Wtorek, 16 lipca 2019

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Krzanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie najbardziej niemieckimi gminami w województwie śląskim

18.01.2015 20:42 | 3 komentarze | żet

Najbardziej niemieckimi gminami w Polsce są Strzeleczki, Biała, Reńska Wieś i Cisek, gdzie w 2011 roku narodowość niemiecką deklarował co trzeci mieszkaniec.

Krzanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie najbardziej niemieckimi gminami w województwie śląskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało dane dotyczące gmin, w których ilość deklaracji narodowości niemieckiej (złożonych w czasie Spisu Powszechnego z 2011 roku) w stosunku do ogółu społeczeństwa wyniosła co najmniej 10%. Warunek ten spełniają trzydzieści cztery gminy w województwie opolskim i osiem w województwie śląskim.

Najwyższy odsetek deklaracji narodowości niemieckiej w województwie śląskim złożono w Krzanowicach - 27,8% (jednocześnie 8. miejsce w zestawieniu ogólnym). Kolejne zajmują Rudnik - 25,4% (13. miejsce w zestawieniu ogólnym) i Pietrowice Wielkie - 24,1% (15. miejsce w zestawieniu ogólnym).

Poniżej progu 20% (umożliwiającego ustawienie na terenie gminy dwujęzycznych tablic nazw miejscowości) znalazły się Nędza - 19,3% (25. miejsce w zestawieniu ogólnym) i Krzyżanowice - 16,5% (34. miejsce w zestawieniu ogólnym).

Jak zauważa Portal Niemców w Polsce vdg.pl, jeden z pomysłów na nowelizację Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych zakłada obniżenie progu do ustanowienia dwujęzycznych tablic z 20 do 10%. - Byłby to krok w stronę zbliżenia się do standardów europejskich, które wynoszą 10% członków mniejszości w gminie, dla ustawienia dwujęzycznych tablic – komentuje wyniki na łamach tygodnika Wochenblatt.pl przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida.

Na marginesie dodajmy, że liczebność mniejszości niemieckiej w samym Raciborzu została poruszona w czasie listopadowej kampani wyborczej przez Annę Ronin, kandydatkę KWW Mniejszość Niemiecka do rady miasta i na urząd prezydenta. Na konferencji prasowej powiedziała ona, że ponad połowa mieszkańców Raciborza ma podwójne obywatelstwo i wyjeżdża do pracy do Niemiec. - Bzdura. Nigdy odkąd istnieje samorząd nie było ich tutaj tak wielu - komentował wówczas Mirosław Lenk (czytaj całość: Większość Niemiecka?).

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.