Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Do rady powiatu po milion złotych

13.11.2014 12:15 | 1 komentarz | ma.w

W mijającej kadencji radnym powiatowym udało się zebrać z diet w sumie ponad 1,3 mln złotych. Czy efekty ich działaności były warte takich pieniędzy? Do portfela samorządowcom z placu Okrzei postanowił zajrzeć Franciszek Waniek, były przewodniczący rady powiatu.

Do rady powiatu po milion złotych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Uważam, że ten samorząd nic istotnego nie zrobił i nie zasługuje na takie pieniądze. Do samego administrowania wystarczą urzędnicy, po co płacić za to dodatkowo radnym? Aż 12 na 23 radnych to funkcyjni czy to normalne? – powiedział nam znany prawnik.

Z wydobyciem danych nie było mu łatwo, bo w starostwie zasłaniano się natłokiem pracy przy wyborach samorządowych. Stanowczy ton korespondencji, jaką prowadził z szefem rady Adamem Wajdą, doprowadził do upublicznienia danych o pobranych przez rajców dietach. Oto radni funkcyjni, których dochód z bycia samorządowcem był najwyższy:

Adam Wajda – 94,5 tys. zł
Piotr Olender – 86,3 tys. zł
Brygida Abrahamczyk – 85,2 tys. zł
Władysław Gumieniak – 84,8 tys. zł
Marek Kurpis – 84,2 tys. zł
Ryszard Winiarski – 84,3 tys. zł
Adrian Plura – 84,2 tys. zł
Łukasz Kocur – 83,4 tys. zł
Marceli Klimanek – 82,9 tys. zł
Leonard Malcharczyk – 81,4 tys. zł
Norbert Mika – 72,2 tys. zł
Krzysztof Ciszek – 67 tys. zł

Przy okazji warto podać którzy rajcy najczęściej opuszczali posiedzenia komisji. Niechlubnym liderem został Norbert Mika z 36 absencjami. Za nim uplasowali się Leonard Malcharczyk (16), Adam Hajduk (10) i Adam Wajda (9). Nie opuścili żadnych obrad Marek Kurpis i Piotr Olender.

(ma.w)


A gdyby powiat zlikwidować?

Komentuje starosta Adam Hajduk

Ktoś postanowił kiedyś, że powiaty mają istnieć i one są. Dziś likwidacja powiatów byłaby bezsensownym krokiem. Można było stworzyć powiaty bez starostw, a funkcje wykonawcze powiększyć największej gminie w powiecie. Rada by się zbierała, ustalała budżet, a prezydent tego miasta realizowałby zadania za pomocą swojego urzędu. Powiaty są za małe i mają za mało pieniędzy. Przykładem na „nie” jest ziemski powiat rybnicki. Powiat o wielkości Subregionu miałby odpowiednie możliwości. Początkowo tak właśnie miało być – 120 powiatów a nie 320. Ale nie posłuchano wtedy mądrych ludzi.Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski