Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Kultura

Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, niechaj wam obrodzi pszenica i groch

09.01.2015 10:29 | 0 komentarzy | ż

Goście Biblioteki mieli okazję być świadkami niecodziennego widowiska, jakim był montaż słowno-muzyczny „Noworoczna symfonia” w wykonaniu artystów Teatru Amatorskiego działającego przy Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, niechaj wam obrodzi pszenica i groch
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedstawienie powstało pod kierunkiem Teresy Okaj i Łukasza Porwoła, którzy prowadzą zajęcia teatru amatorskiego dla osób dorosłych. To właśnie z ich inicjatywy na Zamku Piastowskim mogą spotykać się i rozwijać twórczo wszyscy ci, których pasją jest aktorstwo i teatr. Grupa amatorów działa już od sierpnia ubiegłego roku spotykając się trzy razy

w tygodniu w siedzibie Zamku. Do dyspozycji mają małą scenę, garderobę oraz miejsce, gdzie można organizować warsztaty. Dodatkowo początkujący artyści mogą szlifować swoje talenty podczas licznych imprez organizowanych dla gości Zamku.

Pani Teresa Okaj jest doświadczoną polonistką, instruktorką teatru, kultury żywego słowa i regionalizmu. Ma na swoim koncie liczne sukcesy w przygotowaniach młodzieży do szkół teatralnych, w konkursach recytatorskich, wystawianych spektaklach oraz w propagowaniu tradycji śląskiej. Łukasz Porwoł to muzyk, pomysłodawca i autor wielu programów artystycznych. Wydał pięć sztuk teatralnych, które spotkały się z dużym uznaniem językoznawców oraz ludzi kultury związanych z teatrem.

Do „Noworocznej symfonii” zostały wykorzystane niezwykle poetyckie utwory księdza Wacława Buryły oraz księdza Jana Twardowskiego. Wszyscy artyści poczynając od dostojnych emerytów po młodzież pokazali dziś prawdziwe umiejętności aktorskie. Montaż słowno-muzyczny stworzony przez Teresę Okaj niczym barwny kolaż z kawałków poezji i prozy okraszonej ciekawym akompaniamentem muzycznym, przeplatany był nieco nostalgicznymi monologami na temat nowego roku, optymistycznymi życzeniami oraz najpiękniejszymi polskimi kolędami. Oby cały rok 2015 był dla nas takim właśnie kolażem różnych zdarzeń i powtarzając za jednym z aktorów: Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, niechaj wam obrodzi pszenica i groch!

źródło: MiPBP w Raciborzu