Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Paweł Kukiz: Śląsk jak Majdan. Może doprowadzić do złamania systemu

17.01.2015 10:00 | 25 komentarzy | żet

- Tam na Majdanie to była walka o godność, to samo widzę na Śląsku - powiedział w programie "Piaskiem po oczach" rady sejmiku dolnośląskiego Paweł Kukiz. Tymczasem w negocjacjach związkowców i strony rządowej miało dojść do przełomu. W obronie kopalń stanęli również radni sejmiku wojewódzkiego (jednogłośnie).

Paweł Kukiz: Śląsk jak Majdan. Może doprowadzić do złamania systemu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak oceniasz zarobki górników?

Zdaniem Pawła Kukiza atmosfera w województwie śląskim przypomina tę z kijowskiego Majdanu. - Ja nazywam strajk na Śląsku buntem nie górników, a buntem niewolników - powiedział Kukiz. Źródłem kłopotów sektora górniczego jest rząd, który wymaga restrukturyzacji. Paweł Kukiz przypomniał, że od transformacji ustrojowej polskie górnictwo odprowadziło do budżetu państwa 200 miliardów złotych. Więcej na ten temat: TVN 24.

Negocjacje i protesty

Wciąż trwają, równolegle do negocjacji międzyzwiązkowej delegacji i strony rządowej, protesty górników. 16 stycznia w rozmowach miało dojść do przełomu. - Górnicy strajkujący (...) pod ziemią mogą mieć dużą nadzieję na to, że jutro będą mogli wyjechać - podsumował efekty rozmów szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. Jak zauważył, rozmowy są prowadzone na "bardzo wysokim poziomie merytorycznym".

Zbliżoną opinię na temat przebiegu negocjacji wyraził pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk. - Rozmowy były bardzo konstruktywne i również strona rządowa jest dobrej myśli - powiedział.

Zespół roboczy mający na celu wypracowanie porozumienia związanego z programem restrukturyzacji górnictwa zbierze się ponownie w sobotę o godzinie 11., zaś na 14. zaplanowano początek rozmów z udziałem całego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Sejmik Śląski - najważniejsze są miejsca pracy

16 stycznia odbyła się również nadzwyczajna sesja Sejmiku Śląskiego, na której radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli oświadczenie w sprawie Planu naprawczego dla Kompanii Węglowej S.A.

- Przedstawiony w ostatnich dniach Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. wskazuje, iż jednym z kierunków restrukturyzacji polskiego górnictwa jest dalsza likwidacja kopalń. Jej oczywistym następstwem będzie zwiększenie poziomu bezrobocia na Śląsku i postępujące zubożenie mieszkańców naszego regionu. Tak formułowane koncepcje budzą sprzeciw – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem marszałka Wojciecha Saługi punktem wyjścia do rozmów o górnictwie nie powinien być zysk czy cena węgla, ale "człowiek i miejsca pracy, o które należy zabiegać".

Fot. TVN 24