Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Korzystne pożyczki dla przedsiębiorców z Rydułtów

03.03.2015 17:30 | 0 komentarzy | mak

Rydułtowy przystąpiły do programu, dzięki któremu mali i średni przedsiębiorcy będą mieli szansę na preferencyjną pożyczkę do 100 tys. zł.

Korzystne pożyczki dla przedsiębiorców z Rydułtów
Krzysztof Kisiel, prezes miejskiej spółki „Rydułtowski Park Przedsiębiorczości”, mówi o zaletach programu preferencyjnych pożyczek dla przedsiębiorców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rydułtowy to jedno z dwóch miast w województwie śląskim, które przystąpiły do programu Samorządowa Polska, czyli nowatorskiego systemu wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorstw. Program polega na zbudowaniu ogólnopolskiej sieci Lokalnych Funduszy Pożyczkowych. Jeden z takich Lokalnych Funduszy Pożyczkowych powstanie w Rydułtowach. Fundusz ten będzie miał w swojej ofercie długoterminowe pożyczki na założenie firmy lub jej rozwój (na okres 10-20 lat z możliwością nawet kilkuletniego zawieszenia spłaty kapitału). - Pożyczki będą dedykowane przedsiębiorcom, którzy mają związek z Rydułtowami, to znaczy są w Rydułtowach zarejestrowani, mają siedzibę lub prowadzą działalność na terenie miasta - mówi Krzysztof Kisiel, prezes miejskiej spółki Rydułtowski Park Przedsiębiorczości.

Bez zdolności kredytowej

Pożyczki w wysokości do 100 tys. zł będą niskooprocentowane (2-3 proc.) i przyznawane na korzystnych warunkach. - Nie trzeba potwierdzać zdolności kredytowej ani przedstawiać licznych zabezpieczeń. Nie będzie też wymagana informacja o obrotach ani planowanym przeznaczeniu otrzymanych środków. Przedsiębiorca nie może być jednak dłużnikiem wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego - podkreśla Krzysztof Kisiel. Dodaje, że innowacyjność rozwiązania polega na umożliwieniu skorzystania z finansowania w postaci pożyczek również tym firmom, które nie mogą liczyć na wsparcie pochodzące z systemu bankowego lub innych źródeł komercyjnych.

Pożyczki będą objęte poręczeniem, które zapewni Krajowy Fundusz Poręczeniowy Samorządowa Polska. - A to oznacza, że jeśli przedsiębiorca przestanie spłacać pożyczkę, to zarówno spłatą jak i egzekwowaniem wierzytelności od przedsiębiorcy zajmie się Krajowy Fundusz Poręczeniowy, a nie gmina - wyjaśnia Krzysztof Kisiel.

Źródłem finansowania programu Samorządowa Polska będą fundusze unijne. Wkład własny ze strony Rydułtów wyniesie 54 tys. zł. - 50 tys. zł to wkład do Krajowego Funduszu Poręczeniowego, a 4 tys. zł to wkład do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego - wylicza Krzysztof Kisiel.

W Rydułtowach spore zainteresowanie

Nie wiadomo jeszcze, kiedy program ruszy. Wersja optymistyczna zakłada, że jeszcze w tym roku, ale wszystko zależy od tego, kiedy zostaną przyznane środki. Wysokość przyznanych środków warunkuje też liczbę pożyczek dla przedsiębiorców. - Wiadomo natomiast, że jeżeli w jednej gminie zainteresowanie będzie mniejsze, a w innej większe, to środki między Lokalnymi Funduszami Pożyczkowymi będą przerzucane. Frekwencja podczas spotkania dotyczącego programu z przedsiębiorcami w Rydułtowach wskazuje, że zainteresowanie w naszym mieście może być duże - uważa prezes RPP.

LFP przy RPP

Lokalny Fundusz Pożyczkowy będzie nową spółką miejską. Będzie funkcjonował przy Rydułtowskim Parku Przedsiębiorczości. - Ponieważ mamy kontakt z rydułtowskimi przedsiębiorcami. Nie będziemy mnożyć dodatkowych stanowisk i płac. Działanie Funduszu będzie opierało się o działanie RPP - zapewnia Krzysztof Kisiel.

- Samorządowa Polska wydaje się atrakcyjnym i korzystnym programem dla przedsiębiorców. W Rydułtowach potrzeba wspierania małej i średniej przedsiębiorczości widoczna jest od lat. Mamy strefę z kompleksowo przygotowanymi do sprzedaży gruntami. Po raz kolejny planujemy uchwalić zwolnienia z podatku od nieruchomości dla inwestorów, którzy zainwestują w strefie. Z tej oferty mogą korzystać jednak firmy nieco bogatsze, które stać na tworzenie nowych miejsc pracy. Była natomiast pusta przestrzeń, jeśli chodzi o wsparcie firm, które mają pomysł i chęć działania, ale brakowało im środków. Teraz dzięki Samorządowej Polsce miasto będzie mogło im pomóc - puentuje Krzysztof Kisiel.

(mak)