Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Fakty TVN o Raciborzu: tu ostatnie wybory odbiły się szerokim echem

08.01.2015 19:50 | 0 komentarzy | żet

O nieprawidłowym (to najłagodniejsze okreśelnie...) przebiegu wyborów do rady powiatu raciborskiego po raz kolejny miała okazję dowiedzieć się cała Polska. Tym razem za sprawą emitowanych na antenie TVN "Faktów".

Fakty TVN o Raciborzu: tu ostatnie wybory odbiły się szerokim echem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomyłka wyborcza, do której doszło podczas wyborów do rady powiatu raciborskiego na terenie Raciborza (w komisjach w Budowlance i SMS pomylono karty do głosowania) posłużyła dziennikarzom TVN-u do zobrazowania materiału dotyczącego proponowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zmiany ustawy o ordynacji wyborczej.

- Właśnie anulowano wyniki wyborów do rady powiatu w Raciborzu (...) Tu ostatnie wybory samorządowe odbiły się szerokim echem - informowali reporterzy "Faktów" wskazując na możliwość wygaśnięcia mandatów ponad połowy radnych powiatowych (czytaj więcej: Radni powiatu nadal z mandatami. Wyrok sądu wciąż nieprawomocny). O tym, że wybory w feralnych obwodach zostaną powtórzone nie ma wątpliwości Marian Gasilewski (na zdj.) z SLD Lewica Razem - ugrupowania, które złożyło oficjalny protest wyborczy w tej sprawie.

Po listopadowych wyborach na terenie całego kraju złożono w sumie około tysiąca pięciuset protestów wyborczych. Prezydencki projekt zmiany ordynacji wyborczej zakłada m.in. wprowadzenie przezroczystych urn, do których głosy będą wrzucane w kopertach, nagrywania procesu liczenia głosów, dokładnego opisu powodu unieważnienia głosu.

Projekt ustawy trafił dziś do szefów klubów parlamentarnych. Jeśli zyska aprobatę sejmowej większości, może być obowiązującym podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Na marginesie dodajmy, że prawo wyborcze jest jednym z najczęściej zmienianych w historii III RP...

Opisany materiał dostępny jest pod TYM linkiem.