środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Przyszłość strefy płatnego parkowania nadal jest niewiadomą

29.01.2015 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Rada nie podjęła w styczniu decyzji w sprawie likwidacji strefy bo do magistratu wpłynął wniosek Raciborskiej Izby Gospodarczej by wstrzymać się w tej sprawie o miesiąc. RIG chce wziąć udział w dyskusji nad zmianami dotyczącymi parkowania w ścisłym centrum.

Przyszłość strefy płatnego parkowania nadal jest niewiadomą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Izba poprosiła o dopuszczenie do głosu chociaż nie wzięła udziału w konsultacjach społecznych (projekt uchwały podwieszono na BIP). Złożyła pismo u prezydenta już po upływie terminu na konsultacje. Ma w swoim gronie handlowców z centrum, oni chcą przedstawić radnym argumenty dotyczące strefy. - Chodzi o odroczenie procedowania - wyjaśnił Mirosław Lenk.

Zanim przegłosowano odłożenie tematu dot. strefy o miesiąc padła propozycja Michała Wosia (radny niezależny) by uczynić bezpłatnymi pierwsze 30 minut parkowania. Wcześniej rozważano gratisowy postój przez godzinę ale przepisy zabraniają takiego rozwiązania. Nie mówią jednak nic o okresie krótszym. Woś konsultował takie rozwiązanie z pracownikami naukowymi UJ na którym studiuje.

Ponadto M. Woś posłużył się wynikami badań naukowych Uniwersytetu Warszawskiego o wpływie płatnych postojów na ruch w centrum. Wynika z nich, że strefa modyfikuje go nawet o ok. 40 procent.

Prezydent Lenk jest sceptyczny czy ma to być darmowe pół godziny ale na kwadrans już bardziej się zgadza. - Aby np. wyskoczyć do bankomatu czy kiosku - wyjaśnił. Z informacji od parkingowych wynika, że najbardziej zirytowani są kierowcy, którzy chcą się zatrzymać tylko na moment, a już muszą płacić. Z drugiej strony wiele tych wyskoków "na 5 minut do bankomatu" kończy się długim postojem przy nieopłaconym rachunku, za co konsekwencje ponoszą parkingowi.

W Raciborzu działają obecnie dwie strefy płatnego parkowania - przy drogach publicznych i na placu Długosza. Co ciekawe niewiele różnią się obrotami, na jakieś 50 tys. zł. Dlatego "mało ryzykowna i mało kosztowna" zdaniem prezydenta byłaby rezygnacja ze strefy płatnego parkowania na placu. Nad tym włodarz chciałby dyskutować z radnymi. Mieści się tam ok. 200 aut.

Za przesunięciem dyskusji na ten temat o miesiąc głosowało 17 rajców. 1 był przeciw (Woś), 3 wstrzymało się (Fita, Ronin i Tomaszewska).

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.