Piątek, 18 września 2020

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Śląscy Piastowie patronem wodzisławskiej zawodówki

17.10.2014 12:18 | 0 komentarzy | tora

Od Piastów do nas Tu! - pod takim hasłem Zespół Szkół Zawodowych świętował 15 października uroczystość nadania Technikum nr 1 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 imienia Piastów Śląskich połączoną z powiatowymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Śląscy Piastowie patronem wodzisławskiej zawodówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, po której uczniowie, nauczyciele i goście przy rytmach orkiestry górniczej przeszli do szkoły przy ul. Gałczyńskiego. Tam starosta Tadeusz Skatuła, przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala i dyrektor szkoły Danuta Mielańczyk odsłonili pamiątkową tablicę, która umieszczona został przed wejściem do budynku. Później obaj samorządowcy wspólnie z kustoszem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które objęło patronatem ZSZ, Anną Techmańską symbolicznie umieścili gwoździe na drzewcu sztandaru szkoły.
- Wybierając imię Piastów Śląskich potwierdziliście szacunek dla historii naszej ziemi wodzisławskiej, której początek rozwoju gospodarczego i kulturalnego przypada na okres rządów Piastów Śląskich. Był to okres, w którym nasze ziemie zamieszkiwane były nie tylko przez Polaków, ale także Czechów i Niemców, a ich wpływ na kształtowanie języka, kultury, religii i obyczajów naszego regionu jest nie do przecenienia. (…) Dlatego też życzę Wam drodzy nauczyciele, aby podejmowane przez Was działania wzbudzały w uczniach poczucie dumy ze swojej Małej Ojczyzny, a patronat Piastów Śląskich przypominał im o tożsamości tego regionu – mówił starosta Tadeusz Skatuła. Wiceminister Adam Zdziebło, odnosząc się do słów starosty o wartości środków pozyskanych na rozwój oświaty, przypomniał, że powiat wodzisławski odniósł w tej dziedzinie na przestrzeni minionych kilku lat niemałe sukcesy. – Myli się jednak ten, kto sądzi, że to przychodzi lekko – powiedział Zdziebło. Powiatową oświatę komplementował również poseł Ryszard Zawadzki: - Nasz powiat pod tym względem wyraźnie widoczny jest nie tylko na mapie naszego regionu, ale całego kraju. Na 184 samorządy w województwie śląskim w tym roku wręczono 124 nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty, z czego aż trzy dla nauczycieli powiatu wodzisławskiego – podkreślał poseł.
Podczas uroczystości dyrektor ZSZ Danuta Mielańczyk postanowiła uhonorować symbolicznymi statuetkami największych przyjaciół szkoły. Z jej rąk odebrali je Tadeusz Skatuła, Eugeniusz Wala, Maria Lipińska - dyrektor rybnickiej delegatury Kuratorium Oświaty, Adam Zdziebło, Ryszard Zawadzki, Edyta Glenc - naczelnik powiatowej oświaty i ks. Bogusław Płonka.

Ludzie:

Adam Zdziebło

Adam Zdziebło

wiceminister, senator

Eugeniusz Wala

Eugeniusz Wala

Były Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.

Ryszard  Zawadzki

Ryszard Zawadzki

Ryszard Józef Zawadzki (ur. 24 sierpnia 1951 w Nysie) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski