środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Agata Kostka: Wyszkolona kadra to sukces w każdej pracy

09.12.2014 09:26 | 0 komentarzy | ska

Z kierownik Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi Agatą Kostką rozmawiamy o pozyskiwaniu pieniędzy, radościach i potrzebach placówek

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Świetlica Środowiskowa w Nowej Wsi to jedna z najlepszych tego typu placówek w województwie, a być może nawet w skali kraju. Co roku pracownicy świetlicy pozyskują ogromne środki zewnętrzne, aby stwarzać dzieciom jeszcze szersze możliwości rozwoju.

Szymon Kamczyk. W tym roku w świetlicy jak zwykle dużo się działo, jakie według pani było najważniejsze wydarzenie?

Agata Kostka
. Wszystkie nasze inicjatywy są ważne Jednak w moim odczuciu na szczególną uwagę zasługują takie jak piknik profilaktyczny „Pożegnanie lata” czy program „Bezpieczny Pierwszak – Sznupek”.  Są to wydarzenia cykliczne, które na stałe wpisały się w nasz program. Pierwsza z nich to wspólna organizacja z sołtysem Lysek panem Bronisławem Maszkiewiczem oraz ze strażakami z OSP Lyski. Jest to impreza plenerowa, w której w tym roku udział wzięło ponad 400 mieszkańców gminy. Z kolei przy organizacji Sznupka współpracujemy z Policją, która użycza nam sympatycznej maskotki oraz przeprowadza pogadanki. Wyjątkowym zaszczytem było dla mnie w tym roku zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na debatę na temat polityki rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny”.  To spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że nasza praca daje realne korzyści. Także jedną z ważniejszych inicjatyw wpisanych już na stałe w nasz plan pracy jest organizacja Akcji Lato i Akcji Zima gdzie organizujemy różnorodne aktywne formy spędzania wolnego czasu tj. wyjazdy jednodniowe, zajęcia świetlicowe, biwaki itp. Bardzo ważnym wydarzeniem, pod kątem prowadzenia naszej działalności, było utworzenie nowego miejsca, gdzie przeniesiona została nasza filia w Lyskach. Dzięki wsparciu strażaków, którzy udostępnili nam swoje pomieszczenia i pomogli w remoncie, udało się stworzyć bardzo dobre miejsce do prowadzenia zajęć. W utworzeniu świetlicy pomogła nam również firma Classen, która w formie darowizny przekazała nam panele podłogowe i drzwi.

Co roku pracownicy świetlicy stają na głowie, aby pozyskiwać zewnętrzne środki na działalność. Jaką kwotę w tym roku udało się pozyskać i na co zostanie przeznaczona?

W tym roku z dotacji Województwa Śląskiego otrzymaliśmy 61 200 zł. Ponadto z Programu Działaj Lokalnie przyznano nam grant  w wysokości ok. 6.000,00 oraz darowizna z firmy RGA z siedzibą w Dublinie w wysokości 15.000,00. Co roku staramy się o środki zewnętrzne aby coś ulepszać w naszej działalności oraz urozmaicać zajęcia prowadzone w placówkach od zajęć artystycznych, takich jak witraż metodą Tiffany’ego, wyroby ze sklejki, szycie maskotek, scarbooking i inne. Zajmujemy się także szeroko rozumianą profilaktyką uzależnień, wprowadzone zostały zajęcia z bajkoterapii , specjalnie do tego przygotowano pomieszczenie w świetlicy w Zwonowicach zakupiono worki sako, dywany i poduchy.  Te fundusze służą także polepszeniu infrastruktury świetlicy w tym przede wszystkim warunków bytowych i estetycznych. Odnawiamy, malujemy, kupujemy sprzęty, aby nasze świetlice były chętnie odwiedzane przez dzieci i stały się dla nich ulubionym miejscem spędzania czasu wolnego. Od 2009 roku pozyskaliśmy ponad 600 tys. zł.

Ilu obecnie wychowanków uczęszcza na zajęcia? Jakie umiejętności mogą zdobyć?

W tym roku szkolnym mamy zapisanych 289 podopiecznych z całej gminy. Nie ukrywam także, że naszą działalnością interesują się osoby z poza obszaru gminy i także przywożą dzieci na zajęcia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia taneczne, szycie lalek i maskotek, oczywiście kulinarne, wyroby sklejkowe, filcowanie oraz nowe zajęcia realizowanie w ramach projektu Działaj Lokalnie VIII czyli carving, szydełkowanie, decoupage. U nas każdy znajdzie coś dla siebie a wychowawca potrafi uchwycić dobry moment w rozwoju talentu każdego dziecka i pokazać mu jak dalej go rozwijać. Nasza kadra jest dobrze przygotowana, a wyszkolona kadra to sukces w każdej pracy. Nasi wychowawcy są kreatywni, dyspozycyjni, a rezultaty ich pracy można zobaczyć w naszych placówkach.

Jakie jeszcze macie potrzeby, czego brakuje?

Zawsze jest coś do zrobienia. Zaczyna nam już brakować miejsca, w niektórych placówkach przydałyby się większe pomieszczenia. Byłoby świetnie, gdyby w każdej świetlicy był Internet – ułatwiłoby to odrabianie lekcji, przygotowywanie niektórych zajęć. Jednak to wszystko wiąże się z kosztami, na które na razie nie możemy sobie pozwolić.

Po ostatnich wyborach zmienił się skład rady gminy. Jak widzi pani współpracę z nowymi radnymi?

Jestem przekonana, że każdy z radnych decydując się na kandydaturę, gotów jest poświęcić swój czas na pracę dla dobra mieszkańców, także dla dobra tych najmniejszych. Zatem w mojej opinii, możemy liczyć na pomoc w organizacji niektórych wydarzeń oraz na ich aktywny udział w życiu Świetlicy. Zawsze nam się dobrze współpracowało w każdym sołectwie naszej gminy więc nie powinno być problemów. Natomiast jak będzie – czas pokaże. My jesteśmy otwarci na współpracę, wymianę doświadczeń oraz na nowe pomysły.

Jakie najbliższe wydarzenia czekają na dzieci w świetlicach?

Zbliżamy się już do zakończenia roku, to co będzie nas jeszcze sporo wysiłku kosztowało to przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin w ilości ok. 50 szt. Część z nich to jedyne podarunki, które otrzymają zatem motywacja jest ogromna. Ponadto w wielu placówkach odbędzie się spotkanie z Mikołajem, kontynuowane będą warsztaty rękodzielnicze oraz wieczorne spotkania z baśniami i bajkami w atmosferze magii świąt.