Poniedziałek, 22 lipca 2019

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Praca dla młodych od zaraz, problemem ich... wykształcenie

28.01.2015 09:48 | 0 komentarzy | żet

Starosta Ryszard Winiarski spotkał się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Raciborskiej Izbie Gospodarczej. Celem "śniadania biznesowego" w Hotelu Polonia było ustalenie pilnych potrzeb pracowniczych lokalnych zakładów pracy.

Praca dla młodych od zaraz, problemem ich... wykształcenie
Starosta raciborski Ryszard Winiarski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do starosty raciborskiego docierają sygnały od pracodawców o zapotrzebowaniu na pracowników z konkretnym zawodem w ręku. Problem w tym, że kierunki kształcenia w raciborskich szkołach średnich nie zawsze odpowiadają potrzebom lokalnego rynku pracy. - Rameta już dziś mogłaby przyjąć do pracy 30 krawców, potrzebuje ichteż pietrowicka "Jedność" - mówi starosta Ryszard Winiarski.

Analiza potrzeb pracodawców i dostosowanie doń profilu kształcenia w podlegających mu szkołach średnich to dla starosty Ryszarda Winiarskiego priorytet, stąd pozytywna odpowiedź na zaproszenie Raciborskiej Izby Gospodarczej na "śniadanie biznesowe", które odbyło się 28 stycznia w restauracji Hotelu Polonia. Oprócz przedsiębiorców i starosty, wzięli w nim udział również m.in.: wicestarosta Marek Kurpis, naczelnik wydziału oświaty Danuta Miensopust, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpienia Mirosława Ruszkiewicza dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu nt. aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy z podziałem na poszczególne gminy powiatu. Dyrektor poinformował także o najczęściej zgłaszanych ofertach pracy oraz środkach na aktywizację osób bezrobotnych w 2015 roku pochodzących z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Chcemy spróbować, czy nam się to uda. Być może w pierwszym roku będzie ciężko o konkretne efekty, ale docelowo jest to bardzo potrzebne - mówił przed spotkaniem z przedsiębiorcami starosta. Problem jest skomplikowany, gdyż samo ogłoszenie naboru na konkretne kierunki kształcenia w technikach i szkołach zawodowych może nie wystarczyć. - Młodzież wybiera sobie różne zawody, nie zawsze te, na które jest zapotrzebowanie. Kiedyś walczyliśmy o technika rolnictwa... W pierwszym roku było dziewiętnastu chętnych, w drugim trzech - dodaje starosta.

Modelowym przykładem współpracy zakładu pracy i szkoły średniej w naszym powiecie jest działający przy RAFAKO Ośrodek Szkolenia Zawodowego, w którym praktyczną naukę zawodu podejmują uczniowie wchodzącej w skład Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu zawodówki (kierunek: ślusarz). Ślusarze z ZSM Racibórz mogą również odbyć praktyki w Ensolu, Eko-Oknach, Domgosie, Staltechu i Sunex.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Mirosław  Ruszkiewicz

Mirosław Ruszkiewicz

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski