają, że tak jest bezpieczniej.

Lenka interesuje również remont raciborskiego fragmentu DW 919 – ul. Armii Krajowej i Rudzkiej. To 2 km odcinek między mostami na Odrze i Uldze. – W ciągu najbliższych lat jest on możliwy do realizacji, na zasadzie porozumienia podobnego jak z Bosacką – deklaruje włodarz miasta.

To samo dotyczy remontu fragmentu DW 917 – ul. Korczaka w Sudole, w kierunku Bojanowa. Tę drogę, już po naprawie, przejąłby powiat raciborski, co potwierdził prezydentowi i ZDW starosta Ryszard Winiarski.

Kiedy pojawią się drogowcy?

Marszałek Lenartowicz (tak zwyczajowo zwracają się do członka zarządu województwa urzędnicy w Katowicach) jeszcze nie chce rozmawiać o konkretnych terminach. – Obracamy się w możliwych działaniach na początek kadencji samorządu. Właśnie zaczyna się okres planowania. Zadania drogowe wymagają czasu. Wpierw gotowa musi być dokumentacja i uwarunkowania formalno-prawne, aby skutecznie te problemy rozwiązać. Musimy jednak zaczynać już dziś, by doprowadzić zadania do realizacji w następnych latach – zauważa G. Lenartowicz. Monika Warmuz dodaje, że strony przekazały sobie wzajemne oczekiwania i możliwości i chcą spotykać się cyklicznie, by kontynuować ustalenia.

Rondo zniknęło z kampanią

Przy okazji wizyty w Raciborzu dyrektor ZDW Zbigniew Tabor wyjaśnił sprawę ronda przy Zespole Szkół Mechanicznych, o którym mówił w kampanii wyborczej były starosta raciborski Adam Hajduk (dziś poza samorządem). – Była o tym mowa, bo w tym miejscu jest możliwość budowy ronda. Po przeanalizowaniu sprawy muszę stwierdzić, że na dzień dzisiejszy nie stać nas na wybudowanie takiego obiektu. Budowa w tym miejscu wiąże się z dużym przełożeniem instalacji pod ziemią. Przezbrojenie terenu kosztuje drugie tyle co budowa ronda – wyjaśnia szef zarządu dróg. By rozładowywać korki na skrzyżowaniu Bosackiej i Armii Krajowej powstał projekt przebudowy sygnalizacji świetlnej. W miejsce obecnej pojawi się tzw. akomodacyjna z preferencją ruchu.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski