środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kultura

Racibórz polski czy czechosłowacki? Prelekcja w TMZR [ZDJĘCIA]

17.02.2015 09:11 | 0 komentarzy | żet

Ciekawy epizod z dziejów historii Raciborza, Polski i Czech omówił na spotkaniu w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej dr Janusz Mokrosz.

Racibórz polski czy czechosłowacki? Prelekcja w TMZR [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

17 lutego w TMZR odbyła się prelekcja dr. Janusza Mokrosza pt. "Racibórz polski czy czechosłowacki? Polsko-czeski konflikt graniczny po II wojnie światowej". Temat ciekawy, o którym mało kto pamięta - po zakończeniu II wojny światowej rządy Polski i Czech gromadził przy granicy (rejon Kłodzka, Zaolzia i Raciborza) wojska. Doszło nawet do jednodniowej wymiany ognia... Obie strony ustąpiły, gdy do akcji wkroczyły wojska Armii Czerwonej, rozdzielając zwaśnionych. Przebieg granicy polsko-czechosłowackiej został ustalony na konferencji poczdamskiej oraz w późniejszych, dwustronnych rokowaniach, które ostatecznie zostały zakończone dopiero w 1958 roku.

Tematem kolejnego wykładu w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej będzie "Sytuacja na ziemi raciborskiej w 1939 roku w świetle komunikatów polskiego wywiadu wojskowego". Wygłosi go 23 lutego o godz. 17.00 dr Norbert Mika.

fot. Artur Wierzbicki