Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

RSS

Czeka nas zmiana granic. Czesi oddadzą Polsce 368 hektarów

06.03.2015 17:23 | 11 komentarzy | żet

Czesi od 1958 roku są nam dłużni część terenów przygranicznych. Chcieli za nie zapłacić, ale strona Polska odmówiła. W Czechach przystąpiono więc do prac, których celem jest wybranie ziem do przekazania Polsce.

Czeka nas zmiana granic. Czesi oddadzą Polsce 368 hektarów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 1958 roku Polska Rzeczpospolita Ludowa i Czechosłowacja podpisały umowę o ostatecznym wytyczeniu granicy, która zakończyła jątrzące się od zakończenia I wojny światowej konflikty graniczne między sąsiadami. Następstwem umowy było przekazanie przez stronę polską Czechom 1205 ha (wsie Tkacze i Krasów, osada Zieliniec). Z kolei Czesi przekazali Polsce około 838 ha (Skowronków, południowy stok szczytu Kocierz koło Przełęczy Szklarskiej).

Od tego czasu Czechy są dłużne Polsce różnicę przekazanych w 1958 roku ziem, tj. 368 ha. Rząd czeski proponował już nawet wypłatę ekwiwalentu finansowego, ale strona polska nie zgodziła się na to.

Obecnie Czesi pracują nad przygotowaniem listy ziem, które zostaną przekazane Polsce, choć nie wiadomo jeszcze, które ziemie się na niej znalazły (nieoficjalnie mówi się o paśmie Jesioników w Sudetach Wschodnich oraz worku bogatyńskim). Gdy strony dojdą do porozumienia, powierzchnia Polski powiększy się do 312,682,68 km².

Na marginesie dodajmy, że konflikt pomiędzy Czechami a Polską o granice rozgorzał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Obie strony gromadziły wojska przy granicy (głównie w rejonie Kłodzka, Zaolzia i Raciborza), a rozdzieliła je dopiero interwencja Armii Czerwonej.

Fot. Straż Graniczna