Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Grozi nam paraliż rady powiatu. Sąd unieważnił wyniki wyborów w dwóch obwodach

30.12.2014 16:47 | 2 komentarze | żet, ma.w

[AKTUALIZACJA 30.12.14, godz. 20.10] Wygasną mandaty wszystkich radnych, którzy zostali wybrani w Raciborzu. Stanowią oni ponad połowę składu rady powiatu raciborskiego.

Grozi nam paraliż rady powiatu. Sąd unieważnił wyniki wyborów w dwóch obwodach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy weźmiesz w ewentualnej powtórce wyborów do rady powiatu raciborskiego?

Wraca temat fatalnej wyborczej pomyłki w Raciborzu, w wyniku której w wyborach do rady powiatu raciborskiego unieważniono 424 głosy.  Przypomnijmy, w obwodowych komisjach wyborczych w ZSOMS Racibórz oraz ZSBiRR w Raciborzu do południa 16 listopada wydawano wyborcom karty z niewłaściwego okręgu. Jak udało nam się ustalić, protesty wyborcze w tej sprawie złożyły: osoba prywatna i KWW SLD Lewica Razem.

Sąd unieważnia wyniki wyborów, mandaty 12 radnych wygasną

30 grudnia rozpatrzył je Sąd Okręgowy w Gliwicach (oddział zamiejscowy w Rybniku). Sąd uznał, że pomyłka mogła zaważyć na ogólnym wyniku wyborów do rady powiatu raciborskiego, dlatego też wyniki wyborów w tych obwodach (Budowlanka i SMS) zostały unieważnione.

Z naszych informacji wynika, że to rozstrzygnięcie sądu w pierwszej kolejności doprowadzi do wygaśnięcia mandatów radnych wybranych w okręgach wyborczych 1 i 2, tj. wszystkich radnych, którzy weszli do rady powiatu reprezentując Racibórz (lista na końcu artykułu).

Paraliż rady powiatu, starosta i zarząd bezpieczni

W konsekwencji aż do przeprowadzenia ponownych wyborów w obwodach 19 i 20 (komisje w ZSOMS Racibórz i w ZSBiRR w Raciborzu) Rada Powiatu Raciborskiego de facto nie będzie mogła pracować, gdyż radni, których mandaty ulegną wygaśnięciu, stanowili ponad połowę składu rady.

Obroni się zarząd powiatu (starosta Ryszard Winiarski, wicestarosta Marek Kurpis, etatowy członek zarządu Andrzej Chroboczek), którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Dodatkowo w skład zarządu wchodzi jeszcze Brygida Abrahamczyk, która weszła do rady z okręgu, w którym wybory zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy.

W pracach zarządu udziału nie będzie mógł brać Piotr Olender (został wybrany w okręgu nr 1).

Po powtórce wyborów wszystko wróci do normy?

Strony (Komisarz Wyborczy w Katowicach, przewodniczący komisji wyborczej oraz oprotestowujący wyniki wyborów, tj. osoba prywatna i KWW SLD i Lewica Razem) mają 7 dni na odwołanie się od wyroku sądu. Jeśli tego nie uczynią, wyrok się uprawomocni, a w obwodowych komisjach w SMS-sie i Budowlance wybory zostaną przeprowadzone na nowo.

Wyniki powtórzonych wyborów w Budowlance i SMS zostaną dodane do wyników wyborów z pozostałych obwodowych komisji wyborczych na terenie Raciborza (tych z 16 listopada). Na tej podstawie ponownie ustali się skład rady powiatu. Czy będzie się on różnił od obecnego? Dziś trudno wyrokować w tej sprawie, choć różnice mogą być minimalne.

Czyj mandat zostanie unieważniony?

Przypomnijmy, obwodowa komisja wyborcza w ZSOMS w Raciborzu należała do okręgu 1 wyborów do rady powiatu raciborskiego, z którego do rady dostali się: Dawid Wacławczyk (PiS), Dominik Konieczny (PiS), Łukasz Winiarski (PiS, zrezygnował, zastąpi go Teresa Frencel), Piotr Olender (PO), Marek Kurpis (RdZR), Ryszard Winiarski (RdZR).

Obwodowa komisja wyborcza w ZSBiRR w Raciborzu należała do okręgu 2 wyborów do rady powiatu raciborskiego, z którego do rady dostali się: Katarzyna Dutkiewicz (PiS), Jan Kusy (PiS), Anna Wacławczyk (PiS), Artur Wierzbicki (PO), Adam Hajduk (RdZR, zrezygnował, zastąpi go Jerzy Parys), Marceli Klimanek (RdZR).Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Anna Wacławczyk

Anna Wacławczyk

Radna Gminy Racibórz.

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"

Łukasz Winiarski

Łukasz Winiarski

Radny Powiatu Raciborskiego.