Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Ciuchcia z przewodnikiem, Utopek czy festiwal piwa rozsławią Wodzisław?

27.01.2015 09:06 | 24 komentarze | tora

Miasto musi stać się bardziej atrakcyjne dla gości z ościennych gmin oraz Czechów – przekonuje Marlena Toman, prezes Stowarzyszenia Nasz Wodzisław, proponując szereg przedsięwzięć mających wydobyć walory Wodzisławia Śląskiego

Ciuchcia z przewodnikiem, Utopek czy festiwal piwa rozsławią Wodzisław?
Wrocławskie krasnale znajdują się w różnych częściach miasta. Malcy mają swoje imiona, historię, doczekali się nawet swojej strony internetowej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jednym z priorytetów dla miasta powinno być zwiększenie liczby odwiedzających z miejscowości ościennych oraz czeskich – uważa Marlena Toman, prezes Stowarzyszenia Nasz Wodzisław. Jej zdaniem miasto słabo wykorzystuje przygraniczne położenie oraz 750-letnią historię. To potencjał, który mógłby przyciągnąć większą liczbę gości z ościennych miejscowości, w tym czeskich. Trzeba jednak przygotować pod nich odpowiednią promocję.

Kwietniki do wymiany

Miasto, a zwłaszcza strefa centrum, powinno przede wszystkim radykalnie poprawić swoją estetykę. - Można to osiągnąć zachowując jednolity stylistycznie wygląd, np. styl rustykalny – mówi prezes stowarzyszenia.

Jej zdaniem należy wymienić kwietniki, kosze na śmieci, ławki, klosze w lampach. Konieczne jest wyznaczenie miejskich deptaków oraz co za tym idzie zamknięcie ruchu dla samochodów. - Deptak ma być strefą wypoczynku a nie wiecznym wymijaniem się z pojazdami – tłumaczy. Jej zdaniem koncepcja architektoniczna strefy powinna być ujęta całościowo, a nie jak to obecnie proponuje prezydent wybiórczo dla danych fragmentów. - Wszystkie elementy strefy wręcz muszą być spójne stylistycznie na całym jej obszarze by tworzyły ład architektoniczny - dodaje.

Złoty trójkąt

Jedną z propozycji stowarzyszenia jest wyznaczenie w strefie centrum Wodzisławskiego Złotego Trójkąta obejmującego Park Miejski, rynek i boczne uliczki. Ma to być atrakcyjna strefa dla handlu, gastronomii czy usług. Informacje np. na tablicach czy szyldach mogłyby być podane w językach polskim, czeskim i angielskim. Dojazd do centrum powinien być też wyraźniej zaznaczony, przede wszystkim z drogi krajowej.

Unikatowe atrakcje

Dodatkowo należy stworzyć unikatowe atrakcje, które wyróżnią Wodzisław Śl. na tle innych miast. Propozycje podsuwają np. przedsiębiorcy czy internauci. Cukiernik Grzegorz Meisel proponuje np. umieszczenie tablic z krótkim opisem na kamienicach posiadających swoją historię. Przedsiębiorca Ireneusz Stachowski uważa, że wodzisławski Utopek mógłby pojawić się w różnych miejscach strefy na wzór wrocławskich krasnali. Marlena Toman proponuje zakup ładnych, jasnych sosnowych budek drewnianych oraz uruchomienie elektrycznej ciuchci łączącej Trzy Wzgórza z Starym Miastem. Internauta Zuzia102 dopowiada, że lektor z głośnika mógłby opowiadać o atrakcjach tych miejsc. Innym pomysłem jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem w weekendy co godzinę, półtorej w nawiązaniu do różnych historycznych dziejów miasta. Tu trzeba zauważyć, że już podobną rzecz próbowali wdrażać członkowie Stowarzyszenia Baszta – w przebraniu miejskich halabardników spacerowali po mieście będąc chodzącymi atrakcjami, jednocześnie służąc jako przewodnicy. Raczej szału nie wzbudzili.

Co zostawić, co zlikwidować

Internauta mhl999 uważa, że miasto powinno być stale obecne w mediach lokalnych i wojewódzkich. Przy czym proponuje likwidację Wodzisławskiego Programu Informacyjnego, emitowanego obecnie w TVT, jako nieskutecznego medium i zastąpienie go zupełnie innym programem, w nowej formule. Zdaniem mhl999 należy też zlikwidować tuKupuj jako nieudany projekt i wprowadzić bardziej atrakcyjny program. Stowarzyszenie proponuje, aby dalej organizować rekonstrukcje historyczne, festiwal reggae, WOŚP, Jarmark Staroci czy imprezy, które miały miały swoje pierwsze edycje i dobrze rokują na wizerunek miasta jak Wodzisław Legendą Owiany, Wodzisławska Noc Teatrów, Pożegnanie Lata. Są to wydarzenia dobrze kojarzące się z Wodzisławiem Śląskim.

Nowe imprezy

Stowarzyszenie proponuje jednak wprowadzenie nowych imprez i wydarzeń, w tym sportowych, które mogłyby przyciągnąć gości z zewnątrz. Jedną z nich jest Eko Jarmark wraz z ulicznymi grajkami, który mógłby towarzyszyć jarmarkowi staroci. Inne propozycje to np. Festiwal Piw Niszowych, Maraton Wodzisław - Karvina/Bohumin – Ostrava, jarmarki wielkanocny i bożonarodzeniowy, Magiczny Wodzisław na Dzień Dziecka. - W miarę możliwości imprezy należy ze sobą łączyć by tworzyły z sobą uzupełnienie oferty dla różnych grup społecznych. Szczególnie chodzi o włączenie imprez organizowanych przez WCK czy Muzeum oraz Dziuplę – podkreśla prezes stowarzyszenia.

Co na to miasto?

Zebrane pomysły Marlena Toman przedstawiła Marcinowi Sieniawskiemu, kierownikowi Biura Promocji i Strategii Urzędu Miasta Wodzisławia Śl. Jak dowiadujemy się w urzędzie miasta jest szansa, że przynajmniej część pomysłów zostanie zrealizowanych. - Prezydent Mieczysław Kieca dał zielone światło działaniom i czeka na konkretne propozycje – mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wodzisławia Śl. Warto dodać, że zgłoszone przez stowarzyszenie propozycje wpisują się w rewitalizację wodzisławskiej starówki, która jest jednym z priorytetów programu wyborczego prezydenta na tę kadencję.

(tora)