Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zbudowali kościół mimo działań władzy

Choć historia parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Rybniku-Niewiadomiu jest krótka, warto się w nią zagłębić. Parafia powstała w okresie PRL, kiedy władze tłumiły każdą możliwość działalności religijnej, a o budowie nowej świątyni nie mogło być mowy.

Zbudowali kościół mimo działań władzy

Zaczęło się od budowy domu katechetycznego. W 1982 roku mieszkańcy Niewiadomia uzyskali pozwolenie na budowę obiektu, a władze państwowe nie przeczuwały jeszcze co się święci. Wtedy teren Niewiadomia należał do parafii w Niedobczycach i sama inicjatywa budowy domu do katechezy bardzo spodobała się proboszczowi z Niedobczyc ks. Hubertowi Wieczorke. Jako, że do parafialnego kościoła było dość daleko, już podczas prac budowlanych pojawił się pomysł, aby w części budynku stworzyć kaplicę na nabożeństwa. 3 września 1984 roku budynek został poświęcony przez biskupa Huberta Bednorza i od tego momentu władze zaczęły regularnie uprzykrzać życie proboszczowi, a oficjalnie administratorowi budynku ks. Franciszkowi Otrębie. Władze zaczęły szukać dziur w całym. Uznano, że budynek został zbudowany nie według projektu i nakazano zmiany w dachu i zasypanie piwnic. Tego jednak udało się uniknąć, bo kubatura domu katechetycznego z kaplicą nie przekroczyła 600 m kw., tak jak było to ujęte w projekcie. Służby bezpieczeństwa zaczęły również inwigilować proboszcza i zmuszać go do regularnych wizyt na komendzie. Pomimo problemów 19 stycznia 1986 roku oficjalnie erygowano parafię. Do tego czasu ks. Franciszek Otręba mieszkał na probostwie parafii w Niedobczycach.

Powstał kościół

Parafia była pierwszą w diecezji, która otrzymała wezwanie Miłosierdzia Bożego. Na ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, przywieziony z Łagiewnik. Rodzina Konarzewskich zajęła się wystrojem wnętrza. Zaprojektował go Stanisław Konarzewski, a wykonaniem zajęły się Maria Konarzewska z córką. W końcu rozpoczęła się budowa kościoła, który powstał wyłącznie z zaangażowania i wsparcia finansowego parafian. We wrześniu 1987 roku do parafii po raz pierwszy przyjechał biskup z wizytacją, a miesiąc później parafia peregrynowała obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej. Pierwsza procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii w 1988 r. W 1990 r. świątynię otynkowano i pomalowano, a 5 września 1994 r. kościół został poświęcony przez biskupa Damiana Zimonia.

Integracja parafian

W 2002 r. obok kościoła wybudowana została dzwonnica z trzema dzwonami: Wiarą, Nadzieją i Miłością. Rok później do parafii został oddelegowany nowy proboszcz ks. Stanisław Kołodziej. Proboszcz zajął się integracją parafian. Zorganizowano pierwszy parafialny festyn, a także liczne spotkania i grupy parafialne. Festyn stał się wkrótce coroczną tradycją, a w 2007 roku ks. Stanisław Kołodziej dekretem biskupa został proboszczem w Niedobczycach, a jego obowiązki w Niewiadomiu przejął ks. Grzegorz Lech. Obecnie proboszczem parafii w Niewiadomiu jest ks. Andrzej Podoluk. Parafia liczy 971 mieszkańców, w tym 945 katolików.

Szymon Kamczyk

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AdamK123456 (94.254. * .126) 20.06.2019 11:56

W Parafii Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu przydało by się zmienić proboszcza ten jest beznadziejny robi ludziom na przekór , ogólnie ma swój świat bajek i fantazji często czuć % często się zapomina. Ważne żeby kasa sie zgadzała to jest najważniejsze ogólnie wszystko jest problemem.

marols163 11.11.2014 00:20

I tak tuż po zakończeniu II wojny światowej mogliśmy obserwować, najwyższych dygnitarzy partyjnych na świętach kościelnych, które uzyskały prawa święta państwowego. Tylko w pierwszych powojennych latach wybudowano 29 Kościołów i odbudowano 699. Mnożyły się czasopisma katolickie z „Rycerzem Niepokalanej” na czele. Ważną kwestią w dyskusji publicznej, jaką dziś przywołują co ruch prawicowi publicyści to sprawa rzekomego zerwania konkordatu przez PRL. Rzekomego, gdyż – jak wyjaśnia Agnosiewicz – to nie Polska Ludowa wypowiedziała Konkordat, to Stolica Apostolska – przez swoje decyzje podjęte podczas II wojny światowej – naruszyła rażąco konkordat opowiadając się przeciw polskim interesom narodowym (np. powierzenie za pośrednictwem nuncjusza w Berlinie administracji diecezji chełmińskiej biskupowi gdańskiemu, Niemcowi Karolowi Marii Spletowi było ewidentnym naruszeniem konkordatu, co jest tylko jednym z przykładów). Początkowo władze zgadzały się na religię w szkołach, a jeśli już dochodziło do zmiany zdania, to nigdy nie odbywało się to bez omówienia tych spraw z Episkopatem. Jak wiemy ostatecznie z religią pożegnano się w roku szkolnym 1961/1962 przenosząc ją do „punktów katechetycznych”, które z biegiem lat zyskały akceptację władz kościelnych, a ich liczba systematycznie rosła. W 1961 roku było ich zaledwie ok. 15 tys. to już w 1989 roku ok. 22 tys. W latach 1975-1990 wybudowano ponad 1500 nowych kościołów i

Ben50 09.11.2014 09:06

a kiedy zaczęto budowę kościoła na Nowinach w Rybniku parafia św. Jadwigi przez śp. ks. Henryk Jośko a także w Wodzisławiu przez ks. Jan Ficek obecnie parafia św. Herbert itd itd.