Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z deklaracją czy bez, muszą odebrać śmieci

Czy półtora roku po rewolucji śmieciowej w Rybniku są jeszcze osoby, które nie oddały deklaracji śmieciowych? Czy można nie mieć deklaracji i żądać zabrania śmieci? Takie pytania zadaliśmy rybnickim urzędnikom.

Okazuje się, że paradoksalnych sytuacji dotyczących odbioru odpadów zdarzyło się kilka. Są np. mieszkańcy, którzy nie mając oddanej deklaracji, oddają śmieci. Ba, nawet awanturują się, kiedy odpady nie zostaną im odebrane! Gmina nie ma wyboru, takie śmieci musi odebrać, a później urzędnicy sami określają, ile mieszkańcy takiej posesji mają miesięcznie płacić, bo nie ma ustawowo określonych kar za brak złożenia deklaracji. – Obowiązkiem gminy jest odbiór odpadów od wszystkich właścicieli nieruchomości oraz wyegzekwowanie złożenia deklaracji i ściągnięcie należnych z tego tytułu opłat. Gmina ma obowiązek wydać decyzję administracyjną, określającą wysokość należnych opłat – informuje Lucyna Tyl, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika. Ile w takim razie czasu ma właściciel nowo wybudowanego domu w Rybniku na złożenie deklaracji? – Samo oddanie budynku do użytkowania nie jest równoznaczne z jego zamieszkaniem. Mieszkaniec ma obowiązek złożyć deklarację w ciągu 14 dni od momentu zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na nieruchomości odpadów komunalnych (nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza). Każdą zmianę mającą wpływ na wysokość miesięcznej opłaty np. zmiana liczby osób zamieszkujących nieruchomość, zwiększenie lub zmniejszenie liczby pojemników, zmiana pojemności pojemników dla nieruchomości niezamieszkałej, na której powstają odpady komunalne również powinna zostać zgłoszona poprzez złożenie nowej deklaracji – w ciągu 14 dni od jej dokonania – wyjaśnia rzecznik. Nie ma jednak przepisów określających konkretne środki przymusu. – W przypadku, gdy mieszkaniec nie dopełnił jeszcze obowiązku złożenia deklaracji, a posiada nieruchomość zamieszkałą lub nieruchomość, na której powstają odpady komunalne (prowadzona jest działalność gospodarcza) – może to uczynić w każdej chwili. W deklaracji zostaje wyliczona wysokość należnej opłaty, którą mieszkaniec powinien niezwłocznie uregulować, gdyż od tej kwoty naliczane są odsetki za zwłokę. Przepisy nie przewidują „kary bezpośredniej” za nie złożenie deklaracji. Natomiast gmina ma obowiązek dochodzić należnych opłat zgodnie z ustawą ordynacja podatkowa (należność główna + odsetki) – wyjaśnia Lucyna Tyl.

Szymon Kamczyk

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].