środa, 22 stycznia 2020

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Mieszkańców przekonały do mnie dobre zmiany w mieście [Wywiad z Mieczysławem Kiecą]

26.11.2014 21:32 | 12 komentarzy | tora

O kosztach kampanii, niskiej frekwencji, zarzutach rywali o kiepskiej kondycji finansowej miasta, planach na pierwszy rok nowej kadencji z Mieczysławem Kiecą, prezydentem Wodzisławia Śląskiego rozmawia Tomasz Raudner.

Mieszkańców przekonały do mnie dobre zmiany w mieście [Wywiad z Mieczysławem Kiecą]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przede wszystkim panie prezydencie gratuluję wygranej w świetnym stylu. Od razu do boju, czy trochę odpoczynku?

Dziękuję, szczęśliwie zakończyliśmy wybory w pierwszej turze. Teraz kilka dni urlopu i przystępuję do dalszej, ciężkiej pracy. Przed nami trudny okres związany z realizacją zaplanowanych projektów. Nie możemy sobie pozwolić na opieszałość. Musimy być gotowi na czas, aby przede wszystkim skorzystać ze środków unijnych.

Spodziewał się pan wyboru w pierwszej rundzie?

Przyznaję, że miałem nadzieję, że wybory w Wodzisławiu rozstrzygną się właśnie w ten sposób. Wiem, ile pracy zostało w naszym mieście już wykonanej i ile znaczących projektów udało nam się już zrealizować.

Jak pan myśli, co przekonało ludzi do oddania na pana głosu?

Miasto w ciągu ostatnich lat zmieniło się dość mocno i są to dobre zmiany. Poprawiona została istotnie infrastruktura drogowa, zmienia się centrum, mocno zainwestowaliśmy w najmłodszych, ich rozwój i warunki, w jakich się kształcą, dbamy o rozwój oferty kulturalnej i sportowej. Na rzecz poprawy komfortu życia w Wodzisławiu Śląskim wydaliśmy miliony złotych i jestem przekonany, że to dobrze wydane pieniądze. Wynik wyborów wskazuje, że podobnie myśli większość społeczeństwa w naszym mieście i to przełożyło się na oddane głosy. Poza tym przedstawiłem konkretne plany na przyszłość. Wybór wodzisławian mówi, że zostały one przez mieszkańców miasta zaakceptowane.

Ile kosztowała pana kampania wyborcza?

Kampania wyborcza Komitetu Wyborczego Nasz Wodzisław to kampania kandydata na prezydenta oraz 21 kandydatów do Rady Miejskiej. Postawiliśmy wspólnie przede wszystkim na dialog społeczny. To nasza praca i zaangażowanie. I za to dziękuję wszystkim kandydatom. Oczywiście nie obyło się bez kosztów. Ulotki, plakaty, promocja kandydatów. Staraliśmy się jednak zachować umiar i przede wszystkim nie zaśmiecać miasta. Wszystkie nasze wydatki to suma około 40 tys. zł.

Zastanawia się pan, skąd tak niska frekwencja w Wodzisławiu, najniższa w powiecie wodzisławskim?

Tak niska frekwencja nie była dla mnie zaskoczeniem. Rozmawiając z mieszkańcami dało się zauważyć, że nie wszyscy na wybory się wybierają. Oczywiście z różnych przyczyn. Część mieszkańców uważa zapewne, że ich udział w wyborach lub jego brak niczego nie zmienia. Część być może po prostu nie chce niczego zmieniać. Dla mnie ważne jest, że przy tej frekwencji, niższej niż cztery lata temu, zdobyłem w pierwszej turze ponad dwa tysiące głosów więcej niż w poprzednich wyborach. To dla mnie pozytywny sygnał, świadczący o tym, że zwolenników mojej prezydentury przybyło. Chciałbym jednak, by do wyborów chodziło więcej wodzisławian. Na szczęście bierne nastawienie części społeczeństwa powoli się zmienia. Myślę, że społeczeństwo będzie coraz bardziej świadome.

Zamierza pan dotrzeć do tych prawie 70 proc. wodzisławian mających prawo głosu, którzy zostali w domu?

Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie m.in. konsultacje czy też chociażby projekty związane z budżetem obywatelskim wzmocnią wśród mieszkańców postawę obywatelską. Jestem również pewien, że nadchodzące widoczne zmiany przekonają mieszkańców, iż warto mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie kierunków rozwoju naszego miasta.

Zostawmy frekwencję. Zarówno Adam Gawęda jak i Mateusz Kania twierdzili, że koniecznie trzeba ustabilizować finanse miasta i zmniejszyć zadłużenie. Były sugestie, że pewne długi mogą być pochowane w jednostkach miejskich. Pan przekonywał, że finanse miasta są bezpieczne. Zatem ile faktycznie zobowiązań posiada Wodzisław? I czy są jakieś ukryte długi?

Nie posiadamy spółek miejskich, wszystkie zobowiązania widoczne są w budżecie. Niczego nie ukrywamy. Finanse publiczne są przecież pod stałą kontrolą.

A prowadzona przez pana od 2009 r. reforma finansów miejskich skończyła się? Jeśli nie, proszę powiedzieć, co jeszcze pan zamierza?

Musimy trzymać rękę na pulsie, na bieżąco kontrolować wydatki, analizować dochody. Budżet miasta musi być pod stałą kontrolą. Liczę na stałą współpracę z Radą Miejską. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że budżet to nie studnia bez dna, do której można sięgać bez umiaru. Wszystkie wydatki muszą być przemyślane i konieczne.

Przytoczę cytat z wywiadu z panem, jeszcze sprzed wyborów „Jestem w stanie wysłuchać każdą stronę i przeanalizować każdą propozycję, bo każdy komitet niesie pewien pomysł na Wodzisław. Nie mówię, że mój jest najlepszy. Idealne rozwiązanie to wypadkowa pomysłów, do których realizacji będą chętni ludzie.” Zatem przekornie zapytam – widzi pan coś godnego realizacji w programach pana rywali? Np. bank municypalny lansowany przez Adama Gawędę, jako świetnie sprawdzający się w Niemczech, czy przekształcanie jednostek miejskich w spółki celowe proponowane przez Mateusza Kanię.

Głosując na moją osobę wyborcy zaakceptowali mój program. Jestem zobowiązany do jego konsekwentnej realizacji. Oczywiście jestem również otwarty na inne sensowne pomysły. Z całą pewnością będę współpracował z wszystkimi radnymi. Jeśli chodzi o pomysł utworzenia banku municypalnego, to jestem przeciwny, aby Wodzisław Śląski był „królikiem doświadczalnym”. Takie rozwiązania w Polsce nie są sprawdzone, a opieranie się na niemieckich doświadczeniach uważam obecnie za zbyt ryzykowne. Jeśli chodzi o spółki celowe, to takie rozwiązania były już w przeszłości brane pod uwagę. Obecnie jednak nie mam żadnych w tym kierunku konkretnych planów.

Przed wyborami wspominał pan, że nie wyklucza sprawowania władzy bez zastępców. Zatem, będzie pan miał zastępców? Jeśli tak – kto to będzie?

Obecnie pozostaję przy dwóch zastępcach. Zbyt wiele zaplanowaliśmy zadań, zbyt wiele przed nami wyzwań. Planuję zmiany, ale proszę mi dać jeszcze kilka dni na zakończenie rozmów.

Wkrótce rada miasta będzie debatować nad pana propozycją budżetu Wodzisławia. Które punkty programu wyborczego w nim się znajdą?

Budżet na rok 2015 zakłada przede wszystkim wydatki związane z przygotowaniem i realizacją projektów związanych z budową instalacji fotowoltaicznych, uciepłowieniem wodzisławskich kamienic, budową centrum przesiadkowego, likwidacją azbestu z budynków mieszkalnych czy kontynuacją termomodernizacji obiektów. Są również środki na projekty związane z aktywizacją społeczną. O tym wszystkim mówiłem podczas kampanii i taki budżet przedstawię radnym.

Dziękuję bardzo.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.