Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Patrycja Droździel pięknie napisała o Katyniu. W nagrodę pojedzie do Brukseli

29.03.2015 10:32 | 0 komentarzy | ż

27 marca 2015 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Organizatorem wydarzenia była  Jadwiga Wiśniewska - poseł do Parlamentu Europejskiego. Patronat naukowy nad konkursem sprawuje IPN w Katowicach.

Patrycja Droździel pięknie napisała o Katyniu. W nagrodę pojedzie do Brukseli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spośród  350 prac literackich wyłoniono trzy najlepsze.  Laureatką II miejsca została Patrycja Droździel, uczennica klasy 3 a Gimnazjum Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie - w nagrodę wyjedzie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Patrycja swoją pracę pisała pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego, mgr Justyny Sawickiej.

- Zdając sobie sprawę, jak szczególne zadanie spoczywa na  młodym pokoleniu Polaków, PAMIĘĆ O BOHATERACH, którzy w czasie II wojny światowej działali w imię wyższych wartości, swoją pracę postanowiłam poświęcić pamięci Józefa Polnika, urodzonego w Radlinie i zamordowanego w 1940 roku w Twerze. W 2010 roku nasza szkoła przystąpiła do społecznego programu „Katyń...ocalić od zapomnienia”, który honorowym patronatem objął ówczesny Prezydent RP, śp. Lech Kaczyński. Na dziedzińcu naszej szkoły został posadzony Dąb Pamięci.

W kwietniu będziemy obchodzić 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu, jak co roku, młodzież naszego gimnazjum uczci pamięć Ofiar zbrodni, składając kwiaty i zapalając znicze pod Dębem Pamięci.  Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż „ Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.  Pamięć o Józefie Polniku jest nie tylko przypomnieniem Zbrodni Katyńskiej, ale także czasem refleksji dla nas - napisała Patrycji w swojej pracy.

źródło: G1 Radlin