Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Andrzejowi zabrakło czasu

27 października na cmentarzu parafii św. Anny w Świerklanach spoczął Andrzej Kiełkowski, wieloletni samorządowiec, działacz społeczny i pasjonat historii i tradycji naszego regionu. Każdą wolną chwilę wykorzystywał na propagowanie śląskiej kultury i pisanie książek o Śląsku.

Andrzejowi zabrakło czasu

Jak twierdzą mieszkańcy Świerklan pogrzeb zgromadził w parafialnym kościele więcej osób niż w święta. To nic dziwnego, bo Andrzej Kiełkowski aktywnie działał zarówno na płaszczyźnie samorządowej (jako wiceprzewodniczący rady powiatu, wcześniej gminny radny), społecznej (jako przewodniczący Koła Ruchu Autonomii Śląska w Świerklanach), artystycznej (tworząc oprawę muzyczną wielu imprez i spotkań) oraz autorskiej, propagując śląską kulturę i tradycje poprzez swoje książki. Wielu przedstawicieli młodego pokolenia zapamięta Andrzeja Kiełkowskiego, prowadzącego swoje ranczo, czyli mały skansen maszyn i narzędzi z rolnictwa i górnictwa. W kolekcji Kiełkowskiego znalazło się również wiele przedmiotów użytkowych i antyków. Choć rzeczy te często nie miały wartości materialnej, dla Andrzeja Kiełkowskiego były obdarzone ogromną wartością historyczną. Każdy z przedmiotów mógł dokładnie opisać i opowiedzieć przez kogo oraz do czego był używany. W ten sposób stworzył również album „Ocalić od zapomnienia”, w którym opisał swoją kolekcję.

Wcześniej w dorobku autorskim Kiełkowskiego znalazły się książki o tradycjach, śpiewniki śląskie, czy nawet opowiadanie science-fiction, oczywiście po śląsku („Ślązoki lecą na Marsa”). Jedną z ciekawszych pozycji w dorobku autora jest książka „Podróż życia”, w której zrelacjonował swoją podróż do Republiki Południowej Afryki, gdzie pojechał na zaproszenie swojego przyjaciela. W ubiegłym roku Andrzej Kiełkowski po raz drugi pojechał do RPA. Niestety, tym razem, aby wziąć udział w pogrzebie przyjaciela, który wyjechał ponad 30 lat temu do RPA z górniczego Śląska, by trafić do pracy na tamtejszą kopalnię. Jego śmierć dopadła pod ziemią na obczyźnie, Andrzeja w ukochanych Świerklanach.

Drążył temat

Wielką pasją Andrzeja Kiełkowskiego było poznawanie działania rzeczy i zjawisk od środka. Dzięki upartości i motywacji udało mu się dotrzeć do osób, które w ubiegłym wieku budowały instalacje wodne, oparte na niezwykłych pompach. Hopki, bo tak zwykł nazywać pompy autor książek, szerzej znane były jako pompa wodna wider. – Pamiętam, że kiedy wracałem do domu ze szkoły w kilku miejscach słychać było pracę tych urządzeń. Od zawsze fascynowało mnie, w jaki sposób to działało. Teraz po latach udało mi się uzyskać model takiej pompy, dzięki ludziom, którzy  poświęcili na ten projekt swoją pamięć i precyzyjną pracę – wspominał jeszcze niedawno zadowolony autor. Jak twierdził, stworzenie modelu pompy to dla niego zakończenie pewnego etapu w życiu – okresu ciekawości i ostatecznej satysfakcji z pozyskanej wiedzy. Model pompy, która była prawie perpetuum mobile, był dla Andrzeja motorem do napisania książki o pracach rzemieślniczych „Jak się piyrwej łonaczyło czyli jak się dawniej pracowało”.

Zbiór ważnych nazwisk

W tym roku powstała ostatnia książka Andrzeja Kiełkowskiego, traktująca o technikach prowadzenia różnego rodzaju prac, stosowanych na Śląsku jeszcze na początku XX w. Książka, jak większość autorstwa Kiełkowskiego, została podzielona na dwie części. Każdy rozdział publikacji został zapisany zarówno w języku polskim, jak i w fonetycznym zapisie śląskiej gwary. Z ostatniej książki, współfinansowanej przez gminę Świerklany, możemy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób kiedyś wyrabiało się cegłę, jak budowano domy, jak kopano studnie, wyrabiano koronki czy wreszcie w jaki sposób funkcjonowała wspomniana pompa wider. Andrzejowi zabrakło czasu na skończenie nowej książki, do której materiały zbierał już od kilku lat. Publikacja miała opowiadać o znanych Ślązakach, a lista nazwisk była bardzo długa. Marzeniem Andrzeja Kiełkowskiego było, aby każdy ze znanych Ślązaków miał choć krótkie wspomnienie w jego publikacji wraz z naszkicowanym portretem. Teraz Andrzej dołączył do tego zacnego grona i być może jego osoba stanie się kiedyś inspiracją dla czyjegoś pióra.

Szymon Kamczyk

 

Ludzie

Andrzej Kiełkowski

Radny Powiatu Rybnickiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].