Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

Złote lata ulicy Długiej

24.12.2014 15:33 | 0 komentarzy | OK

Wielu z nas lubi wracać pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, kiedy świat wokół nas wydawał się znacznie lepszy niż dzisiejsza rzeczywistość. Jedno z moich wspomnień dotyczy właśnie ulicy Długiej. To był początek lat 80. i wakacje, które spędzałam u cioci w Raciborzu.

Złote lata ulicy Długiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pamiętam, że któregoś dnia znaleźliśmy się w jakimś fantastycznym miejscu, pełnym ekskluzywnych sklepów, lokali, galerii dzieł sztuki, niekończących się schodów i kwiatów, które rosły bujnie w wielkich donicach. Nasza wycieczka skończyła się w kultowej kawiarni „Tęczowa” na pałaszowaniu deserów, a smak kremu sułtańskiego od tej pory kojarzył mi się wyłącznie z Raciborzem. Wtedy nie wiedziałam, że ten magiczny dla mnie deptak powstał w ramach adaptacji parteru budynków mieszkalnych i że nowoczesny ciąg handlowo-usługowy, wykonany tzw. systemem gospodarczym przy pomocy raciborskich zakładów pracy, oddano do użytku w listopadzie 1979 roku. Na szczęście dla mnie pojawił się wtedy na ulicy Długiej, ze swoim nieodłącznym aparatem, znany raciborski fotografik Bolesław Stachow. Odwiedził wszystkie nowo powstałe placówki robiąc pamiątkowe zdjęcia w ich wnętrzach i jako pierwszy pokazał nowoczesne oblicze najbardziej prestiżowej ulicy w mieście.

To właśnie zdjęcia Bolesława Stachowa sprawiły, że wróciłam wspomnieniami do tamtych czasów. Stały się też dla mnie inspiracją do napisania tej publikacji. Dotarcie do wszystkich osób, które uwiecznił na fotografiach okazało się ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza, że nie znaliśmy ich imion ani nazwisk. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu w projekt wielu raciborzan, udało mi się ustalić kim byli bohaterowie sesji zdjęciowej sprzed lat i wielu z nich odnaleźć. Wszyscy moi rozmówcy określali lata 80. jako okres największego rozkwitu ulicy Długiej. Dzięki ich wspomnieniom mogę Państwa przez świąteczny okres zaprosić na wspólny spacer po najsłynniejszym raciborskim deptaku.

Katarzyna Gruchot


Zapraszam do lektury:

Wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z temat Złotych lat ulicy Długiej autorka prosi o kontakt na adres: k.gruchot@nowiny.pl