Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Twoja zguba może się odnaleźć... w starostwie

Biuro Rzeczy Znalezionych to miejsce, gdzie jak sama nazwa wskazuje, trafiają przedmioty, które z różnych przyczyn „rozstały się ze swoim właścicielem”. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakich zasadach działa takie biuro, mieszczące się w rybnickim Starostwie Powiatowym.

Twoja zguba może się odnaleźć... w starostwie

Ważne co i gdzie się znalazło

– Do Biura Rzeczy Znalezionych działającego w tutejszym urzędzie przyjmowane są rzeczy znalezione na terenie powiatu rybnickiego, a więc z Czerwionki–Leszczyn, Jejkowic, Lysek, Gaszowic oraz Świerklan. Rzeczy znalezione na terenie samego miasta Rybnika powinny zostać oddane do Biura Rzeczy Znalezionych prowadzonego w Urzędzie Miasta Rybnik przy ulicy Chrobrego – informują pracownicy starostwa. Każdy, kto znalazł rzecz na terenie powiatu, a nie wie, kto jest uprawniony do jej odbioru, albo nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien przynieść ją do Biura Rzeczy Znalezionych, które znajduje się w pokoju numer 118 (parter) przy ulicy 3 Maja 31. Biuro jest czynne w godzinach pracy starostwa. Przyjęcie rzeczy do depozytu potwierdza się wydaniem znalazcy poświadczenia znalezienia rzeczy, w którym zamieszczone są dane znalazcy oraz szczegółowy opis oraz czas i miejsce znalezienia oddawanej do depozytu rzeczy. Poświadczenie to pozostaje w aktach sprawy. Do Biura nie są przyjmowane rzeczy znalezione w budynkach publicznych albo innych budynkach, w pomieszczeniach otwartych dla publiczności oraz rzeczy znalezione w środkach transportu publicznego. W takich sytuacjach znalazca zobowiązany jest oddać rzecz znalezioną do zarządcy budynku lub pomieszczenia, bądź zarządcy środka transportu publicznego. Do biura nie przyjmuje się również sprzętu lub ekwipunku wojskowego, dokumentów wojskowych, broni, amunicji, materiałów wybuchowych, aparatury radiowo-nadawczej, dowodów osobistych, paszportów i innych dokumentów podróży, które należy zgłosić do najbliższego posterunku policji.

Poszukiwania właściciela

Jak informują urzędnicy, organ przechowujący nie może odmówić odebrania rzeczy znalezionej, jeżeli żąda tego znalazca, chyba, że rzecz nie przedstawia żadnej wartości majątkowej, naukowej, historycznej czy artystycznej lub rzecz ta została porzucona z zamiarem wyzbycia się jej. W razie odmowy przyjęcia, znalazca może postąpić z rzeczą według swojego uznania. Osób uprawnionych do odbioru rzeczy znalezionych poszukuje się za pomocą wywieszenia ogłoszeń na tablicy urzędu, zamieszczenia informacji na stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa, a także zamieszczenia ogłoszeń w prasie lokalnej, w przypadku, gdy rzecz znaleziona posiada znaczną wartość. Jeżeli osoba uprawniona do odbioru rzeczy i jej miejsce zamieszkania zostaną ustalone, starosta wzywa niezwłocznie tę osobę do jej  odbioru. Osoby poszukujące rzeczy zgubionej i zgłaszające się do Biura Rzeczy Znalezionych, muszą określić, jaka rzecz została zgubiona, opisać jej charakterystyczny wygląd bądź znaki szczególne, jak również przedstawić dowody stwierdzające posiadanie zagubionej rzeczy (np. dowód zakupu przedmiotu, numery seryjne, własne oznaczenia bądź opis widocznych środków zużycia). Pracownik biura, wydając z depozytu rzecz osobie uprawnionej do jej odbioru, sprawdza jej tożsamość oraz spisuje oświadczenie o odbiorze rzeczy z podaniem daty odbioru oraz szczegółowym opisem rzeczy znalezionej. 

Klucze, waga i szlifierka

Do depozytu Starostwa Powiatowego w Rybniku trafia rocznie od trzech do pięciu przedmiotów. Aktualnie w Biurze Rzeczy Znalezionych przechowywane są klucze wraz z pilotem, waga elektryczna, rower górski i damski, telefon komórkowy, radioodtwarzacz samochodowy, karta pamięci, metalowa kasetka, piła, podkaszarka oraz szlifierka. – Po upływie terminu  przechowywania rzeczy (który wynosi 3 lata), Biuro Rzeczy Znalezionych przygotowuje wniosek  do właściwego miejscowego Sądu Rejonowego o likwidację rzeczy, zgodnie z postanowieniami ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów. Depozyty, które przeszły na własność skarbu państwa, Biuro Rzeczy Znalezionych przekazuje właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, bądź przekazuje na cele społeczno-użyteczne, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Rybniku – informuje starostwo.

Upomnij się o znaleźne

Zgodnie z art. 11. Ustawy o rzeczach znalezionych: „Jeżeli rzecz zostaje oddana na przechowanie, znalazca może zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim przypadku przechowujący zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do odbioru rzeczy oraz o jej adresie, a znalazca może zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy...”. – Tak więc, jeżeli znalazca uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy. Przy sporządzaniu poświadczenia o oddaniu rzeczy do depozytu, znalazca informowany jest o takiej możliwości. Pracownik Biura Rzeczy Znalezionych informuje również znalazcę o zasadach nabycia własności rzeczy w razie bezskutecznego upływu terminu odbioru jej przez osobę uprawnioną – podsumowują pracownicy biura. 

kp, fot. subregion.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].