Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Po co rozbudowa H2Ostróg kiedy lepszy będzie nowy, duży basen?

28.01.2015 12:17 | 1 komentarz | ma.w

Radna Zuzanna Tomaszewska proponuje zaczerpnąć z wrocławskich wzorców i budować duży basen na lato zamiast wciąż rozważać rozbudowę H2Ostróg o dodatkowe funkcje. A Markowi Rapnickiemu żal, że wspomniana rozbudowa trafiła na półkę.

Po co rozbudowa H2Ostróg kiedy lepszy będzie nowy, duży basen?
Pozostałości po kąpielisku miejskim przy ul. Bema. Fot. Wikipedia CC BY 3.0
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborski aquapark - według informacji przekazywanych radnym - aktualnie radzi sobie świetnie, jego działalność bilansuje się. - Ludzie jeżdżą jak w dym - podsumował te wieści Marek Rapnicki radny niezależny.

Ten samorządowiec przyznał ostatnio, że szkoda mu odłożonej inwestycji. - Tego jednak brakuje naszej pływalni, funkcji letniej, zewnętrznej. To konkurencyjność wobec tego co obserwujemy na południe od nas - stwierdził na posiedzeniu komisji budżetu.

Prezydent miasta uważa, że H2Ostróg nie ma wielkiej konkurencji. Najbliższa jest w Żorach, a czeskie aquaparki są droższe od raciborskiego. Prosi radnych o czas na ocenę jak pływalnia będzie działać latem. - Poprzednie wakacje to rekordowy okres dla H2Ostróg ale działał efekt nowości. Chcemy sprawdzić czy po roku frekwencja letnia się utrzyma - wyjaśnił członkom rady.

Radna NaM-u Zuzanna Tomaszewska sądzi, że miastu bardziej niż rozbudowa H2Ostróg potrzebny jest basen letni, otwarty taki jak na Oborze.  - Tam powinno być bardziej atrakcyjnie. Należy go odremontować, odrestaurować - uważa. Wskazała prezydentowi przykład Wrocławia, gdzie przy aquaparku jest duży basen odkryty. - Wiem, że kosztował 2,6 mln zł. A jest większy od tego jaki planowany jest przy naszym obiekcie. Nawet nie można na niego wypłynąć z wnętrza aquaparku - argumentowała.

M. Lenk nie widzi miejsca na duży basen OSiR ale już w Oborze tak. Taką próbę podejmowano w przeszłości licząc na dofinansowanie z Unii Europejskiej rzędu 10 mln zł (50 m z podgrzewaną wodą, z wiosennym i jesiennym trybem treningowym dla wyczynowców) ale wycofał się czeski partner. - Trzeba się zastanowić czy Miasto stać na kolejny basen, to dodatkowe koszty by utrzymać taki obiekt - zaznaczył.

Radna Tomaszewska zauważyła, że rozbudowa basenu na Oborze podniosłaby jego walory, bo aktualnie jest nieatrakcyjny i być może przestanie być niedochodowy.

Przysłuchujący się dyskusji o basenie Piotr Klima zapytał skąd wziął się pomysł rozbudowy basenu. - Ileś energii ludzie stracili na to co uznano za niewłaściwe. Po co było o tym mówić, ludziom rozpalać żądze? Po co podniecać jeśli później nic z tego nie ma? - dziwił się radny. Do winy przyznał się Mirosław Lenk. - Martwiliśmy się jak będzie działać basen zamknięty w okresie letnim, a funkcje otwarte mogą zwiększyć jego atrakcyjność - podsumował prezydent. Piotr Klima uznał, że najlepszym rozwiązaniem byłby rozsuwany dach aquaparku na Zamkowej.

Ludzie:

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty