Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Debata prezydencka w Rybniku Fudali kontra Kuczera [LIVE]

26.11.2014 16:03 | 3 komentarze | ska

Przedstawiamy na żywo relację z debaty kandydatów na prezydenta Rybnika przed drugą turą wyborów. Na pytania dziennikarzy odpowiadają Adam Fudali i Piotr Kuczera.

Debata prezydencka w Rybniku Fudali kontra Kuczera [LIVE]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


18.20: – Dziękujemy wszystkim na przybycie, dziękujemy kandydatom za merytoryczną dyskusję. Drodzy Państwo, teraz już wszystko w Waszych rękach, w niedzielę czas podjąć decyzję przy urnie – powiedział Jacek Bombor, szef rybnickiego Dziennika Zachodniego.

Dziękujemy za śledzenie transmisji online. Wkrótce na naszym portalu filmowy zapis debaty z pełnymi wypowiedziami i wszystkimi pytaniami. Zapraszamy do śledzenia portalu i udziału w wyborach 30 listopada.


18.12: Na zakończenie każdy z kandydatów może przez chwilę przekonać do siebie wyborców.


18.08: Pytanie: Każdy pracownik musi przejść badania, aby określić, czy jest zdolny do pracy. Jaki jest panów stan zdrowia?

Fudali: Staram się o stanowisko prezydenta miasta i mój stan zdrowia jest OK. Mam na to zaświadczenie lekarskie. Nie staram się o uczestniczenie w biegu z przeszkodami. Będę pracować głową.

Kuczera. Mój lekarz mówi, że zdrowie mam doskonałe. Trochę problemów z zębami, ale to chyba wszystko.


18.05: Wybrane pytania z sali:

1. Co panowie mają zamiar zrobić ze smogiem?

Fudali: Powietrze to problem nie tylko Rybnika, ale problem systemowy. Samorzą nie rozwiąże tego problemu, choć robimy bardzo dużo, np. dofinansowujemy wymianę źródeł ciepła. Prowadzimy termomodernizację obiektów publicznych. Trzeba wykorzystać wszystkie narzędzia, które mamy. Budżet UE to gigantyczne środki m.in. na poprawę naszego środowiska. Jako miasto weszliśmy do programu, gdzie będziemy zbierać dane związane z budynkami użytecznosci publicznej. Mam nadzieję, że przez to poprawimy jakość naszego powietrza. Będziemy prowadzić współpracę z Ostrawą, gdzie jest podobny problem.

Kuczera: To problem powszechny. Poszliśmy w solary i nie wiem czy to nie był pomysł chybiony, ale nie chcę tego demonizować. Jest wiele miejsc, gdzie blisko biegnie ciepłociąg, a nie można się podłączyć. W strategii poszliśmy w kierunku Elektrowni, a w pewnym momencie w Chwałowicach mogła powstać ciepłownia. To musi być rozwiązane w ciągu kilku lat, bo możemy zrobić 1000 koncertów i innych eventów promocyjnych, a wystarczy jeden ranking powietrza i mieszkańcy mówią „ja nie chcę mieszkać w takim mieście”.

2. Panie prezydencie czy nie czuje się pan obłudnie z jednej strony przyklaskując pani Pawłowicz, która krytykuje UE i jej dotacje, a z drugiej chwali się pozyskiwaniem pieniędzy unijnych?

Odpowiedź: Nie słyszałem pytania, a jedynie opinię. Proszę zadać pytanie.


17.57: Po pytaniach do rywala, przyszedł czas na kontakt z wyborcami. Publiczność może zadawać pytania kandydatom.


17.53: Pytania do kontrkandydata:

Piotr Kuczera do Adama Fudalego:

1. Jesteśmy właśnie trochę w podobnej sytuacji. Czytam w prasie różne informacje o swojej osobie, choćby o moim doświadczeniu. Chciałem zapytać, jakie było pana doświadczenie w zarządzaniu miastem, kiedy obejmował pan urząd?

Odp. Tu mam się czym pochwalić, przez 20 lat prowadziłem działalność gospodarczą, miałem zakład szklarski i sklepy obuwnicze, nie tylko w Rybniku. Kiedy zdobywałem materiał, aby dać pracę, jeździłem po magazynach i ta było tyle odpadów zmarnowanych. Udało mi się to na tyle rozwinąć, że w końcowym okresie zatrudniałem kilku pracowników. To robiłem w sposób wyjątkowo dobry, firma się rozwijała. Potem popatrzyłem w stronę samorządu i musiałem zrezygnować z prowadzenia działalności na rzecz samorządu i myślę, że z dobrym skutkiem.

2. Niedawno by pan w Ostrawie, co przeniósłby pan do Rybnika?

Odp. Wiemy jak wygląda Ostrawski Park Naukowy. Jesteśmy obecnie na etapie rewitalizacji kopalni Ignacy. Spora grupa turystów jest zaciekawiona obiektami poprzemysłowymi. Musimy te atuty starego żelastwa wykorzystać, aby przyciągnąć tych turystów. Na adaptację tych budynków pozyskaliśmy pieniądze z UE i nie ma większej inwestycji, gdzie Fudali pozyskałby tak dużo pieniędzy.

Adam Fudali do Piotra Kuczery:

1. W jednym z punktow programu wyborczego PO jest budowa bezpatnych parkingow wielopoziomowych w centrum. Koszt wybudowania to ok. kilkunastu milionów, a utrzymanie to kolejne kilkanaście milionów. Skąd pan chce zdobyć na to pieniądze?

Odp. Zostałem radnym w 2006 roku i pan prezydent wysłał nas do Dorsten, gdzie oglądaliśmy taki parking i zostaliśmy zapewnieni że taki parking wkrótce powstanie. Dalej go nie ma. Co oznacza bezpłatność. To np. 2 pierwsze godziny postoju za darmo. Kwestia finansowania na pewno nie będzie, łatwa, ale jeśli chcemy aby śródmieście żyło, na pewno powinniśmy w to wejść.

2. Jakie inwestycje przy pomocy posła Krząkały udało się panu załatwić w Rybniku?

Odp. To np. inwestycje w Popielowie, jak budowa przedszkola.  Musimy pokazywać, że to miasto się rozwija i robić wszystko, aby ludziom żyło się lepiej. Udało mi się zjednoczyć całą opozycję, bo Kuczera mówi, że ich propozycje też będą realizowane. Łączy nas Rybnik.


17.30: Redaktor naczelny Tygodnika Rybnickiego zapytał kandydatów o finansowanie sportu. Czy uważają panowie, że Miasto powinno dofinansowywać sport kwalifikowany (wyczynowy – zawodowy). Jeżeli tak, to wg jakich kryteriów powinna być ustalana dotacja? Czy rozważają panowie stworzenie wydziału sportu, być może połączone z kulturą, w UM Rybnik?

Adam Fudali: Oczywiście jako kibic jestem obecny na wielu imprezach sportowych. W ostatnim czasie postawiłem w mieście na sport, został zmodernizowany stadion. Posiada wszystkie certyfikaty do organizowania zawodów. Dokończyliśmy budowę basenu w Boguszowicach. Zakończyliśmy budowę 40 boisk o sztucznej nawierzchni. Chcemy, aby w dej dzielnicy była sala gimnastyczna i boisko. Strategia sportu naszego miasta wyznaczyła dyscypliny wiodące. Jeżeli dana dyscyplina sportu nie jest w najwyższej grupie rozrywkowej, po to jest samorząd, aby sypnąć dofinansowaniem dla tej drużyny... (koniec czasu)

Piotr Kuczera: Najbliższe jest mi judo, bo startuje tam Piotr Kuczera. Na pewno sport amatorski i komrcyjny. Miasto musi dopracować strategię sportu. Mówimy o strategiach, ale nie są one realizowane. Sportowcy muszą znaleźć się przy jednym stole i porozmawiać o finansowaniu ważnych dyscyplin. Miasto powinno sięgnąć też po możliwości finansowania sportu amatorskiego. Kluby nie mogą wisieć tylko na budżecie miejskim, miasto musi zweryfikować w jaki inny sposób kluby pozyskują środki. Zależy mi również na tym, aby popularyzacja sportu wychodziła również od samych obywateli.


17.20: Drugie pytanie dotyczyło rozwoju dzielnic. W którą stronę powinien iść rozwój rybnickich dzielnic? Jakie miejsca w dzielnicach i ich potencjał można jeszcze wykorzystać?

Adam Fudali: To przede wszystkim budżet miasta podzielić trzeba na budżety partycypacyjne. Takie rozwiązanie przyjęliśmy i to realizujemy. To dobra droga, aby budować społeczeństwo obywatelskie. To narzędzie dla mieszkańców i tak jako BSR chcemy działać, aby mieszkańcy sami mogli decydować o swoich potrzebach.

Piotr Kuczera: Jest zestaw uniwersalnych spraw łączących dzielnice, jak ekologia, drogi. Mamy niewykorzystany teren zalewu, Niedobczyce ze swoim charakterem poindustrialnym. Budżet obywatelski to pomysł PO. W głosowaniu nad budżetem obywatelskim wzięło ok. 1700 osób. To mało. Szkoda, że pomysły mieszkańców są gaszone przez urzędników. Dzielnice powinny otrzymać możliwość decydowania o swoich potrzebach i otoczeniu.


17.15: Przyszedł czas na pytania dotyczące przyszłości miasta. Najpierw na pytanie dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Kandydaci musieli odpowiedzieć, czy mają pomysł na zwiększenie zasobów mieszkań komunalnych w Rybniku. (odpowiedzi częściowe)

Piotr Kuczera: Pytanie bardzo istotne. 32 mieszkania na ulicy Kolejowej to mało. Zrobimy wszystko, by zachęcić inwestorów do budowania u nas. Rybnik się wyludnia, a bez młodych ludzi będziemy się mówiąc kolokwialnie zwijać. Elementem budownictwa będzie również budownictwo socjalne, ale musimy uważać, by nie tworzyć tzw. gett społecznych. W ramach najbliższego budżetu muszą się znaleźć na to pieniądze.

Adam Fudali: Dane demograficzne pokazują, że Rybnik jest miastem, które w najbliższych latach będzie najmniej się wyludniać. Na kadencję wydajemy ok. 5 tys. pozwoleń na budowę, bo u nas buduje się najwięcej domków jednorodzinnych. Oczywiście nie można odwracać się od budownictwa społecznego. Każdy grosz, który jest na ten cel do pozyskania, pozyskujemy. Oddaliśmy do użytku mieszkania przy Zebrzydowickiej, wkrótce będzie remontowany blok po sąsiedzku.

Odpowiedź przerwali uczestnicy debaty, którzy zaczęli skandować.


17:08: Piotr Kuczera musiał odpowiedzieć na pytanie: jak nazywa się rzeźba bezgłowej postaci na rondzie przy ul. Żorskiej? Odpowiedź brzmiała: „Ulotność”, co jest zgodne z prawdą.

Drugie pytanie dotyczyło Kabaretu Młodych Panów. Kandydat musiał wymienić imię i nazwisko bądź pseudonim choć jednego kabareciarza. Wymienił Bartosza Demczuka.

Trzecie pytanie dotyczyło topografii miasta. Piotr Kuczera musiał odpowiedzieć, w jakiej dzielnicy znajduje się ulica Antoniego Woryny. Odpowiedź brzmiała: w dzielnicy Zamysłów, co jest prawdą.

Adam Fudali musiał odpowiedzieć na pytania:

W której dzielnicy znajduje się osiedle Paryż? Odpowiedź: w Niedobczycach, zgadza się.

W której dzielnicy mieszka najwięcej ludzi? Odpowiedź: Maroko-Nowiny, prawidłowo.

Czy rybnickie koszykarki grały kiedykolwiek w europejskich pucharach? Odp.: Tak, niestety przegrały z ukraińską drużyną.


16.58: Kandydaci już na swoich stanowiskach. Prowadzący debatę szefowie redakcji rybnickich gazet Marek Pietras, Adrian Karpeta i Jacek Bombor za chwilę zaczną zadawać kandydatom pytania. Najpierw po trzy pytania-niespodzianki.


16.46: Adam Fudali już na stanowisku. Sala wypełniła się już po brzegi. Wkrótce rozpoczęcie debaty.


16.30: Punktualnie o godz. 17.00 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku (Kampus) rozpocznie się debata przed drugą turą wyborów na prezydenta Rybnika, w której spotkają się Piotr Kuczera oraz urzędujący prezydent Adam Fudali.

Debatę organizują trzy redakcje prasowe: Tygodnik Rybnicki, Dziennik Zachodni oraz Tygodnik Regionalny Nowiny. Aula powoli wypełnia się publicznością. Dziennikarze pozostają w gotowości. Wkrótce pojawią się również kandydaci na stanowisko szefa rybnickiego magistratu.

Kandydaci odpowiedzą na szereg pytań, dotyczących różnych zagadnień, m.in. biznesu i miejsc pracy, rozwoju centrum miasta, finansowania sportu i kultury, budowy mieszkań i rozwoju dzielnic. Każdy kandydat na odpowiedź będzie mieć dwie minuty.

Po pytaniach dziennikarzy, kandydaci zadają sobie wzajemnie po trzy pytania, na które odpowiedzieć będą musieli również w dwie minuty.

Na zakończenie debaty mieszkańcy obecni na debacie będą mogli zadać swoje pytania kandydatom. Jeśli nurtuje Cię ważne dla miasta zagadnienie i chciałbyś bezpośrednio zapytać o to kandydatów, przyjdź i zabierz głos na debacie!


Materiały wieo z debaty:

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika