Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkasz w ocieplonym bloku? Ciepłownia podniesie ci cenę

Po dwóch stronach ciepłowniczej rury wrze. U progu sezonu grzewczego, spółdzielnie znów zwracają uwagę, że dostawcy ciepła bezkarnie windują taryfy. Spółdzielnie zmniejszają zamówienie na ciepłą wodę, a dostawcy doliczają nowe koszty.

Mieszkasz w ocieplonym bloku? Ciepłownia podniesie ci cenę

Lokator może tego nie odczuje w kieszeni, ale w spółdzielni zostanie mniej pieniędzy zaoszczędzonych na docieplonych budynkach. – Spółdzielnie same są sobie winne, bo się ociepliły a my mamy koszty – odpowiadają dostawcy.

Jak ciepłownie drenują nasze kieszenie

REGION Jeszcze we wrześniu o niepokojącej sytuacji na rynku alarmował podczas branżowej konferencji w Katowicach wiceprezes Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Olejniczak. – Na spotkaniu z dostawcą ciepła usłyszeliśmy, że spółdzielnie same są sobie winne, bo tak dużo dociepliły, że pobór ciepła spadł o 60 proc. a koszty stałe są stałe. Szok. Ludzie są zdemotywowani, bo zużycie ciepła spadło o 60 procent, a koszty wzrosły o 260 procent. W efekcie lokator w kieszeni tego nie odczuwa. Spółdzielnia zmniejsza zużycie, przyczynia się do zmniejszenia emisji a ma jeszcze z tego tytułu problemy, bo cena ciepła wyprzedza oszczędności – tłumaczy wiceprezes giganta zarządzającego ponad milionem metrów kwadratowych.

Więcej korzyści

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza blisko 11 tysiącami lokali. W tym roku udało się docieplić trzydzieści budynków, rozpoczęto również termomodernizację bloków na osiedlu Nowiny. – Zdecydowanie opłaca się modernizować budynki, bo korzyści mimo wszystko przeważają – zapewnia Grzegorz Byczek, wiceprezes RSM. – Na każdy budynek mamy tzw. moc zamówioną. Do ostatniego czerwca każdego roku mamy prawo do zmiany. Jeśli mamy jakieś budynki zmodernizowane i docieplone, wówczas wiemy, że będziemy potrzebowali mniej ciepła do ich ogrzania. Występujemy wówczas o zmniejszenie ilości zamówionego ciepła. Dostawca przekazuje następnie do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zmianę taryf, który uwzględnia naszą zmianę zamówienia ale i ich koszty. Choć w większości są to podwyżki, nadal jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Nasi mieszkańcy na tym korzystają – tłumaczy Byczek.

Wyścig z czasem

Jan Grabowiecki, prezes zarządzającej blisko siedmioma tysiącami lokali wodzisławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „ROW”zwraca uwagę, że wnioski, które składają spółdzielnie rozpatrywane są z półrocznym opóźnieniem. – To ustawowy zapis monopolistyczny. Efekt jest taki, że przez pierwsze miesiące nowego sezonu grzewczego, zanim zostanie zaakceptowane zmniejszenie mocy zamówionej, mimo ocieplonego budynku płacimy za ciepło na starych warunkach. Płacimy więc za ciepło, którego nie potrzebujemy – wyjaśnia. Jak mówi, dzięki termomodernizacji spółdzielnia pozbywa się azbestu z budynków i zmniejsza energochłonność budynków. – Dzięki dociepleniu jesteśmy w stanie wydusić oszczędności rzędu nawet 30 procent. Na budynkach gdzie mamy 117 mieszkań, to już ładny grosz. Aby zachować te oszczędności przed laty stoczyliśmy batalię z ówczesnym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i Urzędem Regulacji Energetyki. Stawki za ciepło wówczas rosły zupełnie niewspółmiernie do rzeczywistości. Udało nam się podpisać porozumienie i wymieniono nam chociaż sieci przesyłowe. Od 2000 roku zmniejszyliśmy zapotrzebowanie na ciepło o 70 proc. Mimo to stara nieizolowana sieć powodowała, że woda wychładzała się w sieci podgrzewając chodniki. PEC kasował od nas mimo, że 70 procent ciepła szło w ziemię. To takie przeciąganie liny. Staramy się zaoszczędzić jak najwięcej zanim wywindują nam ceny – wspomina Grabowiecki.

Ślepy URE

Absurd? Oczywiście, jednak spółdzielnie nie mają alternatywy i zgadzają się na podwyżki ze strony dostawców ciepła. Łatwiej zmienić dostawcę prądu, niż budować nowy ciepłociąg do budynku. – To monopol. Oni wiedzą, że nie odetnę się od rury w budynku – mówi Mariusz Ganita, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec, zarządzający między innymi blokami w Rydułtowach, Pszowie, Rybniku i Raciborzu. – Połowę oszczędności na ocieplonym budynku od razu zżera wyższa taryfa. Dostawca ciepła wysyłając projekt  tłumaczy, że mu wzrosły koszty stałe czy opłata przesyłowa. To są brednie. Podejrzewam, że nikt w URE tego nie weryfikuje i ograniczają się jedynie do zatwierdzania nowych taryf. URE jest ślepe na praktyki monopolistyczne ciepłowni czy PEC-ów. A między innymi o monopol tu chodzi.  Dla przykładu od momentu uwolnienia rynku energii elektrycznej płacimy o prąd blisko jedną trzecią mniej. To jak ze sklepem, jak ktoś ma drogo, to idę do innego. W przypadku ciepła nie mam wyboru – przyznaje szef Orłowca.

PEC: Coraz droższy węgiel

Jednym z większych dostawców ciepła jest PEC w Jastrzębiu Zdroju. Zakład dostarcza ciepło do dziewięciu gmin w regionie, między innymi Wodzisławia Śl., Raciborza, Kuźni Raciborskiej, Rybnika i Czerwionki  i  co roku składa jeden zbiorczy wniosek taryfowy do URE. Jak zapewnia Andrzej Kucharski, dyrektor ds. ekonomicznych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju główny powód to wzrost cen opału.  - Każdy nasz wniosek zawiera uzasadnienie i jest gruntownie analizowany przez URE – zapewnia. Wszystkie wnioski kierowane przez PEC do URE dotyczyły podwyżek stawek. I tak, PEC Jastrzębie-Zdrój w dniu 12 stycznia 2012 roku złożył do Urzędu Regulacji Energetyki w Katowicach wniosek o zmianę taryfy dla ciepła, zatwierdzonej decyzją Prezesa URE z dnia 18 listopada 2011 roku. – Podstawą do zmiany taryfy była zmiana cen miału i węgla groszku.  Wyższe  ceny paliw  spowodowały  wzrost  cen i stawek opłat w ciepłowniac h – mówi dyrektor. Następny wniosek o podwyższenie stawek został złożony 3 września 2012 roku. PEC wystąpił do URE z wnioskiem o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła, która została zatwierdzona 21 listopada 2012 r. – Wzrost cen i stawek opłat w tej taryfie również spowodowany był uzasadnionym wzrostem kosztów.  12 września 2013 roku PEC wystąpił do URE z wnioskiem o zatwierdzenie kolejnej  taryfy dla ciepła, która to została zatwierdzona 4 grudnia 2013 r. - wylicza dyrektor.

Brakuje przepisów

Na wrześniowej konferencji do sprawy odniosła się Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który od lat pomaga spółdzielniom w finansowaniu termomodernizacji budynków. – Z pewnością nie można się tłumaczyć w nieskończoność kosztami windując taryfy. Jest to problem regulacji prawnych. Być może koszty wynagrodzeń prezesów powinny być mniejsze, skoro sprzedają mniej ciepła? Z naszej perspektywy widzimy, że ciepłownie widzą problem i składają najrozmaitsze projekty na zwiększenie efektywności przesyłu ciepła czy wykorzystania odpadowego metanu z kopalń. Zmiany w tym kierunku mają miejsce, ale nie ma mechanizmu systemowego, które by to wymuszały – przyznaje Gabriela Lenartowicz. Co na to URE? Czekamy na odpowiedź.

Adrian Czarnota

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TAURON (91.216. * .142) 14.08.2016 22:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

POWINNI WAM W MONTOWAĆ PODZIELNIKI CIEPŁA NA KALORYFERY

Objektywny 28.12.2014 12:40
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Może w końcu dotrze do lokatorów że mimo wysiłków spółdzielni by oszczędzać na ogrzewaniach to i tak to nic nie daje ,jeżeli monopoliści jakimi są ciepłownie będą zabierały wszystkie oszczędności które wygospodaruje spółdzielnia... chyba każdy lokator już zrozumiał że podwyżki cen ciepła nie są ze strony spółdzielni.....jak często się słyszy -znowu spółdzielnia podniosła ogrzewanie ....może o każdą podwyżkę ciepła trzeba będzie pytać...dlaczego i co jest tego przyczyną ????? w ciepłowniach??????.

instalator 28.12.2014 08:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Każdy odbiorca ma prawo kupić energię ( towar) wg wolnego wyboru i nikt nie zmusza go do podłączenia się do rury i mieć święty spokój bo całe "zło" to dostawca ciepła z "rury". Wystarczy usiąść i policzyć lub zadzwonić do fachowca ( jeszcze nie wszyscy wyjechali za robotą za granicę), co bardziej opłaca dla mieszkańców: rura, gaz, energia elektryczna a może coś innego - np popracować nad jakością zakupu i odbioru ciepła ( Szanowni Prezesi-macie takie analizy) . Ale co będzie z tego, że mieszkańcom zostanie pieniędzy za ogrzewanie a zarządowi przybędzie problemów z odpowiedzialnością za komfort cieplny mieszkańców- i chyba tu o to chodzi, bo to co czytałem to po prostu prezesowskie biadolenie . A co do wypowiedzi Pani Prezes Funduszu - to rozumiem dlaczego jej podziękowano.

zxc 03.11.2014 08:05
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

A jak przychodzi trochę mrozu a później lekka odwilż to nagle w Wodzisławiu mamy awarię!!! W ostatnich latach było kilkanaście bo sieć stara i nie remontowana. Spółdzielnie powinny domagać się od PEC odszkodowania za przerwy w ogrzewaniu. Ratunkiem dla Wodzisławia byłoby pociągnięcie ciepłociągu z ciepłowni KWK 1 Maja która należy do Kompanii Węglowej. Duża ciepłownia ma dużo większą moc do wykrorzystania, brak tylko rurociągu. Może miasto w ramach walki ze smogiem może z Kompanią Węglową taki rurociąg z 1 Maja do centrum wybudować?

idla 01.11.2014 13:18
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Prezesi ciepłowni zamiast remontowac linie przesylowe,ktore widac w zimie jak przebiegają bo ziemia tam nie marznie,to podwyzszaja sobie zarobki,a one sa napewno b.duże